Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorzów: W takiej szkole uczniowie nie pomyślą o wagarach

Redakcja
Po połączeniu każda ze szkół będzie musiała pożegnać się z dotychczasową nazwą. A historia i tradycja szkoły będą pisane od początku.
Po połączeniu każda ze szkół będzie musiała pożegnać się z dotychczasową nazwą. A historia i tradycja szkoły będą pisane od początku. 123rf
Budowa centrum edukacji w Gorzowie ma ruszyć wiosną 2018 r. Pierwsze lekcje – już w 2019 r.

– Oczywiście, że będzie nam żal tradycji, ale dziś na oświatę trzeba patrzeć inaczej. Dziś ważniejsze jest, aby przygotować młodzież do potrzeb rynku pracy – mówi Tadeusz Najdora, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych i Samochodowych. Już za ponad trzy lata jego szkoła z 60-letnią tradycją ma wejść w skład Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu. Powstanie ono na poszpitalnych terenach przy ul. Warszawskiej. Oprócz „Budowlanki” centrum edukacji mają stworzyć także dzisiejsze: Centrum Kształcenia Zawodowego oraz Zespół Szkół Mechanicznych, który w tym roku obchodzi 70-lecie.

– Nie będzie czegoś takiego, że w jedno miejsce przenosimy dwie szkoły, a każda z nich ma technikum. My robimy jedno technikum, jedną zawodówkę i kursy kwalifikacyjne, czyli całą paletę. Tylko że nie mechanicznie poprzenoszoną, a logicznie poukładaną – mówi Eugeniusz Kurzawski, dyrektor wydziału edukacji w gorzowskim magistracie.

W nowej szkole młodzież będzie kształciła się w 28 zawodach. Ich lista ma jednak odzwierciedlać bieżące zapotrzebowanie rynku pracy. – Jeśli okaże się, że będzie on nasycony np. technikami mechanikami, to zrezygnujemy z tego kierunku i postawimy na naukę w innym zawodzie – mówi Kurzawski. Niebawem mają ruszyć konkretne rozmowy z pracodawcami, którzy będą pomagać w tworzeniu szkoły i do których po zakończeniu edukacji mają trafiać absolwenci centrum.

W szkole kształcić się ma około 900 uczniów. I prawdopodobnie nawet nie będzie chciało się im uciekać na wagary. Oprócz dobrze wyposażonych klas i warsztatów, młodzież ma mieć do dyspozycji m.in. studio foto-audio-wideo, siłownię „pod chmurką”, a nawet ściankę do wspinaczki. Dojazd do szkoły będzie ułatwiony dzięki pobliskiej nowej stacji kolejowej.

Tworzenie Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu ma pochłonąć 70 mln zł. Z Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych „pójdzie” na to 30 mln zł. Resztę miasto ma wyłożyć z własnego budżetu.

Czytaj więcej 17 maja w papierowym wydaniu "Gazety Lubuskiej" oraz w serwisie plus.gazetalubuska.pl

Przeczytaj też:Gorzowska Orkiestra Dęta dała koncert w parku [ZDJĘCIA, WIDEO]

15 maja w niedzielne popołudnie Gorzowska Orkiestra Dęta zaprezentowała swój repertuar. Była to zapowiedź Alte Kameraden 2016, które odbędzie się za tydzień.Muzycy rozsiedli się na scenie przy placu zabaw w Parku Wiosny Ludów.

Gorzowska Orkiestra Dęta dała koncert w parku [ZDJĘCIA, WIDEO]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska