Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Kargowa: uczcili 99. rocznicę Powstania Wielkopolskiego [ZDJĘCIA]

Alicja Kucharska
W sobotę (10 lutego) na dawnym cmentarzu ewangelickim, odsłonięto obelisk z okazji 90. rocznicy przeniesienia zwłok powstańców do Wielichowa. To właśnie tam, 99 lat temu, pochowano powstańców z kompanii wielichowskiej. Zginęli, gdy bronili Kargowej. Za wolność miasta, oddali własne życie… Pochowano ich w zbiorowej mogile. Przedstawiciele Towarzystwa Powstania Wielkopolskiego z Wielichowa zabiegali o to, by zwłoki zostały przeniesione z Niemiec do ich rodzimej ziemi.W uroczystości udział wzięła kompania honorowa, którą oddelegował 4. Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy z Czerwieńska. Burmistrz Kargowej Jerzy Fabiś przypomniał rys historyczny wydarzeń. Odczytano także protokół z ekshumacji przeprowadzonych w 1928 roku. Zgromadzeni, pobrali także ziemię z miejsca pochówku do łuski armatniej, a następnie napełnioną ją  ziemią z kargowskiego cmentarza. Przewieziono ją z honorami, w asyście wojskowej, do kościoła w Kopanicy. To właśnie tam, o godz. 13.00, rozpoczęła się msza św. w intencji poległych. Po odsłonięciu i poświęceniu miejsca pamięci, żołnierze wykonali salwę honorową z dział przeciwlotniczych. Następnie wszystkie delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty. O odpowiednią oprawę zadbała również orkiestra Wojska Polskiego z Żagania, która odegrała pieśń reprezentacyjną wojska polskiego.W niedzielę natomiast, podczas drugiego dnia obchodów, na placu przy dworcu PKP tradycyjnie odbyło się widowisko militarne, pt. Bobrujsk Wielkopolska Twierdza. Nie zabrakło pikniku militarnego z udziałem m. in. 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego z Czerwieńska czy 5. Lubuskiego Pułku Artylerii z Sulechowa. Ciekawym punktem niedzielnego popołudnia był pokaz kaskaderskiej jazdy konnej.Zobacz również: Magazyn Informacyjny Gazety Lubuskiej. Najważniejsze informacje tygodnia:
W sobotę (10 lutego) na dawnym cmentarzu ewangelickim, odsłonięto obelisk z okazji 90. rocznicy przeniesienia zwłok powstańców do Wielichowa. To właśnie tam, 99 lat temu, pochowano powstańców z kompanii wielichowskiej. Zginęli, gdy bronili Kargowej. Za wolność miasta, oddali własne życie… Pochowano ich w zbiorowej mogile. Przedstawiciele Towarzystwa Powstania Wielkopolskiego z Wielichowa zabiegali o to, by zwłoki zostały przeniesione z Niemiec do ich rodzimej ziemi.W uroczystości udział wzięła kompania honorowa, którą oddelegował 4. Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy z Czerwieńska. Burmistrz Kargowej Jerzy Fabiś przypomniał rys historyczny wydarzeń. Odczytano także protokół z ekshumacji przeprowadzonych w 1928 roku. Zgromadzeni, pobrali także ziemię z miejsca pochówku do łuski armatniej, a następnie napełnioną ją ziemią z kargowskiego cmentarza. Przewieziono ją z honorami, w asyście wojskowej, do kościoła w Kopanicy. To właśnie tam, o godz. 13.00, rozpoczęła się msza św. w intencji poległych. Po odsłonięciu i poświęceniu miejsca pamięci, żołnierze wykonali salwę honorową z dział przeciwlotniczych. Następnie wszystkie delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty. O odpowiednią oprawę zadbała również orkiestra Wojska Polskiego z Żagania, która odegrała pieśń reprezentacyjną wojska polskiego.W niedzielę natomiast, podczas drugiego dnia obchodów, na placu przy dworcu PKP tradycyjnie odbyło się widowisko militarne, pt. Bobrujsk Wielkopolska Twierdza. Nie zabrakło pikniku militarnego z udziałem m. in. 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego z Czerwieńska czy 5. Lubuskiego Pułku Artylerii z Sulechowa. Ciekawym punktem niedzielnego popołudnia był pokaz kaskaderskiej jazdy konnej.Zobacz również: Magazyn Informacyjny Gazety Lubuskiej. Najważniejsze informacje tygodnia: Gmina Kargowa
To był wyjątkowy weekend dla lokalnej społeczności. W sobotę i w niedzielę (10-11 lutego) odbyły się uroczystości nawiązujące do obchodów 99 rocznicy Powstania Wielkopolskiego.

W sobotę (10 lutego) na dawnym cmentarzu ewangelickim, odsłonięto obelisk z okazji 90. rocznicy przeniesienia zwłok powstańców do Wielichowa.

To właśnie tam, 99 lat temu, pochowano powstańców z kompanii wielichowskiej. Zginęli, gdy bronili Kargowej. Za wolność miasta, oddali własne życie… Pochowano ich w zbiorowej mogile. Przedstawiciele Towarzystwa Powstania Wielkopolskiego z Wielichowa zabiegali o to, by zwłoki zostały przeniesione z Niemiec do ich rodzimej ziemi.

W uroczystości udział wzięła kompania honorowa, którą oddelegował 4. Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy z Czerwieńska. Burmistrz Kargowej Jerzy Fabiś przypomniał rys historyczny wydarzeń. Odczytano także protokół z ekshumacji przeprowadzonych w 1928 roku.
Zgromadzeni, pobrali także ziemię z miejsca pochówku do łuski armatniej, a następnie napełnioną ją ziemią z kargowskiego cmentarza. Przewieziono ją z honorami, w asyście wojskowej, do kościoła w Kopanicy. To właśnie tam, o godz. 13.00, rozpoczęła się msza św. w intencji poległych.

Po odsłonięciu i poświęceniu miejsca pamięci, żołnierze wykonali salwę honorową z dział przeciwlotniczych. Następnie wszystkie delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty. O odpowiednią oprawę zadbała również orkiestra Wojska Polskiego z Żagania, która odegrała pieśń reprezentacyjną wojska polskiego.

W niedzielę natomiast, podczas drugiego dnia obchodów, na placu przy dworcu PKP tradycyjnie odbyło się widowisko militarne, pt. Bobrujsk Wielkopolska Twierdza. Nie zabrakło pikniku militarnego z udziałem m. in. 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego z Czerwieńska czy 5. Lubuskiego Pułku Artylerii z Sulechowa. Ciekawym punktem niedzielnego popołudnia był pokaz kaskaderskiej jazdy konnej.

Zobacz również: Magazyn Informacyjny Gazety Lubuskiej. Najważniejsze informacje tygodnia:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska