Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Dyrygowanie - Sprawa życia i śmierci". Spotkanie i promocja książki maestro Antoniego Wita w Zielonej Górze

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Mnóstwo ciekawostek z życia światowych sław muzycznych, a także wskazówki dla młodych adeptów dyrygentury, to było m.in. tematem fascynującego spotkania z maestro Antonim Witem.
Mnóstwo ciekawostek z życia światowych sław muzycznych, a także wskazówki dla młodych adeptów dyrygentury, to było m.in. tematem fascynującego spotkania z maestro Antonim Witem. Jarosław Wnorowski
Mnóstwo ciekawostek z życia światowych sław muzycznych, a także wskazówki dla młodych adeptów dyrygentury, to było m.in. tematem fascynującego spotkania z maestro Antonim Witem. Odbyło się ono przed koncertem, który zadyrygował w piątek, 25 lutego, w Filharmonii Zielonogórskiej. Rozmowę prowadziła redaktor Agnieszka Trzeciakiewicz (Polskie Radio).

Antoni Wit studiował dyrygenturę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie u Henryka Czyża, zaś kompozycję u Krzysztofa Pendereckiego. Dodatkowo skończył studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Muzyczną edukację kontynuował w paryskiej Ecole Normale de Musique oraz u Nadii Boulanger. Swoją działalność zawodową rozpoczął jako asystent Witolda Rowickiego w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Jego kariera nabrała rozmachu w 1971 roku, kiedy jako 27-latek, na międzynarodowym konkursie dyrygenckim im. Herberta Karajana zdobył drugą nagrodę. Doskonalił swoje umiejętności również pod okiem Seiji Ozawy.

Jak wspominał żartobliwie Wit:

Henryk Czyż lubił takie kwieciste "damsko-męskie" porównania. O Herbercie von Karajanie mawiał, że to taka Kalina Jędrusik dyrygentury

Dyrygował niemal we wszystkich ośrodkach muzycznych Europy oraz świata m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, Izraelu, Brazylii, Argentynie, Japonii, Hongkongu, Korei Południowej, Australii, Nowej Zelandii, Chinach i na Tajwanie. Pod jego batutą występowały orkiestry, m.in. La Scali w Mediolanie, Santa Cecilia w Rzymie, Petrobras (Rio de Janeiro), Berner Symphoniker, China Philharmonic w Pekinie, New Zealand Symphony Orchestra. W latach 1983–2000 kierował Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach (dawniej Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia).

Ten okres w życiu wspominam bardzo miło. To czas owocny i bardzo twórczy. Mentalność Ślązaków bardzo sprzyjająca pracy. Nawet znalazłem się kiedyś na 55. miejscu najbardziej wpływowych Ślązaków i Zagłębiaków. Normalnie pewnie bym się z tak odległego miejsca nie cieszył, ale mimo to był to bardzo prestiżowy ranking.

Nagrał wtedy m.in. dla wytwórni płytowej Naxos komplet symfonii Piotra Czajkowskiego, dzieła Mikołaja Góreckiego, Mieczysława Karłowicza, Witolda Lutosławskiego, Gustawa Mahlera, Krzysztofa Pendereckiego, Karola Szymanowskiego czy Henryka Wieniawskiego. Nagrania z jego udziałem zostały sprzedane w ilości około pięciu milionów egzemplarzy, za co otrzymał m.in. nagrodę Grammy 2013.

Po koncercie w Filharmonii maestro podpisywał swoją książkę pt. "Dyrygowanie - sprawa życia i śmierci", którą można było nabyć w foyer filharmonii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska