MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Holokaust w pamięci

Eugeniusz Kurzawa
Były minister spraw zagranicznych Władysław Bartoszewski jeszcze nie odpowiedział na zaproszenie na kwietniową uroczystość
Były minister spraw zagranicznych Władysław Bartoszewski jeszcze nie odpowiedział na zaproszenie na kwietniową uroczystość fot. Piotr Guzik, FOTORZEPA
Na wielkopolskie obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu Zbąszyń zaprosił Szewacha Weissa i Władysława Bartoszewskiego.

Wielką wagę do obchodów przykłada poznańskie kuratorium oświaty; w końcu rokrocznie z tej okazji przyjeżdża do grodu Zbąskich kilkuset uczniów z całego województwa.

- W przygotowaniach uczestniczy dr Zdzisław Kościański z kuratorium, jak też dr Andrzej Beryt, dyrektor Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie - wyjaśnia Zenon Matuszewski, dyrektor gimnazjum.

Wespół z Katarzyną Kutzmann-Solarek, szefową ośrodka kultury stanowią sztab tej ważnej uroczystości, która odbędzie się 19 kwietnia.

70. rocznica

- Wszyscy goście spoza Zbąszynia poparli naszą propozycję, żeby w roku następnym Dzień Pamięci przenieść na jesień i wówczas upamiętnić wypędzenie 9 tys. polskich Żydów z Niemiec do granicznego wtedy Zbąszynia - podkreśla Z. Matuszewski po ostatniej naradzie roboczej.

Data jesienna jest tak ważna z dwóch powodów. Jeśli Dzień Pamięci jest obchodzony w kraju 19 kwietnia, a główne uroczystości odbywają się w Warszawie, wówczas prawie niemożliwe jest ściągnięcie nad Obrę ważnych postaci, zwłaszcza ze strony żydowskiej.

Po drugie pod koniec października 2008 r. przypada 70. rocznica tzw. preludium Zagłady, jak się nazywa wypędzenie Żydów z III Rzeszy w 1938 r. Z. Matuszewski chciałby z tej okazji przygotować w mieście duże uroczystości z udziałem władz Izraela, Polski, organizacji żydowskich, naukowców.

Wtedy w Zbąszyniu - granicznym przed wojną mieście - mogłoby się pojawić dużo znaczących postaci. A częścią uroczystości byłoby odsłonięcie obelisku przy dworcu PKP i umieszczenie tam tablicy o 1938 r.

- Tematem jest zainteresowany Żydowski Instytut Historyczny i październikowy termin 2008 r. byłby dla naukowców ZIH bardzo korzystny - Z. Matuszewski relacjonuje rozmowę z Eleonorą Bergman, dyrektorką ZIH. Uważa, że po pełnej aprobacie terminu mógłby już dziś pisać projekt i starać się o finanse na 2008 r.

Kamień przy dworcu

Według tegorocznego programu, wielkopolskie obchody Dnia Pamięci odbędą się nad Obrą zgodnie z planem 19 kwietnia i zapowiadają się interesująco. Choć na razie jeszcze nie potwierdził zaproszenia były ambasador Izraela w Polsce, Szewach Weiss i były minister spraw zagranicznych RP Władysław Bartoszewski.

Na pewno nie przybędzie, ze względu na wykłady, prof. Jerzy Tomaszewski z Warszawy, autor książki "Preludium Zagłady" o wypędzeniu Żydów w 1938 r.

- Wystawę przygotuje holenderska fundacja Dom Anny Frank pt. "Żydzi w Polsce - swoi czy obcy" - relacjonuje ustalenia Z. Matuszewski. Zaprosił prof. Marcina Berdyszaka ze studentami z poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych, licząc na tematyczne instalacje związane z Dniem Pamięci.

Gdyby jeszcze udało mu się zaprosić rabina, to na dawnym cmentarzu żydowskim (kirkucie) na os. Kawczyńskie można by zorganizować wspólne modły.

Najważniejsza część obchodów Dnia Pamięci odbędzie się w centrum kultury. O szczegółach będziemy informować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska