MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Giganci Kultury 2023. Przyznano nagrody dla najważniejszych postaci i instytucji kulturalnych w Polsce

Giganci Kultury 2023
W środę 21 czerwca na Zamku Ujazdowskim w Warszawie odbyła się wielka gala Giganci Kultury 2023. W trakcie wydarzenia uhonorowano instytucje, marki oraz osobistości, które nie tylko wspierają rodzimą kulturę, ale również są aktywnie zaangażowani w działania promujące sztukę oraz pielęgnowanie dziedzictwa narodowego. Prestiżowe nagrody i wyróżnienia przyznano w sześciu kategoriach. Inicjatorem projektu jest POLSKA PRESS GRUPA.

W środę wieczorem podczas uroczystej gali na Zamku Ujazdowskim w Warszawie poznaliśmy laureatów prestiżowego projektu "Giganci Kultury 2023" organizowanego przez POLSKA PRESS GRUPĘ. Ceremonia po gali "Giganci roku" oraz "Giganci biznesu" była kolejnym wydarzeniem, którego celem było uhonorowanie instytucji oraz osobistości mających szczególny wpływ na rozwój naszego kraju. Tym razem doceniono tych, którzy działają na rzecz propagowania polskiej kultury.

Giganci Kultury 2023. Za nami wyjątkowa gala

Uroczystość poprowadzili Anna Popek oraz Aleksander Sikora, a swoimi wspaniałymi występami uświetnili ją Natalia Sikora, Janusz Radek oraz Piotr Cugowski.

W wydarzeniu udział wzięli m.in. minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz Dorota Kania. Redaktor naczelna Polska Press Grupy podkreśliła w swoim wystąpieniu, jak ważne w dzisiejszych czasach jest pielęgnowanie rodzimej sztuki.

Dzisiaj ma miejsce bardzo ważne święto. To święto twórców i artystów, ale także tych, którzy polską kulturę wspierają. Tych spółek, bez których to wspieranie byłoby niemożliwe. Nie wszystkich Pan Bóg obdarzył talentem żeby tworzyć, ale każdy może wspierać polską kulturę, do czego serdecznie zachęcam - powiedziała redaktor naczelna Polska Press Grupy Dorota Kania.

O wspieraniu polskiej kultury mówił także minister Piotr Gliński.

W tym gronie nie trzeba podkreślać, że kultura jest najważniejsza. Chciałbym natomiast bardzo podziękować Polsce Press za to, że zaangażowała się w promowanie kultury. To jest bardzo ważne i istotne, to jest najpiękniejszy sposób realizacji misji dziennikarskiej, misji medialnej. Kultura i sztuka nas kształtują, bez tego nie jesteśmy w stanie funkcjonować. Chciałem powiedzieć także dwa słowa do nominowanych. Wiem, że kapituła miała duży kłopot z wyborem zwycięzców. Ja bardzo Wam wszystkim gratuluję, ponieważ wszyscy jesteście zwycięzcami. Dziękuję również tym, których nie ma tu dzisiaj z nami, a także mają swój wkład w tworzenie kultury - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Nagroda "Giganci Kultury" została przyznana w sześciu kategoriach. Kapituła konkursu zdecydowała również o przyznaniu specjalnych wyróżnień.

Kategoria: Przestrzeń Kultury

Nagrodę w kategorii "Przestrzeń Kultury" przyznano Muzeum Tatrzańskiemu. Zwycięzcę ogłosiła Dorota Kania. O wyborze laureata zadecydował fakt, że nie tylko prezentuje on zbiory związane z regionem, ale także pielęgnuje podhalańskie tradycje i dzieła sztuki.

Wśród nominowanych w tej kategorii znalazły się jeszcze Zamek Królewski na Wawelu i Katedra Wawelska oraz Zamek Królewski w Warszawie.

Kategoria: Zaangażowani w kulturę

W tej kategorii zwycięstwo przypadło Polskiej Operze Królewskiej, która od 1 sierpnia 2017 roku przywraca do życia zapomniane dzieła muzyki polskiej i opery barokowej. Nagrodę wręczyła Dorota Kania.

Warszawska instytucja o główną nagrodę rywalizowała z Aukso - Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy, która od lat zdobywa uznanie jako jedna z najlepszych orkiestr kameralnych w Europie oraz z zespołem Pieśni i Tańca "Śląsk”, który od ponad 70 lat z powodzeniem promuje polską kulturę za granicą, prezentując tradycje ludowe w nowoczesny i porywający sposób.

Kategoria: Inwestycja

Nominowane do kategorii "Inwestycja" zostały trzy wybitne projekty. Zwyciężyć mógł jednak tylko jeden. Główna nagroda powędrowała do Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, powstałego w stulecie Bitwy Warszawskiej. Znajduje się ono na działce sąsiadującej z domem marszałka, dworkiem "Milusin", stanowiąc serce całego kompleksu muzealnego poświęconego jego postaci.

O zwycięstwie zadecydował fakt, że Muzeum nie tylko przybliża życiorys Józefa Piłsudskiego, ale aktywnie propaguje pamięć o jego dokonaniach i dziedzictwie, stając się miejscem, w którym historia i tradycja inspirują do dyskusji na tematy ważne i aktualne dla Polaków.

Nagrodę zwycięzcom wręczyła Dorota Kania.

W kategorii "Inwestycja" nominowane były jeszcze Panteon Górnośląski w Katowicach oraz Muzeum Archeologiczne w Wiślicy, oddział Muzeum Narodowego w Kielcach.

Kategoria: Wydarzenie Kulturalne

W tej kategorii do walki o nagrodę główną stanęły trzy wybitne wystawy. Zwyciężyła nominacja wspólna: "Tamara Łempicka - kobieta w podróży" (Muzeum Narodowe w Lublinie) i "Łempicka" (Muzeum Narodowe w Krakowie), przedstawiające twórczość tej niezależnej artystki, której udały się stworzyć wizerunek nowoczesnej kobiety sukcesu.

Nagrodę w tej kategorii wręczyła Dorota Kania.

Pozostałe wystawy, które znalazły się w gronie nominowanych to "Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia” (Muzeum Narodowe w Warszawie) oraz "Bernardo Bellotto. W 300. rocznicę urodzin malarza” (Zamek Królewski w Warszawie i Staatliche Kunstsammlungen-Gemaldegalerie w Dreźnie).

Kategoria: Mecenas Kultury

W tej kategorii zwyciężyła spółka PGE, która w ramach programu "PGE Kulturalna Grupa Energetyczna” udzieliła w 2022 roku wsparcia Muzeum Narodowemu w Krakowie, Warszawie, Lublinie, Kielcach, Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu oraz 16 filharmoniom i instytucjom muzycznym w całym kraju.

Kapituła doceniła fakt, że PGE angażuje się również w projekty Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu w Łodzi, a także wspiera liczne działania edukacyjne i organizuje lekcje dla uczniów.

Nagrodę w tej kategorii wręczył Miłosz Szulc.

Do walki o zwycięstwo w tej kategorii stanęły również: KGHM Polska Miedź oraz Totalizator Sportowy.

Kategoria: Osobowość Kultury

Nagrodę specjalną w kategorii "Osobowość Kultury" z rąk ministra Piotra Glińskiego odebrał Ignacy Czwartos - wybitny malarz, znany jako twórca oryginalnych, metafizycznych abstrakcji oraz obrazów figuratywnych odwołujących się do tradycji polskiego i europejskiego baroku.

Wyróżnienia specjalne

Kapituła nagrody "Giganci Kultury" postanowiła przyznać również wyróżnienia specjalne. Otrzymali je:

  • Joanna Siedlecka
  • Krzysztof Musiał (Mecenas Kultury)
  • Muzeum Czartoryskich (Wydarzenie Kulturalne)
  • Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Mazurka Dąbrowskiego w Kościerzynie (Inwestycja)
  • Baltic Neopolis Orchestra (Zaangażowani w kulturę)
  • Miasto Toruń (Przestrzeń Kultury)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Giganci Kultury 2023. Przyznano nagrody dla najważniejszych postaci i instytucji kulturalnych w Polsce - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska