Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elektroniczne kontrole firm przynoszą oszczędności

Marek Białowąs
Kamila Paliwoda - Alejun, jest koordynatorem d/s wdrażania programu ACL w Lubuskim Urzędzie Skarbowym. Ukończyła Akademię Ekonomiczną w Poznaniu. Ma męża i synka Macieja. Lubi piesze górskie wycieczki i jazdę na nartach. Jej hobby to podróże.
Kamila Paliwoda - Alejun, jest koordynatorem d/s wdrażania programu ACL w Lubuskim Urzędzie Skarbowym. Ukończyła Akademię Ekonomiczną w Poznaniu. Ma męża i synka Macieja. Lubi piesze górskie wycieczki i jazdę na nartach. Jej hobby to podróże. fot. Paweł Janczaruk
Rozmowa z Kamilą Paliwodą-Alejun, z Lubuskiego Urzędu Skarbowego.

- Urzędy skarbowe w Polsce idą za przykładem Europy Zachodniej, wprowadzają nowoczesne metody kontroli firm. Na czym te zmiany polegają?- Nowe przepisy umożliwiają firmom prowadzenie księgowości w formie elektronicznej oraz elektroniczne fakturowanie. Pozwalają podatnikom na wystawianie faktur i przechowywanie ich w komputerach. Ułatwia to znacznie przeprowadzanie kontroli pracownikom skarbówki. Nie potrzebujemy do tego olbrzymiej ilości faktur, przez to oszczędzamy czas swój i pracowników kontrolowanego przedsiębiorstwa. Do kontroli wykorzystujemy nowoczesny program komputerowy ACL, który analizuje dane dostarczone właśnie w formie elektronicznej.

- Jakie są korzyści przedsiębiorcy, z tego, że wykorzystujecie ten właśnie program?- Oprócz maksymalnego skrócenia czasu kontroli, firma ma mniejsze koszty tworzenia i przechowywania dokumentacji. Nie musi drukować czasami ogromnej ilości faktur. Podatnicy, którzy też mogą korzystać z programu ACL łatwo wychwycą, błędy popełnione w ich księgowości.

- Czy wszystkie firmy będą w ten sposób kontrolowane?- Nie, nie jest to rozwiązanie dla małego podatnika. Nie wszystkie przedsiębiorstwa prowadzą księgowość w komputerze, nie wszystkie komputerowe systemy księgowe pozwalają też na zaimportowanie danych do ACL. Jest to na pewno świetne rozwiązanie dla dużych firm. W woj. lubuskim kontrole za pomocą ACL prowadzą tylko Urząd Skarbowy w Gorzowie i Lubuski Urząd Skarbowy w Zielonej Górze.

- Skąd pomysł na taki sposób kontroli podatników?- To rozwiązanie stosowane w Unii Europejskiej, w Szwecji od 20 lat, we Francji od 10. Właśnie we współpracy z administracją podatkową z innych państw Unii Europejskiej możliwe były szkolenia za granicą polskich urzędników. Od dwóch lat biorą w nich udział pracownicy Lubuskiego Urzędu Skarbowego m.in. w Wielkiej Brytanii i Holandii. Ponadto w ramach programu FISCALIS 2004 Pracownicy LUS we współpracy ze Szwedzką administracją podatkową uczestniczą w szkoleniach z wyżej przedstawionego zakresu.

- Dziękuję.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska