Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Filharmonie zapraszają na ciekawe koncerty w ten weekend. Czeka nas festiwal smyczkowy, sonaty skrzypcowe i muzyka filmowa dla seniorów

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Patyra grę na skrzypcach rozpoczął w wieku siedmiu lat. Kształcił się Warszawie (Akademia Muzyczna), w Hanowerze (Hochschule für Musik und Theater) oraz w Cremonie (Accademia Walter Stauffer)
Patyra grę na skrzypcach rozpoczął w wieku siedmiu lat. Kształcił się Warszawie (Akademia Muzyczna), w Hanowerze (Hochschule für Musik und Theater) oraz w Cremonie (Accademia Walter Stauffer) fanpage artysty
Filharmonie w Lubuskiem będą umilać nam muzycznie czas od piątku do niedzieli. Na początek będzie otwarcie festiwalu smyczkowego, potem usłyszymy najpiękniejsze dzieła na skrzypce i fortepian, a na koniec – pierwsze show z cyklu „Srebrne koncerty”.

Dźwięki smyczków

Filharmonia Zielonogórska zaprasza w piątek (30.09) do sali kameralnej, o godz. 19 na inaugurację 32. edycji Festiwalu Smyczkowego. Wystąpi aż trzech solistów: Jakub Jakowicz (skrzypce), Maciej Kułakowski (wiolonczela) oraz Paweł Wakarecy (fortepian), a także Orkiestra Symfoniczna FZ pod batutą Daniela Smitha. W programie koncertu znajdą się: uwertura koncertowa „Hebrydy” op. 26F. Mendelssohna-Bartholody’ego, koncert C-dur na skrzypce, wiolonczelę i fortepian op. 56- L. van Beethovena i II symfonia c-moll op. 15 –m - I.F. Dobrzyńskiego. O ile pierwsze utwory są bardzo znane i często wykonywane to symfonia powstała w okresie powstania listopadowa, a utwór zdobył II. nagrodę na konkursie muzycznym organizowanym przez Gesellschaft der Musikfreunde w Wiedniu. Twórca zawarł w niej idee narodowe, a niemal wszystkie tematy oparte są na rytmice polskich tańców narodowych. Trzecia część symfonii jest oparta na „Polonezie Kościuszkowskim”, a czwarta to krakowiak, w którym przewija się znana melodia „Albośmy to jacy, tacy”. Z kolei skrzypek wieczoru – Jakub Jakowicz to syn słynnego Krzysztofa Jakowicza, pod kierunkiem którego studiował w Akademii Muzycznej w Warszawie. Był również ostatnim uczniem Tadeusza Wrońskiego. Skrzypek koncertuje od 11. roku życia. Grał ze wszystkimi czołowymi polskimi orkiestrami. Jest także laureatem wielu prestiżowych konkursów w kraju i za granicą.

Srebrne koncerty

W niedzielę (1.10) o godz. 17, Filharmonia Zielonogórska startuje z nową propozycją repertuarową. Będzie to cykl o nazwie „Srebrne koncerty, którego forma i program dedykowana są seniorom. Całość obejmuje aż 14 spotkań, a muzycy przeniosą słuchaczy w świat najlepszej polskiej muzyki filmowej i serialowej. W październiku podczas „Weekendu Seniora”, bohaterami wieczoru będą polskie filmy i seriale m.in. „Czterdziestolatek, „Polskie Drogi, „Ogniem i mieczem” czy „Va Banque”. Na scenie pojawi się zespół kameralny (klarnet, fortepian, wiolonczela i perkusja), a także aktor, którego zadaniem będzie nawiązanie kontaktu z publicznością.

Wirtuozi na scenie

Także w niedzielę o 17, ale w Filharmonii Gorzowskiej odbędzie się koncert kameralny pt. „Misja wirtuoz”. Na scenie pojawią się Mariusz Patyra (skrzypce) i Radosław Kurek (fortepian). W ich wykonaniu słyszymy: V. sonatę F-dur op. 24 „Wiosenną”- Beethovena, Pieśń miłosną op. 7 – J. Suka, Tzigane – M. Ravela, Sonatę skrzypcową nr 2 A-dur op. 100 – J. Brahmsa, Tańce z Kálló (opracowanie: Leonid Feigin) – Z. Kodally’ego i Wariacje 'I palpiti' op. 13 – N. Paganinniego. Patyra grę na skrzypcach rozpoczął w wieku siedmiu lat. Kształcił się Warszawie (Akademia Muzyczna), w Hanowerze (Hochschule für Musik und Theater) oraz w Cremonie (Accademia Walter Stauffer). Jak podaje portal culture „Jest zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Józsefa Joachima w Hanowerze, finalistą Międzynarodowego Konkursu Stradivariego w Cremonie (1998), laureatem IV nagrody i specjalnego wyróżnienia Odense Symphony Orchestra na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Carla Nielsena w Odense (2000), a także otrzymał I nagrodę (jako pierwszy Polak), nagrodę specjalną za najlepszą interpretację "Kaprysów" Paganiniego i kopię skrzypiec "Il Cannone" należących do wielkiego wirtuoza na Concorso internazionale di violino "Premio Niccolò Paganini" w Genui (2001)”. Wstępy płatne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska