Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Działalność gospodarcza na terenie Niemiec

Oprac. (gm)
Na pytania Czytelników odpowiadali Wojciech Bujko, radca prawny oraz Zbigniew Zajko, aplikant radcowski.
  • Czy prowadzenie działalności gospodarczej w Niemczech wymaga tylko rejestracji?
    - Zasady rejestracji i prowadzenia działalności gospodarczej na terenie RFN określa ustawa o działalności gospodarczej (Gewerbeordnung). Osoby świadczące usługi rzemieślnicze muszą dodatkowo dokonać rejestracji w izbie rzemieślniczej (Handwerkskammer). Przed zarejestrowaniem należy sprawdzić, czy nie jest wymagane dodatkowe pozwolenie lub koncesja. Uzyskanie koncesji jest wymagane m. in. w: gastronomii, transporcie, ubezpieczeniach oraz na prowadzenie biura podróży, przewozu osób i towarów, ochronę i produkcję leków.

  • Czy zakładając działalność można korzystać z usług pośredników?
    - Oczywiście, że tak. Szczególnie, gdy nie znamy dość dobrze języka niemieckiego. Trzeba jednak uważać na osoby, które dokonują meldunku kilku firm pod jednym adresem, co w razie kontroli przez niemieckie urzędy naraża właściciela firmy na poważne konsekwencje. Oszustwa zdarzają się również przy zakładaniu rachunków bankowych przez nieuczciwych pośredników, którzy uzyskują pełnomocnictwa do wszelkich spraw związanych z prowadzeniem konta. Wskutek tego dochodzi do nadużyć, najczęściej zaciągnięcia zobowiązań finansowych, liczonych w tysiącach euro.

  • Chciałbym otworzyć w Niemczech przedstawicielstwo mojej firmy. Jakie dokumenty są mi potrzebne?
    - Przedstawicielstwo jest jedną z form prowadzenia działalności gospodarczej przez firmy zagraniczne w RFN. Należy pamiętać, że przedstawicielstwo jest częścią firmy macierzystej za granicą i jego założenie ma na celu jedynie zaznaczenie obecności na rynku niemieckim. Jego zadania ograniczają się zatem do rozpoznania rynku, wsparcia sprzedaży poprzez prowadzenie promocji oraz salonu z ekspozycją towaru. Niemieckie przepisy nie nakładają obowiązku zgłoszenia przedstawicielstwa do rejestru handlowego.

    Natomiast ustawa o prowadzeniu działalności gospodarczej wymaga obligatoryjnego zgłoszenia utworzenia przedstawicielstwa w urzędzie ds. gospodarki (Gewerbeamt). Zgłaszając utworzenie przedstawicielstwa należy przedłożyć dowód tożsamości (tj. paszport), wyciąg z Krajowego Rejestru Sądowego, umowę kupna lub najmu lokalu użytkowego. Polskie dokumenty powinny być przetłumaczone na język niemiecki przez tłumacza przysięgłego.
  • emisja bez ograniczeń wiekowych
    Wideo

    Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska