Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Enea zakończyła rozbudowę Głównego Punktu Zasialania w Kostrzynie nad Odrą. Prądu mieszkańcom i firmom już nie zabraknie

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
W Kostrzynie nad Odrą zakończyła się rozbudowa Głównego Punktu Zasilania.
W Kostrzynie nad Odrą zakończyła się rozbudowa Głównego Punktu Zasilania. Jakub Pikulik
Orkan Ksawery dobitnie pokazał w zeszłym roku, jak ważne są inwestycje w sieć energetyczną w Lubuskiem. Wówczas około 300 tys. mieszkańców pozostało bez prądu. W Kostrzynie otwarto właśnie inwestycję, która może zapobiec takim sytuacjom w przyszłości.

Rozbudowa położonego przy ul. Asfaltowej Głównego Punktu Zasilania w Kostrzynie nad Odrą podzielona była na dwa etapy i pochłonęła łącznie ponad 22 mln zł. Inwestycja związana przede wszystkim z budową i rozbudową zakładów na terenie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Obecni na piątkowej uroczystości goście wspominali, jak w 2001 r. w związku w budową zakładów na terenie K-S SSE w Kostrzynie, po prostu zaczęło brakować prądu. Wtedy dobudowano trzeci transformator, który w 2008 r. trzeba było wymienić na transformator o większej mocy. Ostatnia ważna inwestycja rozpoczęła się w 2013 r. i właśnie dobiegła końca.

Podmokły teren dał w kość

Nie było łatwo. Firma Mega-pol (wykonawca robót) zmagała się przede wszystkim z podmokłym terenem. Wody gruntowe spowodowały spore problemy, które jednak ostatecznie udało się zażegnać. Dodatkowo wszystkie prace trzeba było przeprowadzić tak, aby nie zakłócić dostaw prądu nie tylko do mieszkańców, ale również do kostrzyńskich firm. Rozbudowę GPZ zaplanowano w taki sposób, aby w przyszłości można tu było dostawić kolejne transformatory i jeszcze bardziej zwiększyć jego możliwości. - Każda złotówka, zainwestowana w naszym mieście, która nie pochodzi z budżetu Kostrzyna, niezwykle nas cieszy. Ta inwestycja z pewnością poprawi jakość życia mieszkańców - mówi Marek Tatarewicz, przewodniczący kostrzyńskiej rady miasta.

– Sprawna przebudowa i dostosowanie GPZ-u Kostrzyn do rosnącego zapotrzebowania na moc, związanego z rozwojem Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej nie byłaby możliwa bez dobrej współpracy z władzami samorządowymi. Za to chciałbym serdecznie podziękować wszystkim samorządowcom – mówi Andrzej Kojro, prezes Enei Operator.

W Kostrzynie działają prądożerne firmy

Najwięcej prądu pożera ICT Poland, firma zlokalizowana tuż obok kostrzyńskiego Głównego Punktu Zasilania. - Zaspokojenie zapotrzebowania w energię to dla nas kluczowa sprawa. Jest na tyle ważne, że wszystkie ważniejsze inwestycje planujemy wspólnie z firmą Enea Operator. Chodzi o to, żeby dostawca był w stanie zapewnić dostatecznie dużo energii. Ta inwestycja bardzo nas cieszy - mówi Michał Wrembel, dyrektor generalny ICT Poland.

Enea już zapowiada kolejne inwestycje

Ale to nie koniec dużych inwestycji w Kostrzynie. - Wyłoniliśmy już wykonawcę budowy od podstaw drugiego Głównego Punktu Zasilania w Kostrzynie. Znajdzie się on przy ul. Północnej. Prace powinny się zakończyć do 2020 r. Powinny iść bardziej sprawnie, bo w tym miejscu nie ma takiego problemu z wodami gruntowymi. Trzeba będzie jednak poprowadzić tam linie, a te będą przechodzić przez działki, które mają różnych właścicieli, to może być znacząca komplikacja - mówi Edward Bułkowski, dyrektor Oddziału Dystrybucji w Gorzowie Wlkp. Lokalizacja nowego GPZ przy ul. Północnej nie jest przypadkowa. - Zdecydowała o niej m. in. bliskość zakładów produkcyjnych na terenie strefy ekonomicznej - mówi Zbigniew Biedulski, zastępca burmistrza Kostrzyna. Po zakończeniu tej inwestycji bezpieczeństwo energetyczne mieszkańców Kostrzyna i okolicznych miejscowości znacznie się podniesie. W przypadku awarii, GPZ-y będą się mogły wzajemnie uzupełniać.

Czytaj więcej o Kostrzynie nad Odrą: **Kostrzyn nad Odrą - informacje, wydarzenia, artukuły**

Zobacz też wideo: Orkan Ksawery - skutki w Lubuskiem

Polecamy również:

Nieobyczajne wybryki w miejscu publicznym, zakłócanie ciszy nocnej, niszczenie mienia publicznego - za te i inne wykroczenia grożą srogie mandaty. Sprawdziliśmy, jaki mandat grozi za konkretne wykroczenie. Zebraliśmy te najbardziej nietypowe. Znajdziesz je na kolejnych zdjęciach w galerii.W internecie bardzo często trwają dyskusje, czy policja lub straż miejska słusznie wystawiła konkretny mandat. Dotyczy to m. in. plucia w miejscu publicznym, czy poruszania się niewłaściwą stroną drogi poza terenem zabudowanym. Mandaty dostawały też osoby, które wyrwały kwiaty z klombu w miejscu publicznym. Zdarzało się, że mundurowi karali mandatami pary, uprawiające seks w miejscu publicznym. Niektóre przepisy są dość skomplikowane. Poznać je powinni m. in. właściciele psów. Jest wiele niuansów, które decydują o ostatecznej karze dla właściciela w zależności od tego, czy pies wyrządził jakąś szkodę, czy może kogoś pogryzł.Sprawdź na kolejnych zdjęciach w galerii za jakie nietypowe wykroczenia można dostać mandat. Przeczytaj też:  Ceny mandatów i punkty karne za wykroczenia [MANDATOWNIK 2017]Zobacz też wideo: Policja wypatruje kierowców przez lornetki i wystawia wysokie mandaty za używanie telefonów

Mandat możesz dostać za sikanie, albo uprawianie seksu w mie...

Kiedyś piękne i zadbane, dziś zniszczone i zapomniane. Takich miejsc w województwie lubuskim nie brakuje. Rozsiane po miastach i malutkich miejscowościach popadają w ruinę. Niektóre z nich powoli odzyskują swój dawny blask dzięki nowym właścicielom, którzy remontują. Jednak wiele z nich nie da się już uratować. Zapraszamy Was na wędrówkę po ciekawych miejscach na Ziemi Lubuskiej.Na zdjęciach pałac w Bojadłach dwa lata temu (2014 r.) widziany z zewnątrz. Zdjęcia z wnętrza zrobione w 2016 roku. Pałac ma prywatnego właściciela, który prowadzi w nim prace konserwatorskie.Zobacz: Tajemnice hitlerowskiej fabryki amunicji D.A.G Alfred Nobel w Nowogrodzie Bobrzańskim

Opuszczone i zapomniane miejsca na Ziemi Lubuskiej [ZDJĘCIA, CZ. 1]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska