Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Halo? Pan Fredro? Komórka panu siada...

Zdzisław Haczek
fot. Kino Świat
Co to? Nieme kino? W pierwszych sekwencjach "Ślubów panieńskich", przeniesionych na ekran przez Filipa Bajona, aktorzy nic nie mówią. Bo też co mają mówić, skoro im Aleksander Fredro nic w tym momencie nie napisał.

Po ten zabieg (akcja bez dialogów, będąca łącznikiem między scenami) reżyser sięga więcej razy. Co daje efekt dziwnego przemilczenia (nienaturalnego zaniemówienia) postaci, które przecież Fredrą mówić lubią. A z tą mową bywa różnie. O ile ślubujące sobie dozgonne wyparcie się ołtarza panny Aniela (Anna Cieślak) i Klara (Marta Żmuda Trzebiatowska), głównie po szkolnemu recytują, wzdychając, o tyle niektórzy z panów wkładają w słowo prawdziwy żar.

Szczególnie udaje się rzecz Maciejowi Stuhrowi, który jako Gustaw z kosmopolitycznego fircyka przemienia się w romantyka, kochającego już wcale dojrzale. I z takim - dojrzałym już aktorstwem - mamy tutaj do czynienia. Fraza i akcent wysokiej próby.

Z kolei Albin Borysa Szyca może i zgodnie z Fredrowskim oryginałem sprzed 180 lat i łzy roni, i w rozpacz popada, ale aktor dokłada mu trochę kabaretowego nieokrzesania. Rytualnie trzaska więc Albin służącego "po gębie", kiedy tylko przyjmie na tors kubeł wody. I zbiera salwy zasłużonego śmiechu.

Fredrowsko snuje się w "Ślubach..." miłosna intryga. Przeciąg unosi falbany ślubnych sukien, ściągniętych na plan z Londynu. Całość ma swój rozmach, wystawność i tylko tempo co jakiś czas przysiada. A zabieg, by rozegrać komedię Fredry w dwóch planach czasowych jako film w filmie (obserwujemy też aktorów poza kamerą, gdy zajęci są prywatną grą uczuć), sprawdza się może na dwa numery: oto Radost (Robert Więckiewicz) sięga do kontusza po telefon komórkowy...

To uwspółcześnienie Fredry ma jednak charakter zbyt gadżetowy (drugiej rzeczywistości mamy tu za mało) i cóż wynika z filmowych "Ślubów..." dla nas współczesnych? Że - mocium panie - gra w udawanie obojętności, bardzo - mocium panie - na pobudzenie uczuć u płci przeciwnej działa.
Od wieków, mocium panie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska