Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorzów chce wygrać czyste powietrze. Jak to zrobi?

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
W ramach akcji gorzowscy urzędnicy zachęcają do korzystania z ekologicznych form poruszania się po mieście, czyli m.in. z komunikacji miejskiej
W ramach akcji gorzowscy urzędnicy zachęcają do korzystania z ekologicznych form poruszania się po mieście, czyli m.in. z komunikacji miejskiej Jarosław Miłkowski
Zachęta do korzystania z komunikacji zbiorowej, reagowania na spalanie odpadami czy też do wymiany pieców węglowych. Gorzów właśnie rusza z kampanią „Wygrajmy czyste powietrze”.

Ta akcja – na bilbordach czy ulotkach - będzie widoczna przez najbliższe tygodnie. A już teraz można się z nią zapoznać na stronie wygrajmyczystepowietrze.pl. Gorzowski magistrat już po raz kolejny chce zachęcić mieszkańców do jeszcze większej dbałości o powietrze. Aktualnie jest ono bardzo dobre, ale nie zawsze jest najlepsze.

25 lutego 2021 dobowe stężenie pyłu PM10 przekroczyło normy dwukrotnie. A przypomnijmy, że wcześniej Gorzów i tak sporo zrobił dla poprawy jakości powietrza. Kilka lat temu w ramach programu Kawka zlikwidowano w mieście 2927 pieców kaflowych. Kilkaset takich pieców wciąż jeszcze jest w Gorzowie – głównie na Zawarciu i Zakanalu. Akcja „Wygramy czyste powietrze” ma być skierowana również do mieszkańców tej części miasta i zachęcić ich do wymiany pieców na ekologiczne źródła ciepła.

- Informacje o akcji pojawią się w tych rejonach, gdzie pieców jest najwięcej – mówi Natalia Marcinkiewicz, dyrektor wydziału ochrony środowiska i rolnictwa w gorzowskim magistracie. Urzędnicy chcą poinformować mieszkańców, że mogą dostać dofinansowanie na wymianę pieców. Pieniądze można dostać w ramach programów: Ciepłe Mieszkanie (skierowany jest do właścicieli budynków wielorodzinnych) oraz Czyste Powietrze (on z kolei przeznaczony jest dla właścicieli domków jednorodzinnych).

To jeszcze nie wszystko. Urzędnicy chcą zachęcać mieszkańców do wybierania komunikacji zbiorowej zamiast samochodu (przypomnijmy: bilet miesięczny kupiony w aplikacji jest o 10 proc. tańszy od papierowego), a także przekonywać ich do carpoolingu (czyli zapełniania wszystkich miejsc w samochodzie np. podczas podróży do pracy). Pracownicy magistratu będą też zachęcać do sadzenia roślin w ogrodzie czy na balkonie, niekoszenia trawy czy nawet robienia świadomych zakupów (ograniczy się wtedy środowiskowe koszty powstawania produktów i ich transportu). Urzędnicy przypomną też o segregacji śmieci. Zachęcą też, by w razie bycia świadkiem spalania odpadów, powiadomić wydział ochrony środowiska (tel. 95 735 57 03) lub straż miejską (95 735 57 28).

Do dbania o powietrze ma gorzowian zachęcić także finał kampanii, który jest przewidziany na 2 września. Tego dnia w Gorzowie ma się odbywać Nocny Szlak Kulturalny, który sprawi, że ruch w mieście będzie większy niż zwykle. Przy tej okazji urzędnicy chcą pokazać mieszkańcom, jak może wyglądać świat, gdy będziemy o niego dbać i jak, gdy tego robić nie będziemy. W okolicy Starego Rynku będzie stoisko akcji, a każdy będzie mógł założyć gogle VR i wirtualnie zobaczyć (a także poczuć nosem) dwa warianty przyszłości.

Do akcji „Wygrajmy czyste powietrze” (nasza redakcja ma nad nią patronat) przyłączyło się już kilkuset gorzowian. Urzędnicy liczą, że będzie ich więcej.
- Mamy nadzieję, że dzięki tak szeroko prowadzonej kampanii wzrośnie świadomość ekologiczna wszystkich mieszkańców naszego miasta – mówi N. Marcinkiewicz.

Gorzów chce wygrać czyste powietrze. Jak to zrobi?

Czytaj również:
Korek w centrum Gorzowa. 300 metrów na Sikorskiego jedzie się… 5 minut!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska