Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Głogów: Szczegółowe pomiary pozwolą zrekonstruować dwie wiekowe świątynie

KRZYSZTOF ZAWICKI 076 833 33 34 [email protected]
Dr Jacek Kościuk (z lewej) wraz z ekipą inwentaryzują głogowskie zabytki od kilku tygodniu. Korzystając z dobrej pogody częściej można ich spotkać w ruinach kościoła św. Mikołaja (na zdjęciu)
Dr Jacek Kościuk (z lewej) wraz z ekipą inwentaryzują głogowskie zabytki od kilku tygodniu. Korzystając z dobrej pogody częściej można ich spotkać w ruinach kościoła św. Mikołaja (na zdjęciu) fot. Krzysztof Zawicki
Kolegiata i ruiny kościoła św. Mikołaja poddawane są szczegółowej inwentaryzacji.

Specjalna aparatura wychwytuje każdy detal budowli i przenosi je do komputera do dalszej obróbki, bez konieczności wspinania się po murach.

Tą aparaturą jest nowoczesny skaner 3D. - Tego typu sprzętem mogą pochwalić się nieliczne ośrodki naukowe w kraju - mówi szef Laboratorium Skanowania i Modelowania 3D działającym przy Wydziale Architektury na Politechnice Wrocławskiej dr Jacek Kościuk. - Urządzenie mogliśmy kupić dzięki pieniądzom uzyskanym z Unii Europejskiej w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego "Wzrost Konkurencyjności Polskiego Przemysłu". Aparatura wraz całą technologią kosztowała ok. 1,5 mln zł.
Urządzenie składa się z wielu elementów . Do skanera dołączony jest specjalistyczny program, bez którego nie dałoby się zebrać danych, a następnie ich opracować.

Godziny skanowania

Dyrektor laboratorium nie ukrywa, że ta technologia pomiarowa nie jest tania, ale w porównaniu z poprzednimi, jest znacznie dokładniejsza i szybsza. - Przede wszystkim odeszła konieczność wchodzenia w wyższe partie danego obiektu, gdyż wszelkie prace można prowadzić z poziomu danego terenu - dodaje J. Kościuk. - Przy dotychczasowych metodach, takiej możliwości nie było. Rejestracja jednego fragmentu budynku trwa, w zależności od stopnia skomplikowania i wymaganej dokładności pomiarów, od kilkunastu minut do kilku godzin.

Jednak ten sposób pomiarów nie jest wolny od pewnych wad. - W takich obiektach jak kościół św. Mikołaja, w którym nie ma zadaszenia, jesteśmy uzależnieni od warunków pogodowych - zauważa dr Kościuk. - Deszcz lub silna mgła zmuszają nas do przerwania pomiarów.

Zależni od pogody

Wrocławianie pracują w Głogowie w dwóch zabytkach. W razie pogody można ich spotkać we wspomnianym już kościele św. Mikołaja, a w przypadku deszczu, w kolegiacie. Inwentaryzacja potrwa jeszcze około dwóch tygodni.

Po jej zakończeniu stworzone zostaną modele siatkowe, które będzie można prezentować w różnych płaszczyznach. Całe opracowanie będzie pomocne w planowanej rekonstrukcji ruin św. Mikołaja, a także odbudowie kolegiaty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska