Dwie panie Agnieszka Olender i Zofia Plewa rządzą powiatem...

  Dwie panie Agnieszka Olender i Zofia Plewa rządzą powiatem międzyrzeckim [WIDEO, ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału
  Dariusz Brożek

  Gazeta Lubuska

  Mimo częściowego rozłamu w szeregach ludowców, powiatem rządzić będzie PSL razem z radnymi z komitetu 3xM. W czwartek starostą została Agnieszka Olender. Jej zastepczynia została Zofia Plewa. Nowym przewodniczącym rady jest Tadeusz Jasionek, a były starosta Grzegorz Gabryelski został jednym z jego zastępców.
  Podobnie jak w przypadku przewodniczącego, jednym głosem przewagi starostą została A. Olender z Międzyrzecza. Jako pierwszy gratulację złożył jej rywal
  1/27

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Dariusz Brożek

  Po październikowych wyborach wiele wskazywało na sojusz PSL, które zdobyło siedem mandatów z sześcioma radnymi z komitetu Powiat dla Mieszkańców, składającego się z byłych i obecnych samorządowców. Kością niezgody okazała się osoba starosty, dlatego ludowcy weszli w sojusz z czterema radnymi z komitetu Miedzyrzecz.MojeMiasto 3xM. Matematycznie mieli więc zdecydowaną przewagę, gdyż dysponowali 11 szabelkami w liczącej 17 osób radzie.

  Okazało się jednak, że dwóch radnych z PSL - Michał Kowalewski i Radosław Lorenz - przeszło do obozu samorządowców, dawało ludowcom przewagę tylko jednego głosu.

  Przez trzy tygodnie trwały zakulisowe rozmowy, które miały zmienić układ sił w powiecie. Nikt nie znał ich wyników, dlatego przed wczorajszą sesją wynik głosowań stał pod znakiem zapytania, choć nazwiska kandydatów na starostę były powszechnie znane. Radni z PSL i 3xM wystawili Agnieszkę Olender, a na jej zastępczynię Zofie Plewę. Kandydatem ich rywali był pracownik międzyrzeckiego Urzędu Skarbowego Bogusław Czop, który ostatnio ubiegał się o fotel burmistrza Międzyrzecza i odpadł w pierwszej turze z trzecim wynikiem.

  Kto kieruje radą miejską w Międzyrzecza? Katarzyna Budych  Głosowanie wykazało fiasko zakulisowych pertraktacji. Wyniki wszystkich głosowań były korzystne dla pięciu ludowców i czterech radnych 3xM, którzy wygrywali je stosunkiem dziewięciu głosów do ośmiu. I sprowadzili w ten sposób komitet samorządowców i dwóch byłych kolegów z PSL do roli opozycji. Ich przewaga jest jednak minimalna, co może wróżyć brak stabilizacji na forum powiatowego parlamentu.

  Przewodniczącym rady został były wójt Przytocznej Tadeusz Jasionek, którego zgłosił Mieczysław Kuryś. - Przyznam, że to mój debiut w radzie, aczkolwiek nie w samorządzie. Dlatego jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję. Chciałem także pogratulować wszystkim radnym, którzy zostali wybrani i zaprzysiężeni. Gratuluje tez wójtowi Przytocznej, który wczoraj został zaprzysiężony, bo jest tutaj jedynym samorządowcem z naszego powiatu - powiedział.

  Więcej na ten temat w piątkowej „Gazecie Lubuskiej”
  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Małe Mądrale odc.4

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Już 25 kwietnia w ramach światowej trasy koncertowej wystąpi grupa 12 Tenors!

  Już 25 kwietnia w ramach światowej trasy koncertowej wystąpi grupa 12 Tenors!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.