MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy parking na terenie szpitala w Zielonej Górze otwarty. Czekamy na kolejne. I na tężnię, siłownie, ogród ziół, pole sensoryczne...

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Trwa przebudowa układu komunikacyjnego na terenie szpitala. Inwestycja jest prowadzona etapami, by pacjenci mogli dotrzeć do budynków. W czwartek zakończono pierwszą część i udostępniono parking na 250 miejsc, za dwa miesiące gotowy ma być kolejny parking na 200 miejsc.

Paweł Urbański, kierownik działu inwestycji Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, przyznaje, że największym wyzwaniem inwestycji, podzielonej na kilkanaście etapów, jest zapewnienie dojazdu do wszystkich oddziałów szpitala. Bo przecież najważniejsi są pacjenci, karetki bez problemu muszą dowozić ich do lecznicy. Podobnie z osobami, które w inny sposób docierają tutaj.

Otwarcie pierwszego nowego parkingu na terenie Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze

Pierwszy parking na terenie szpitala w Zielonej Górze otwart...

Przebudowa wewnętrznego układu komunikacyjnego na terenie szpitala

Zwykle jest tak, że po zakończeniu inwestycji udostępniane są drogi czy parkingi. Tym razem zdecydowano się otwierać je częściowo. Nowy parking na 250 miejsc na pewno ułatwi poruszanie się po terenie szpitala, który nazywany jest obecnie wielkim placem budowy.
Zadanie związane z nowym parkingiem to nie tylko nowa nawierzchnia. Pod nią trzeba było wykonać wiele prac. To między innymi system gromadzenia i przetrzymywania wód opadowych, cały system kanalizacji, infrastruktura związana z oświetleniem i system monitoringu. Pojawią się tutaj także nowe nasadzenia i mała architektura.
Parking to pierwsze zadanie projektu pod nazwą „Przebudowa wewnętrznego układu komunikacyjnego wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze”. To inwestycja realizowana przez Województwo Lubuskie i Szpital Uniwersytecki. Budżet całości przedsięwzięcia to ponad 47,2 mln zł (w tym dofinansowanie 30 mln zł z Polskiego Ładu, to pieniądze celowane, nie można ich przeznaczyć na inne inwestycje).
- To były środki na inwestycje drogowo-parkingowe. Oprócz parkingów będą place sensoryczne i rekreacyjne. Elementy infrastruktury będą uprzyjemniały pacjentom, rodzinom, personelowi pobyt na terenie szpitala. To bardzo ważne – podkreśla prezes Szpitala Uniwersyteckiego dr Marek Działoszyński.

Kolejny parking przy szpitalu

Teraz rozpoczyna się budowa kolejnego parkingu, tym razem na 200 miejsc. Zgodnie z planem ma być gotowy za dwa miesiące. Wykonać trzeba jeszcze kolejne drogi, chodniki, zjazdy. Powstanie też m.in. ogródek zielarski, boisko do gry w Boule, place sensoryczne przy Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, plac rekreacyjno-rehabilitacyjny z siłownią zewnętrzną dla pacjentów oddziału rehabilitacji. Rozpoczęła się budowa tężni solankowej. Będzie też nowe oświetlenie, iluminacja głównych budynków.
Marcin Kwapiszewski, główny wykonawca - Przedsiębiorstwo Drogowe Bud-Dróg z Kożuchowa - zauważył, że wielu prac nie widać, bo są prowadzone pod ziemią. A mają się przyczynić do tego, by np. teren nie był zalewany, a woda wykorzystywana np. do podlewania roślin. Jeśli pogoda dopisze, a w czasie prac nie będzie jakiś podziemnych niespodzianek, to w październiku tego roku cała inwestycja powinna być zakończona.
- Dobrze, że ten teren zostanie przebudowany i uporządkowany. Że będzie więcej miejsc parkingowych, bo często jestem tu z moją mamą. I znalezienie miejsca graniczy z cudem – mówi pani Patrycja z Zielonej Góry. - A moja mama ma problem z poruszaniem się i nie mogę zastawić samochodu na jakimś innym parkingu np. przy Palmiarni, bo ona nie da rady tyle przejść.

Przeczytaj także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska