MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Firmy poszukują wykwalifikowanej kadry

Krzysztof Koziołek
- O zwiększeniu zatrudnienia myśli ponad połowa firm z branży budowlanej w naszym kraju - podaje Dagmara Bałusz z Manpower Polska. To wynik przyznania naszemu krajowi organizacji Euro 2012.
- O zwiększeniu zatrudnienia myśli ponad połowa firm z branży budowlanej w naszym kraju - podaje Dagmara Bałusz z Manpower Polska. To wynik przyznania naszemu krajowi organizacji Euro 2012. fot. Krzysztof Koziołek
Co trzeci pracodawca w naszym kraju planuje zwiększenie zatrudnienia w tym kwartale. W naszym regionie, co czwarty.

To wyniki badania, jakie przeprowadziła firma Manpower Polska, zajmująca się m.in. badaniem rynku pracy.

Niestety, nasze województwo, które razem z woj. zachodniopomorskim i wielkopolskim tworzy tzw. Region Północno-Zachodni ma ten wskaźnik na najniższym poziomie. U nas tylko co czwarty pracodawca spytany o plany na ten kwartał, odpowiedział że chce przyjąć do pracy nowych pracowników.

Dlaczego tak się dzieje? Krótko mówiąc nasz region nie ma takich "lokomotyw", jak przykładowo dolnośląski, gdzie jest przecież Wrocław ze "swoimi" Kobierzycami...

Brakuje lokomotywy

To, jak zauważa kierowniczka nowosolskiego oddziału Manpower Polska Elżbieta Malicka, jest też wynik sytuacji na naszym lokalnym rynku pracy. - W naszym regionie wciąż jesteśmy na etapie ściągania inwestorów i tworzenia jak największej ilość miejsc pracy. Dla przykładu Poznań, Wrocław, czy choćby bliskie nam Polkowice, ten etap mają już za sobą. Teraz koncentrują się na tworzeniu centrów badawczo-rozwojowych - podkreśla Malicka.

Dodaje, że i lubuskie, szczególnie dzięki Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, ostro goni liderów.

Manpower określiło też trendy na nowosolskim rynku pracy. Kto, niemal od zaraz, znajdzie tu pracę? Finansiści, księgowi, osoby z wyższym wykształceniem technicznym i ekonomicznym oraz kadra zarządzająca, a także pracownicy fizyczni: wykwalifikowani lub z doświadczeniem. Nowa Sól wybija się też, jeśli chodzi o plany zatrudnienia.

Tutaj wskaźnik jest na poziomie ok. 35 proc., czyli o 10 punktów wyższym, niż średnia w całym regionie.

Premie i bonusy

Istotną informacją dla osób szukających pracy będzie też fakt, że - jak wynika z badań Manpower - wielkie inwestycje nie są jednoznaczne z wojną o pracownika przy pomocy podwyższania pensji.

Za to coraz więcej firm zaczyna konkurować o "siłę roboczą" różnego rodzaju "bonusami". Są to premie za frekwencję w pracy czy wydajność, pakiet socjalny, bony, paczki świąteczne, a także - coraz bardziej popularne - zapewnienie opieki medycznej. Pewnego rodzaju pocieszeniem dla pracowników produkcyjnych mogą być prognozy Manpower, które mówią o tym, że tegoroczny wzrost pensji tych osób może sięgnąć ok. 9 proc.

10 najbardziej poszukiwanych zawodów w Polsce w 2008 r.

  • 1 - wykwalifikowani pracownicy fizyczni (wszystkich specjalizacji, m.in. elektrycy, cieśle, stolarze, murarze, hydraulicy, spawacze)
  • 2 - kierowcy
  • 3 - technicy (m.in. produkcji i inżynierii)
  • 4 - inżynierowie
  • 5 - pracownicy działu obsługi klienta i wsparcia klienta
  • 6 - pracownicy hoteli i restauracji
  • 8 - przedstawiciele handlowi
  • 9 - niewykwalifikowani pracownicy fizycznie
  • 10 - pracownicy sekretariatu, asystenci, asystenci administracji, pracownicy wspierający pracę biura

    Dane: Manpower Polska
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska