MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dziś oficjalne otwarcie transgranicznego punktu informacji

Michał Szczęch 68 359 57 32 [email protected]
Michał Rozmysłowski udziela porady jednemu z pierwszych petentów, czyli Andrzejowi Walko
Michał Rozmysłowski udziela porady jednemu z pierwszych petentów, czyli Andrzejowi Walko Michał Szczęch
Mieszkańcy mają stąd otrzymywać wiele porad, a miasto potencjalnych inwestorów. Pewien indyjski producent opon już się podobno interesuje gubińskimi działkami.

Punkt informacji turystyczno-gospodarczej wstępnie działać ma do września 2014 roku. Współfinansowany jest w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Województwo Lubuskie - Brandenburgia 2007 - 2013.

Z punktu wyrastają dwie gałęzie. Jedna gałąź to sektor gospodarczy, odpowiedzialny m. in. za promocję miejskich terenów inwestycyjnych i za ściąganie inwestorów. Druga gałąź to sektor turystyczny. I właśnie w tym obszarze gubiński punkt ściśle współpracuje z gubeńskim. Już niedługo dyżury pełnić będą tu chociażby polsko-niemieccy przewodnicy, którzy za darmo oprowadzą wycieczki po mieście.
Kto poza turystami może skorzystać z pomocy gubińskiego punktu transgranicznego? Zdaniem Michała Rozmysłowskiego koordynującego projekt najłatwiej przedstawić to na konkretnych przykładach. - Jeśli ktoś ma założoną działalność gospodarczą i chce świadczyć usługi również na terenie Niemiec, może liczyć u nas na wszelakie porady - wyjaśnia M. Rozmysłowski, który udzieli wskazówek, gdzie pójść, by załatwić formalności, lub na przykład, w jaki sposób wypełnić niemiecką fakturę.
Wstępnie ustalono, że w piątki od 12.00 do 14.00 dyżurować będzie również prawnik, dwujęzyczny, ze znajomością prawa polskiego i niemieckiego.

Będzie też kilku innych specjalistów, czyli doradca do spraw przedsiębiorczości, informatyk, osoba odpowiedzialna za obsługę finansową i dyżurujący pracownicy urzędu miasta. Ten punkt ma bowiem również za zadanie zbliżyć urząd do mieszkańców oraz zaoszczędzić im kłopotów w załatwianiu wielu spaw.
Choć oficjalne przecięcie wstęgi dopiero w czwartek o 13.00, to punkt działa już dobre dwa tygodnie, a pan Michał poluje na inwestorów. Kilka spotkań z potencjalnymi inwestorami już się odbyło. Rozpoczęto rozmowy m.in. z dość potężnym przedsiębiorcą z Indii, zainteresowanym zakupem 40 hektarów. Wśród wielu polskich działek, które bierze pod uwagę, są również te gubińskie. Indyjski przedsiębiorca zajmuje się produkcją opon. Czy zatem indyjska delegacja zawita do Gubina? - Wszystko w moich rękach - mówi M. Rozmysłowski.

Jedna z największych i najbliższych inwestycji to wprowadzenie darmowego, bezprzewodowego internetu w pasie wzdłuż Nysy. To internet do chwilowego korzystania, co kwadrans trzeba będzie się logować ponownie. Sieć ma być bowiem pomocna w załatwianiu różnych spraw, na pewno nie będzie służyć chociażby do ściągania filmów i muzyki.

W planach jest stworzenie bazy danych związanej z ofertą gospodarczą transgranicznego punktu. Baza dostępna będzie na profesjonalnej stronie internetowej, która powinna ruszyć niebawem. Punkt oficjalnie rusza zaś w czwartek, czynny ma być od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00 oraz w soboty od 9.00 do 13.00.

Oferty pracy z Twojego regionu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska