Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Bogdaniec znów pierwsza. Tym razem we wspieraniu niepełnosprawnych

Robert Bagiński
Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Racławiu zostało uroczyście otwarte
Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Racławiu zostało uroczyście otwarte LUW
Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Racławiu oficjalnie już otwarte. Było to możliwe dzięki rządowym środkom oraz wyjątkowej aktywności wójt gminy, Krystyny Pławskiej.

- Nie wierzyliśmy, że nam się uda - mówiła wójt gminy Bogdaniec, Krystyna Pławska, podczas oficjalnego otwarcia centrum, które jest pierwszą tego typu placówką w Lubuskiem. Zwróciła uwagę na fakt, że budowa obiektu nie byłaby możliwa, gdyby nie rządowe wsparcie. - Gdyby nie wasz program, panie minister, to na pewno nie zbudowalibyśmy takiego obiektu – zwróciła się do obecnych na uroczystości, byłej i obecnej minister rodziny, pracy i polityki społecznej: Elżbiety Rafalskiej oraz Marleny Maląg.

Podkreśliła również istotną rolę Władysława Dajczaka, wojewody lubuskiego, a także podległych mu służb, szczególnie dyrektor Grażyny Jelskiej z Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego. - Dziękuję wojewodzie, który nas mobilizował: „Weźcie, spróbujcie, przecież wam się uda”. Nie wierzyliśmy w to, ale pan wojewoda oraz dyrektor wydziału, Grażyna Jelska, jesteście dobrymi duchami tej inwestycji. Gdyby nie wy, dawno byśmy zrezygnowali – skonstatowała Pławska.

„Centra opiekuńczo-mieszkalne” to trzeci program, po „Usługach opiekuńczych dla osób niepełnosprawnych i Opiece wytchnieniowej”, który rząd Zjednoczonej Prawicy realizuje w ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Fundusz został uruchomiony 1 stycznia 2019 roku i ma na celu wsparcie społeczne, zawodowe lub zdrowotne osób niepełnosprawnych. Jego autorką była ówczesna minister, a dzisiaj europoseł, Elżbieta Rafalska.

- To kolejna wspaniała inwestycja, która służy drugiemu człowiekowi. Wsparcie osób niepełnosprawnych jest priorytetem naszego rządu – mówiła minister Marlena Maląg. Podkreśliła, że tylko w tegorocznym budżecie, na wsparcie osób niepełnosprawnych, zapisanych jest ponad 37 mld zł, co jest kwotą dużo większą, niż 15 mld zł w 2015 roku, gdy władzę w Polsce sprawowała koalicja PO-PSL. – Ważna jest współpraca samorządów z rządem, bo tylko wtedy możemy działać skutecznie - dodała, jako wzór stawiając gminę Bogdaniec oraz wójt Krystynę Pławską.

Jak wyjaśniła, w Polsce takich centrów powstanie w sumie ponad 100, a udało się już oddać do użytku 32. Placówka w Racłąwiu jest pierwszą tego typu w województwie, ale docelowo mają powstać cztery. Dumy z kolejnego obiektu dla osób potrzebujących, który z rządowych środków powstaje w województwie, nie kryje wojewoda Władysław Dajczak. – Dzisiaj jest bardzo dobry dzień dla województwa, ponieważ finalizujemy wiele potrzebnych inwestycji, które są potrzebne mieszkańcom. Takie inwestycje jak w Racławiu, rodzą się właśnie z dobrej współpracy przedstawiciela rządu z samorządowcami - uważa wojewoda.

W racławskim Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnym docelowo zamieszka 20 dorosłych osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Część z nich będzie z niego korzystała w trybie dziennym, a dla części będzie to miejsce stałego pobytu. Niepełnosprawni będą uczestniczyć w zajęciach terapeutycznych i opiekuńczych, a nad wszystkim czuwać będą profesjonalni opiekunowie. – Te osoby przez wiele lat były zamknięte w swoich domach. Korzystały z opieki asystenta, bądź z placówek opieki zlokalizowanych na terenie województwa, ale od września będą tu, i tu będzie ich miejsce bezpieczeństwa oraz radości – powiedziała podczas uroczystości wójt Pławska.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska