Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorzów. Wełniany Rynek skrywał ulicę z czasów Landsberga. Co z zabytkową kostką?

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Landsberska ulica do momentu odsłonięcia nie zachowała się w całości. W drodze widać ślady po współczesnych wykopach.
Landsberska ulica do momentu odsłonięcia nie zachowała się w całości. W drodze widać ślady po współczesnych wykopach. Jarosław Miłkowski
Przy okazji przebudowy Wełnianego Rynku w Gorzowie odsłonięta została droga z niemieckich czasów miasta. Urzędnicy już podjęli decyzję, co dalej z ułożoną tutaj landsberską kostką.

To jeden z najgorętszych tematów w rozmowach mieszkańców Gorzowa w ostatnich dniach. Podczas przebudowy okolic Studni Czarownic robotnicy zajmujący się tą inwestycją zerwali asfalt na części Wełnianego Rynku i odsłonili drogę, która została zbudowana jeszcze w niemieckich czasach miasta.

Gdy o sprawie napisały dwa gorzowskie portale – Echo Gorzowa oraz gorzow.news - wśród mieszkańców aktywnych w mediach społecznościowych rozgorzała dyskusja na temat poniemieckiej drogi. Zdecydowana większość komentujących opowiadała się za pozostawieniem odsłoniętej landsberskiej kostki. Część mieszkańców liczyła na to, że poniemiecka kostka – oczywiście po renowacji drogi, bo w wielu miejscach została ona we współczesnych czasach zniszczona innymi wykopami – zostanie zachowana. Nadzieje mieszkańców wzrosły po tym, gdy - po rozebraniu kostki na jednej części drogi - drugi fragment pozostał nienaruszony.

Co z kostką z czasów Landsberga?

Dziś wiemy już, że przedwojenna ulicy z landsberską kostką nie zostanie zachowana.
- Kostka zostanie rozebrana, zmagazynowana i wykorzystana przy innych inwestycjach – mówiła nam w poniedziałek 31 lipca Ewa Iwańska z Gorzowskich Inwestycji Miejskich, czyli spółki, która prowadzi tę inwestycję. Dodawała, że przebudowa okolic Studni Czarownic została poprzedzona analizą i weryfikacją terenu.

- Projekt przebudowy ulicy Wełniany Rynek został uzgodniony i zaakceptowany przez Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – mówiła dalej E. Iwańska . - Po zerwaniu warstwy starego asfaltu ewidentnie widać, iż leżąca kostka posiada dosyć duży stopień odkształcenia terenu i miejscami się zapadła. Zatem właściwy jest przyjęty model wymiany podłoża, ustabilizowania go wraz z ułożeniem nowej nawierzchni, który został zgłoszony w procedurze przetargu. Mamy świadomość, iż zaproponowany przez część mieszkańców pomysł byłby swego rodzaju ciekawym rozwiązaniem, dlatego cały materiał, mający wartość historyczną, zostanie zabezpieczony do dyspozycji miasta i w przyszłości będzie mógł zostać wykorzystany w sposób należyty i godny, w ramach innego zadania – mówiła dalej E. Iwańska.

Deptak będzie za niecały rok

Przebudowa Wełnianego Rynku i Hawelańskiej rozpoczęła się w maju tego roku. Ma potrwać do 18 maja 2024.

- Projekt przebudowy Wełniany Rynku zakłada ograniczenie ruchu kołowego i dostosowanie drogi do ruchu pieszego, poprzez likwidację barier architektonicznych w postaci krawężników, progów oraz zbędnych nierówności – mówi Iwańska.

Nawierzchnia Hawelańskiej oraz Wełnianego Rynku ma być zrobiona z nowej kostki.
- Będzie to kostka cięto-łupana, w kolorze szarym i ciemnym, o różnych wymiarach. Duża będzie o wymiarach 18 x 24 cm, a mniejsza będzie mieć 8 x 8 cm. Będą to kostki nawet dla pań w szpilkach, o dobrym efekcie chodzenia – mówił nam tuż przed startem inwestycji Jerzy Majorek, którego firma Steinbudex-JM jest wykonawcą przebudowy.

Inwestycja ma kosztować ponad 6,3 mln zł.

Czytaj również:
23 maja ruszy przebudowa Hawelańskiej w Gorzowie. Kiedy deptak będzie jak nowy?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska