Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Francuski i niemiecki desant w koszarach w Wędrzynie

Dariusz Brożek
Żołnierze 1. batalionu piechoty zmotoryzowanej Ziemi Rzeszowskiej (1 bpzmot ZRz) zaprezentowali gościom wyposażenie indywidualne drużyny zmotoryzowanej oraz transporter Rosomak.
Żołnierze 1. batalionu piechoty zmotoryzowanej Ziemi Rzeszowskiej (1 bpzmot ZRz) zaprezentowali gościom wyposażenie indywidualne drużyny zmotoryzowanej oraz transporter Rosomak. Archiwum 17. WBZ
W międzyrzecko-wędrzyńskiej brygadzie odbyła się międzynarodowa konferencja. Oprócz naszych żołnierzy uczestniczyli w niej Niemcy i Francuzi. Tematem były przygotowania do wspólnego dyżuru w Weimarskiej Grupie Bojowej.

W przyszłym roku żołnierze 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Miedzyrzecza i Wędrzyna razem z Francuzami i Niemcami będą pełnić dyżur w Weimarskiej Grupie Bojowej Unii Europejskiej. Na rozkaz z Brukseli mogą wyjechać do kraju ogarniętego wojną domową lub kataklizmem. Przygotowania do dyżuru były tematem konferencji, która odbyła się w Wędrzynie. Uczestniczyli w niej wojskowi z Polski i Niemiec. Uczestników konferencji odwiedziła delegacja żołnierzy francuskich z attache obrony przy ambasadzie Francji w Warszawie płk Etienne Champeaux.

Podczas warsztatów omawiano m.in. proces planowania operacyjnego oraz stan przygotowań i realizacji zadań związanych z wydzieleniem narodowych komponentów do WGB. Opracowano też niezbędną dokumentację dla dowódcy "siedemnastej" gen. bryg. Rajmunda T. Andrzejczaka, który kieruje grupą, a także odpowiada za jej przygotowanie do certyfikacji narodowej i międzynarodowej oraz do ćwiczeń "Wyzwanie 12" i "Common Chalange 12".

Międzynarodową konferencję poprzedziły warsztaty narodowe, w których wzięli udział żołnierze z polskich jednostek wojskowych wydzielających komponenty do WGB UE.

Uczestnicy warsztatów przedstawili główne założenia polityki obrony Niemiec i Francji w zakresie wsparcia bezpieczeństwa w Europie. Ich ważnym elementem są właśnie Grupy Bojowe w tym WGB UE. Do tej pory żadna z nich nie była aktywowana, ale żołnierze muszą się liczyć z tym, że zostaną wysłani w rejon konfliktu. Podobny dyżur międzyrzeczanie pełnili przed dwoma laty.

Podczas wizyty w koszarach 17. WBZ francuski attache spotkał się z dowódca jednostki i rozmawiał z nim o stanie przygotowań do rozpoczęcia dyżuru WGB UE. Ponadto zapoznał się z historią brygady i jej tradycjami, a także wyposażeniem oraz zadaniami.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska