Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hasłem Kożuchowa jest "Miasto zabytków". Czy tak jest, sprawdziliśmy z aparatem

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Kożuchów nazywany jest lubuskim Carcassonne za sprawą imponujących murów obronnych i dobrze zachowanego średniowiecznego układu miasta - informuje urząd miasta. Wakacje to dobry czas, aby wybrać się na spacer uliczkami centrum i przyjrzeć się szczegółom zabudowy.Na przełomie XIII i XIV w. miasto było otoczone 8-metrowymi murami obronnymi z kamienia polnego. Pierścień murów zachował się do dziś niemal w pierwotnej długości. To unikat na skalę światową! - czytamy w informacji urzędu miejskiego. -  Dobrze zachowany średniowieczny układ miasta, majestatyczna architektura kościoła farnego, zamku oraz ratusza tworzą niepowtarzalny klimat. - Kożuchów to miasto całkiem jak z obrazka w podręczniku historii... Były mury, baszty, fosa i zwodzone mosty - pisał o Kożuchowie Dariusz Chajewski w Gazecie Lubuskiej;nf. - Najpierw powstał mur wewnętrzny. Setki robotników wzniosły go prawdopodobnie na przełomie XIII i XIV w. W tym samym czasie budowano zresztą obwarowanie wielu dolnośląskich miast. Wcześniej istniał tu warowny gród, o który rozbiło się kilka niemieckich nawałnic.Pierwszy mur była to prosta, jak mówią fachowcy, kurtynowa ściana obronna o wysokości ponad ośmiu metrów i grubości do dwóch. Do niego dostawiono kilkanaście - prawdopodobnie 12 - baszt w formie wykuszu.Zobacz również: Tylko w niedzielę w Lubukiem utonęły dwie osoby
Kożuchów nazywany jest lubuskim Carcassonne za sprawą imponujących murów obronnych i dobrze zachowanego średniowiecznego układu miasta - informuje urząd miasta. Wakacje to dobry czas, aby wybrać się na spacer uliczkami centrum i przyjrzeć się szczegółom zabudowy.Na przełomie XIII i XIV w. miasto było otoczone 8-metrowymi murami obronnymi z kamienia polnego. Pierścień murów zachował się do dziś niemal w pierwotnej długości. To unikat na skalę światową! - czytamy w informacji urzędu miejskiego. - Dobrze zachowany średniowieczny układ miasta, majestatyczna architektura kościoła farnego, zamku oraz ratusza tworzą niepowtarzalny klimat. - Kożuchów to miasto całkiem jak z obrazka w podręczniku historii... Były mury, baszty, fosa i zwodzone mosty - pisał o Kożuchowie Dariusz Chajewski w Gazecie Lubuskiej;nf. - Najpierw powstał mur wewnętrzny. Setki robotników wzniosły go prawdopodobnie na przełomie XIII i XIV w. W tym samym czasie budowano zresztą obwarowanie wielu dolnośląskich miast. Wcześniej istniał tu warowny gród, o który rozbiło się kilka niemieckich nawałnic.Pierwszy mur była to prosta, jak mówią fachowcy, kurtynowa ściana obronna o wysokości ponad ośmiu metrów i grubości do dwóch. Do niego dostawiono kilkanaście - prawdopodobnie 12 - baszt w formie wykuszu.Zobacz również: Tylko w niedzielę w Lubukiem utonęły dwie osoby Eliza Gniewek-Juszczak
Kożuchów nazywany jest lubuskim Carcassonne za sprawą imponujących murów obronnych i dobrze zachowanego średniowiecznego układu miasta - informuje urząd miasta. Wakacje to dobry czas, aby wybrać się na spacer uliczkami centrum i przyjrzeć się szczegółom zabudowy.

Kożuchów nazywany jest lubuskim Carcassonne za sprawą imponujących murów obronnych i dobrze zachowanego średniowiecznego układu miasta - informuje urząd miasta. Wakacje to dobry czas, aby wybrać się na spacer uliczkami centrum i przyjrzeć się szczegółom zabudowy.

Na przełomie XIII i XIV w. miasto było otoczone 8-metrowymi murami obronnymi z kamienia polnego. Pierścień murów zachował się do dziś niemal w pierwotnej długości. To unikat na skalę światową! - czytamy w informacji urzędu miejskiego. - Dobrze zachowany średniowieczny układ miasta, majestatyczna architektura kościoła farnego, zamku oraz ratusza tworzą niepowtarzalny klimat.
- Kożuchów to miasto całkiem jak z obrazka w podręczniku historii... Były mury, baszty, fosa i zwodzone mosty - pisał o Kożuchowie Dariusz Chajewski w Gazecie Lubuskiej. - Najpierw powstał mur wewnętrzny. Setki robotników wzniosły go prawdopodobnie na przełomie XIII i XIV w. W tym samym czasie budowano zresztą obwarowanie wielu dolnośląskich miast. Wcześniej istniał tu warowny gród, o który rozbiło się kilka niemieckich nawałnic.

Pierwszy mur była to prosta, jak mówią fachowcy, kurtynowa ściana obronna o wysokości ponad ośmiu metrów i grubości do dwóch. Do niego dostawiono kilkanaście - prawdopodobnie 12 - baszt w formie wykuszu.

Zobacz również: Tylko w niedzielę w Lubukiem utonęły dwie osoby

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska