Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorzowska biblioteka dostanie imię Zbigniewa Herberta

Renata Ochwat 0 95 722 57 72 [email protected]
Zbigniew Herbert
Zbigniew Herbert fot. Zbiory biblioteki PWSZ
Patronem gorzowskiej książnicy zostanie poeta Zbigniew Herbert. Jest na to zgoda wdowy po poecie oraz marszałka województwa.
List ze zgodą napisany przez Katarzynę Herbertową
List ze zgodą napisany przez Katarzynę Herbertową fot. Krzysztof Tomicz

List ze zgodą napisany przez Katarzynę Herbertową
(fot. fot. Krzysztof Tomicz)

- To bardzo godny patron i znak dla ludzi spoza miasta, że Gorzów jest otwarty na różne propozycje - mówił wczoraj Marcin Jabłoński, marszałek województwa lubuskiego.

Wdowa się zgodziła

Senator Henryk Maciej Woźniak wręczył marszałkowi w czwartek list od wdowy po poecie, Katarzyny Herbertowej ze godną na nadanie imienia autora "Pana Cogito" książnicy.

- Zbigniew Herbert miał związki osobiste z Gorzowem. Był tu kierownikiem literackim za czasów Ireny i Tadeusza Byrskich. To była najlepszy okres gorzowskiej sceny - mówi Henryk Maciej Woźniak, pomysłodawca całego przedsięwzięcia.

Tłumaczy, że Zbigniew Herbert był wielkim polskim poetą. Jego twórczość jest wciąż na nowo odkrywana.

Wdowa po poecie, Katarzyna z Dzieduszyckich Herbertowa w liście do senatora Henryka Maciej Woźniaka napisała, że bardzo się cieszy z tej propozycji i wyraża zgodę na nadanie imienia jej męża gorzowskiej książnicy.

Teraz tylko sejmik województwa i Rada Miasta Gorzowa muszą podjąć stosowne uchwały. - Nie przewiduję tu jakichś problemów - mówi marszałek Jabłoński.

Ma już ulicę

W ubiegłym roku minęła dziesiąta rocznica śmierci autora "Pudełka zwanego wyobraźnią". W Gorzowie z tej okazji odbyło się wiele spektakli na motywach twórczości Zbigniewa Herberta.

Teatr Osterwy wydał rewelacyjną płytę z wierszami poety recytowanymi przez wielkich polskich aktorów oraz aktorów naszego teatru.

Ponadto imię Herberta otrzymała też dotychczasowa ul. Małgorzaty Fornalskiej.

W bibliotece głównej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej jest archiwum Ireny i Tadeusza Byrskich. Znajdują się tam karki kreślone ręką Herberta z różnych zakątków świata, gdzie poeta wspomina swój pobyt w mieście nad Wartą.

Pomysłodawca nazwania biblioteki już zaprosił do Gorzowa Katarzynę Herbertową i prawdopodobnie do jej wizyty dojdzie w czerwcu.

Poza tym jest wielka szansa, że gorzowska książnica dostanie z Biblioteki Narodowej archiwum poety w formie elektronicznej. Będzie wówczas drugą po BN instytucją w kraju posiadającą ten zbiór.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska