Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziki park w Słubicach zamienił się w prawdziwą perełkę. Teraz wolny czas chętnie spędzają tu i dzieci, i seniorzy |WIDEO

(sndr)
Wideo
od 16 lat
Park przy alei Niepodległości to wielki, 2,5-hektarowy teren porośnięty pięknymi starymi drzewami. Kiedyś sprzyjał tylko przechadzkom, dziś jest prawdziwym centrum rekreacji na mapie miasta. Po kompleksowej rewitalizacji w otoczeniu zieleni słubiczanie mogą bawić się, uprawiać sport i odpoczywać.

- Park przy Al. Niepodległości istniał zawsze, ale jako dziki park. Wiele razy rozmawiając z mieszkańcami jako radny, bo byłem radnym przez trzy kadencje, słyszałem takie prośby, aby ten park przebudować, a najlepiej zbudować duży plac zabaw. I tak to się zaczęło. Ten pomysł zaczął w głowie kiełkować - mówi burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak.

Jak wyjaśnia, do tego pomysłu, by takie miejsce utworzyć, nie musiał przekonywać radnych. Wszyscy byli zgodni, że taki park powinien powstać w Słubicach.

Integracyjny plac zabaw, dużo zieleni i zero betonozy

Było to miejsce zaniedbane, ale zielone. Dziś jest nadal zielone, ale z pełną infrastrukturą sprzyjającą rekreacji. Na terenie parku powstało kilka stref do zabaw dla dzieci w różnym wieku. Jest tu kilkadziesiąt różnorodnych urządzeń zabawowych, z których mogą korzystać także dzieci z niepełnosprawnościami. Są to m.in. urządzenia, które pomagają poznawać świat i pobudzać zmysły maluchów mających zaburzenia integracji sensorycznej. Jak podkreśla burmistrz Słubic, stworzenie integracyjnego placu zabaw było odpowiedzią na potrzeby mieszkańców. Już od kilku lat apelowali oni o to, by powstało miejsce zabaw dla dzieci, borykających się z niepełnosprawnościami. I udało się.

To nie wszystkie zmiany. W parku stanęła też duża altana, gdzie można wypoczywać w otoczeniu posadzonej tam lawendy,
a w sąsiedztwie znajduje się siłownia pod chmurką i tor do jazdy na rolkach. Co istotne, jest to jedyne pokryte asfaltem miejsce w parku, bo alejki spacerowe zostały zbudowane ze specjalnej przepuszczającej wodę nawierzchni. Wielki park jest więc nadal parkiem, a nie betonowym placem.

Specjalną nawierzchnię mają też strefy zabaw dla dzieci, co gwarantuje im pełne bezpieczeństwo.

- Zagospodarowanie parku to koszt dla gminy ponad 6,5 mln zł. Na tę inwestycję dostaliśmy dofinansowanie w ramach nagród za udział w dwóch konkursach związanych ze sczepianiami przeciwko COVID-19 - mówi Dariusz Śmielewicz, główny specjalista ds. budowlanych w słubickim urzędzie.

PRZECZYTAJ TEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska