Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fałszywy policjant oszukał seniorów, ale prawdziwy uratował ich oszczedności

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Złodziej ukradł z konta seniorów ponad siedemdziesiąt tysięcy złotych i zaciągnął pożyczkę na drugie tyle.
Złodziej ukradł z konta seniorów ponad siedemdziesiąt tysięcy złotych i zaciągnął pożyczkę na drugie tyle. Lubuska Policja
Do zielonogórskiej komendy policji zgłosiło się małżeństwo w starszym wieku, które zostało oszukane przez fałszywego policjanta. Złodziej ukradł z konta seniorów ponad siedemdziesiąt tysięcy złotych i zaciągnął pożyczkę na kolejnych kilkadziesiąt tysięcy. W odzyskaniu pieniędzy pomogła szybka reakcja prawdziwego funkcjonariusza.

Seniorzy padli ofiarą fałszywego policjanta

Ta historia powinna być przestrogą nie tylko dla seniorów, bo ofiarą manipulacji oszustów może paść każdy. Tym razem na zmyśloną przez naciągacza historię dało się nabrać małżeństwo zielonogórzan.

Pokrzywdzeni odebrali telefon od osoby podającej się za policjanta, która poinformowała o próbie włamania na ich konto bankowe. Fałszywy funkcjonariusz zmanipulował seniorów, podając zmyślone imię i nazwisko oraz numer odznaki, a następnie zażądał od przestraszonych seniorów współpracy i przekonał, że prowadzi akcję policyjną, aby namierzyć osoby, które próbują włamać się na ich konto. Powiedział także, że muszą wykonywać wszystkie jego polecenia, bo w przeciwnym razie stracą wszystkie oszczędności - mówi podinspektor Małgorzata Stanisławska z Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze.

Przeczytaj również: Zielonogórzanin chciał zainwestować w kryptowaluty. Stracił ćwierć miliona złotych

Nieświadomi niebezpieczeństwa i przestraszeni seniorzy uwierzyli w opowiedzianą historię i wykonywali wszystkie polecania, które słyszeli przez telefon. Podali dane do konta bankowego, a także za pomocą kodów autoryzacyjnych realizowali nieznane transakcje.

W ten sposób z ich konta zniknęło ponad siedemdziesiąt tysięcy złotych, a po chwili pojawiło się drugie tyle pożyczki, którą nieświadomie zaciągnęli w banku. Seniorzy zorientowali się, że coś jest nie tak i przyszli zgłosić sprawę policjantom - dodaje podinspektor Małgorzata Stanisławska.

Oszczędności udało się uratować w ostatniej chwili

Funkcjonariusz, gdy tylko usłyszał z jaką sprawą przyszli seniorzy, natychmiast rozpoczął działania. Szybko skontaktował się z bankiem i poprosił o zablokowanie przelewu z konta oraz unieważnienie umowy pożyczki. Udało się to zrobić dosłownie w ostatniej chwili.

Na szczęście starsi ludzie w porę zorientowali się, że mogą zostać oszukani, a dzięki błyskawicznemu działaniu policjanta bank zdążył zablokować przelew na konto przestępców. Małżeństwo nie będzie też musiało spłacać pożyczki zaciągniętej w ich imieniu przez oszustów, którzy dzięki szybkiej reakcji nie zdążyli wypłacić pieniędzy z konta - mówi Małgorzata Stanisławska.

Niestety, podobne sytuacje wciąż się powtarzają. Dlatego policjanci przypominają, aby zawsze chronić swoje dane i nie przekazywać poufnych numerów kont i haseł osobom postronnym. Bądźmy ostrożni i nie dajmy się nabrać. Każda prośba o przelew pieniędzy na podane konto czy zatwierdzanie nieznanych nam transakcji i przelewów powinna wzbudzić naszą czujność.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska