Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile lat trzeba pracować, żeby dostać emeryturę? Wcześniejsza emerytura w różnym czasie dla różnych zawodów

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
System emerytalny w Polsce przewiduje możliwość przejścia na emeryturę po osiągnięciu odpowiedniego wieku. To jednak nie wystarczy, a wiele osób może sobie pozwolić na wcześniejszą emeryturę.
System emerytalny w Polsce przewiduje możliwość przejścia na emeryturę po osiągnięciu odpowiedniego wieku. To jednak nie wystarczy, a wiele osób może sobie pozwolić na wcześniejszą emeryturę. 123rf.com/gajus
Jak długo trzeba pracować, żeby dostać emeryturę? Sam wiek emerytalny nie gwarantuje otrzymania świadczenia, które pozwoliłoby na spokojny odpoczynek w zasłużonym wieku. Sprawdzamy, ile lat pracy pozwoli na uzyskanie najniższej emerytury i co zrobić, jeśli do emerytury brakuje nam lat pracy? Wymieniamy też listę zawodów, w których krótsza praca jest możliwa.

Spis treści

Jak długo trzeba pracować, żeby dostać emeryturę?

System emerytalny w Polsce przewiduje dwie podstawowe zasady wyliczania emerytur. Świadczenie emerytalne może otrzymać osoba, która osiągnęła odpowiedni wiek emerytalny i ma określony staż pracy.

Wiek emerytalny w Polsce to obecnie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Emerytura będzie przysługiwać tylko seniorom, którzy osiągając ten wiek, mogą udokumentować określony staż pracy. W przypadku kobiet jest to 20 lat, a mężczyzn 25 lat. Udokumentowanie stażu pracy oznacza nie tylko sam fakt zarabiania z tytułu zatrudnienia, ale przede wszystkim odpowiedni czas odprowadzania składek.

Emeryturę w Polsce można otrzymać z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w ramach I filaru, z Otwartych Funduszy Emerytalnych w II filarze, gdzie może trafić część składek z ZUS i w ramach III filaru emerytalnego, który obejmuje dobrowolne wpłaty m.in. na Indywidualne Konto Emerytalne.

Wcześniejsza emerytura po 10, 15 czy 25 latach pracy?

Niektóre grupy zawodowe mogą w Polsce liczyć na tzw. wcześniejsze emerytury. Takie świadczenie można otrzymać po 15 latach stażu pracy w służbach mundurowych, jeśli mówimy o zatrudnienia przez 1 stycznia 2013 roku. Osoby, które pracę po raz pierwszy podejmowały po tym terminie, mogą przejść na wcześniejszą emeryturę po 25 latach pracy, natomiast bez obowiązku osiągnięcia określonego wieku emerytalnego.

Przywilej krótszej pracy przysługuje m.in. policjantom, strażakom, sędziom i prokuratorom, ale także górnikom czy ratownikom górskim. Kluczowy jest tutaj szczególny charakter pracy lub tzw. szkodliwe dla zdrowia warunki pracy.

W przypadku górników praca w szkodliwych warunkach, a więc pod ziemią, musi trwać przynajmniej 5 lat, aby taka osoba mogła skorzystać z wcześniejszej emerytury po 20 latach pracy w przypadku kobiet i 25 latach w przypadku mężczyzn. Dla górników oznacza to tak naprawdę możliwość przejścia na emeryturę w wieku ok. 45 lat.

Co najmniej 15 lat pracy w szkodliwych warunkach muszą posiadać hutnicy czy pracownicy przemysłu metalowego. Wówczas mogą oni przejść na emeryturę o 5 lat wcześniej, niż wskazuje na to wiek emerytalny.

Kolejarze pracujący dla PKP i spółek zależnych wcześniejszą emeryturę mogą otrzymać o 5 lat wcześniej i po 20 latach pracy w przypadku kobiet oraz 25 przepracowanych latach w przypadku mężczyzn, jeśli praca w charakterze kolejarza trwała minimum 15 lat.

Minimum 15 lat pracy muszą wykazać także dziennikarze, którzy osiągnęli wiek 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni), aby ubiegać się o wcześniejszą emeryturę. Jeszcze krócej pracować muszą ratownicy górscy. Kobiet w wieku 50 lat i mężczyźni w wieku 55 lat mogą przejść na wcześniejszą emeryturę już po 10 latach takiej pracy.

Przeczytaj także:Trzy podwyżki emerytur w 2024 roku! Waloryzacja po raz ostatni będzie tak wysoka

Czy można dostać emeryturę bez lat pracy?

Każdy z nas jest w stanie wyobrazić sobie jednak sytuację, gdy senior osiąga wiek emerytalny, ale z różnych powodów nie pracował lub pracował bardzo mało. Dzieje się tak często w przypadku kobiet, które przez długie lata zajmowały się dziećmi i seniorów, którzy z różnych powodów pracowali bez umowy o pracę.

ZUS wylicza wówczas emeryturę na podstawie już zgromadzonych składek. Świadczenie będzie niższe od najniższej emerytury, a przeliczone zostanie proporcjonalnie na podstawie właśnie konkretnego kapitału zgromadzonego na koncie seniora.

Obecnie minimalna emerytura w Polsce oznacza 1445,48 zł netto. ZUS podaje także, że najwyższą emeryturę pobiera obecnie senior z Sosnowca, który co miesiąc otrzymuje ponad 43 tys. zł brutto, a najniższa wartość emerytury to aktualnie 2 grosze dla mężczyzny, który przez całe życie odprowadzał składki przez jeden miesiąc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ile lat trzeba pracować, żeby dostać emeryturę? Wcześniejsza emerytura w różnym czasie dla różnych zawodów - Strefa Biznesu

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska