Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile zapłacimy za wynajęcie biura w Niemczech?

Beata Bielecka 95 758 07 61 [email protected]
fot. sxc.hu
fot. sxc.hu
Polacy, którzy w maju zamierzają wskoczyć na rynek niemiecki już rozglądają się za wynajęciem lokalu na prowadzenie własnej firmy. Co warto wiedzieć, żeby nie przepłacić? Gdzie szukać ofert i na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy?

Mariusz Dubacki, właściciel biura nieruchomości w Słubicach opowiada, że po drugiej stronie rzeki bez problemu można znaleźć lokale do wynajęcia. - Na przykład we Frankfurcie wybór jest bardzo duży, bo wielu Niemców stamtąd wyjechało (od zjednoczenia Niemiec blisko 20 tys. osób - przyp. red.) i masa lokali stoi pustych - mówi. Ceny wynajmu są różne, zależą od lokalizacji. Te w centrum miasta wcale nie muszą być najdroższe. Czynsz wynosi przeciętnie 5 euro za metr kwadratowy (tzw. kaltmiete - goły czynsz, do tego dochodzą opłaty za prąd i ogrzewanie). Młody Polak, który wynajmuje biuro w centrum, przy Karl-Marx Strasse (nie chciał nazwiska w gazecie) opowiadał nam, że za 90 metrowy lokal płaci 800 euro miesięcznie (z wszystkimi opłatami). W dodatku obecnie Bank Inwestycyjny landu Brandenburgia uruchomił specjalne fundusze pomocowe na wspieranie przedsiębiorczości w centrum miast, m.in. we Frankfurcie czy Cottbus. Zasada jest taka, że dostaje się 35 proc. dopłaty do własnej inwestycji, na przykład na remont biura czy zakup sprzętu komputerowego. Wszystko po to, żeby wstrzymać wyludnianie się centrów miast.

- Jeśli ktoś nie potrzebuje biura na co dzień może skorzystać z oferty różnych instytucji państwowych, które tworzą tzw. inkubatory przedsiębiorczości. Za około 100 euro miesięcznie można wynajmować lokal na godziny w określonych dniach na spotkania z klientami - mówi Agnieszka Zdziabek-Bollmann z firmy Polsko-Niemieckiego Doradztwa Przedsiębiorstw we Frankfurcie.

Czytaj też: Od maja Niemcy otwierają swój rynek pracy

A jak jest w Berlinie? - Koszty najmu lokali, są stosunkowo niskie - wynika z praktycznego przewodnika dla polskich przedsiębiorców „8 kroków do własnej firmy w Niemczech”, który wydała nasza ambasada w Berlinie.

Kaltmiete w najdroższej dzielnicy Mitte wynosi od 16 do 21 euro za metr kwadratowy powierzchni biura. Tak jest na przykład przy Potsdamer Platz. Ale już na obrzeżach, m.in. w Prenzlauer Berg wynosi od 6 do 8 euro. Średnie stawki za wynajem hal i powierzchni magazynowych to w Berlinie 4,50 euro w starszych obiektach i ok. 5 euro w nowych. Do tych kwot trzeba jeszcze doliczyć koszty użytkowania nieruchomości (m.in. podatki, ubezpieczenia, ogrzewanie, woda, ścieki, sprzątanie) - przeciętnie ok. 3 euro za metr kwadratowy.

Kto byłby zainteresowany kupnem działki pod działalność gospodarczą musi liczyć się z ceną 30-120 euro za metr kwadratowy (pełne uzbrojenie).

Najemcami pomieszczeń biurowych, magazynowych czy powierzchni produkcyjnych mogą być zarówno osoby fizyczne jak i spółki (spółki kapitałowe i osobowe). W Niemczech rozróżnia się najem lokali mieszkalnych i najem pomieszczeń pod działalność gospodarczą.

Prawo mówi, że w stosunku do najemców lokali pod działalność gospodarczą nie obowiązują pewne przepisy ochronne, m.in. te, które dotyczą ochrony przed wypowiedzeniem oraz wysokości czynszów. Na co trzeba zwrócić uwagę przed zawarciem umowy?

Warto sprawdzić czy wynajmujący dysponuje prawami do pomieszczeń lub powierzchni, które oferuje do najmu. Bo bywa, że proponuje najem będąc sam wynajmującym, a nie właścicielem. Prawo tego nie zabrania, ale wtedy umowę ma się z głównym najemcą, a nie wynajmującym. Może to skutkować tym, że podnajemca lokalu będzie zmuszony opuścić go po zakończeniu najmu głównego.

Jeśli wynajmiemy biuro i będziemy je chcieli przebudować trzeba to koniecznie uzgodnić z właścicielem. - Bo w Niemczech jest tak, że wynajmując lokal trzeba oddać go później w takim samym stanie - mówi mieszkaniec Berlina Wolfgang Meier. - Nawet jeśli podwyższy się standard właściciel może zażądać doprowadzenia mieszkania do stanu pierwotnego - opowiada. Dotyczy to przede wszystkim mieszkań, ale i czasami biur. Dlatego warto o tym porozmawiać, zanim zacznie się wymieniać biurowe wykładziny na panele lub zmieniać kolor kafli w łazience.

Czytaj też: Jak założyć firmę w Niemczech?

Kto zdecyduje się otworzyć firmę w Niemczech może liczyć na wsparcie ze strony państwa. W każdym z 16 krajów związkowych są regionalne agencje wsparcia inwestycji, które obsługują m.in. inwestorów zagranicznych. Mogą oni liczyć, za pośrednictwem tych agencji, na propozycje zakupu gruntu i korzystać z programów pomocowych.

Jednym z takich programów jest KfW (Kreditanstalt fuer Wiederaufbau). Wspiera małe i średnie przedsiębiorstwa. Ze środków programu można pokryć maksymalnie 75 proc. kosztów inwestycji. Maksymalna kwota kredytu wynosi 5 mln euro.

KfW oferuje też kredyt dla osób zakładających nowe przedsiębiorstwa, które potrzebują poniżej 50 tys. euro. Pożyczkę (oprocentowanie stałe, obecnie ok. 8 proc.) można zaciągnąć nie tylko na inwestycję, ale też czynsz czy wynagrodzenia. Jest też wariant mikropożyczek „Mikro 10” (5-10 tys. euro dla małych przedsiębiorstw - oprocentowanie 8,93). Program jest skonstruowany tak, że KfW przejmuje na siebie ryzyko związane z udzieleniem pożyczki (poręcza bankowi 80 proc. jej wartości - część jest objęta gwarancjami w ramach Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego).

Polacy, którzy będą chcieli wejść na rynek berliński mogą szukać pomocy w rekomendowanej przez naszą ambasadę firmie Berlin Partner GmbH.

Czytaj też: Niemieckie prawo pracy. O czym trzeba wiedzieć?

 


TAM ZNAJDZIESZ POMOC

* Kto chce się starać o 35 proc. dopłaty do własnej inwestycji, na przykład na remont biura czy zakup sprzętu komputerowego może ubiegać się o to za pośrednictwem urzędu ds. działalności gospodarczej (Gewerbeamt). We Frankfurcie w tym urzędzie (znajduje się przy Goepelstrasse 38, tel. 0049 335 552 32 00) można uzyskać informacje na ten temat w języku polskim

* W firmie Berlin Partner GmbH można kontaktować się z Dorotą Thiel-Jankiewicz, tel. 0049 30 39 98 02 62, mail: [email protected]. Informacje także na stronie: www.berlin-partner.de (strona w języku niemieckim i angielskim)

* Aktualne oferty nieruchomości w Berlinie: www.businesslocationcenter.de/immobilienportal. Ofert można też szukać w gazetach, m.in. w Berliner Morgenpost (www.mopo-immo.de), Der Tagesspiegel (www.tagesspiegel.de) czy Berliner Zeitung (www.berlinonline.de). Sporo jest też na stronach: www.immobilienscout24.de i www.berlin.de.

(Źródło m.in.: Praktyczny przewodnik dla polskich przedsiębiorców- Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Republice Federalnej Niemiec)

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska