Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal poezji: Rozmowa z Marią Wasik, dyrektorką biblioteki wojewódzkiej w Zielonej Górze

EUGENIUSZ KURZAWA 0 68 324 88 54 [email protected]
MARIA WASIK, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza, starszy kustosz dyplomowany, hobby - podróże
MARIA WASIK, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza, starszy kustosz dyplomowany, hobby - podróże fot. Marek Marcinkowski
W dniach 14 - 16 maja zjadą się do nas, do Zielonej Góry, Żar i kilku miast regionu, poeci z sąsiednich krajów. Odbędzie się po raz pierwszy tego rodzaju impreza: Międzynarodowy Festiwal Poezji dotowany przez Ministerstwo Kultury.

- Szykuje się w Zielonej Górze i regionie jedyny w swoim rodzaju festiwal, na dodatek międzynarodowy...
-Tak, wspólnie ze Związkiem Literatów Polskich z oddziału w Zielonej Górze i biblioteką w Żarach organizujemy, w dniach 14-16 maja, Międzynarodowy Festiwal Literacki. Do udziału zaprosiliśmy pisarzy, tłumaczy z krajów graniczących z Polską.

- Co przez to chcemy osiągnąć? Czy zamierzamy promować naszą literaturę poza granicami Polski, w Europie?
- Zdecydowanie! Przede wszystkim liczymy na to, iż Festiwal wejdzie na stałe do kalendarza lubuskich wydarzeń kulturalnych. A po drugie, zamierzamy tą drogą promować naszą regionalną literaturę za granicą. Wśród gości będą autorzy, którzy są tłumaczami literatury polskiej i przygotują przekłady twórczości naszych regionalnych autorów, a całość ukaże się w formie drukowanej.

- Czy dziś warto popularyzować literaturę? Czy ktokolwiek przyjdzie na spotkania festiwalowe?
- Myślę, iż odpowiedź jest gotowa. W zeszłym roku zrobiliśmy, wspólnie z oddziałem ZLP, coś w rodzaju próby generalnej. Przy niewielkich środkach zaprosiliśmy dwoje poetów i tłumaczy, Birutę Jonuskaite z Litwy i Aarne Puu z Estonii. Wystąpili w ramach Czwartku Lubuskiego w Bibliotece, potem przez dwa dni spotykali się z czytelnikami m.in.: w Żarach. Zawsze była publiczność, a wieczory autorskie cieszyły się popularnością.

- A kto będzie u nas w tym roku?
- Zaprosiliśmy wspomnianych już dwóch literatów - B. Jonuskaite i A. Puu. Poza tym Niemcy będzie reprezentował poeta i tłumacz Karl Grenzler, Słowację - Radovan Brenkus, Ukrainę - Andrij Bondar, Białoruś - Andrej Chadanowicz, pojawi się też przedstawiciel mniejszości serbołużyckiej w Niemczech oraz Czech.

- I gdzie tych twórców można będzie spotkać?
- Wszystko zacznie się 14 maja, w czwartek, w naszej książnicy. Tutaj, podczas Biesiady Literackiej, zaprezentujemy gości, a także muzykę z ich krajów w wykonaniu kwintetu Filharmonii Zielonogórskiej, potem w patio posmakujemy regionalnych potraw. Następnego dnia zagraniczni twórcy rozjadą się po regionie. Spotkają się z czytelnikami w bibliotekach m.in. w Gubinie, Nowej Soli, Świebodzinie, Bieniowie, Żarach. Także w Żarach, w sobotę, 16 maja, w sali konferencyjnej ratusza odbędzie się podsumowanie pn. " Literackie pomosty" dotyczące percepcji literatur polskiej i krajów sąsiadujących. To już taka tradycja, gdyż żarska biblioteka od ośmiu lat organizuje majowe spotkania literackie na zadany temat.

- Ciekawe skąd wzięła pani na to wszystko pieniądze?
- Napisaliśmy dobry projekt, który sfinansowało Ministerstwo Kultury.

- Pogratulować. Dziękuję za rozmowę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska