MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ilu jest przed nami

(zka)
Gdy stanie się nam coś nagle, medyczną pomoc powinniśmy dostać od ręki. Na badania lub operacje planowe czasem trzeba czekać wiele miesięcy. Czy można krócej?

Czasem można, jeśli popytamy też w innych poradniach czy szpitalach. Bo kolejki w różnych placówkach bywają różnej długości.

Ilu jest przed nami

Obowiązek tworzenia list pacjentów, oczekujących na udzielenie zdrowotnego świadczenia, wprowadził jeszcze w 2003 r. minister zdrowia. Zasada ta znajduje się też w ustawie z 27 sierpnia br. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, nazywanej potocznie ustawą zdrowotną.
Chodziło o to, żeby oczekujący pacjenci byli traktowani jak najbardziej sprawiedliwie. Na przykład określenie przez szpitale, jak długo trzeba czekać na daną operację, miało w zamyśle ograniczyć możliwość korupcji. Zapisani w kolejkach chorzy powinni móc sprawdzić, na którym miejscu się znajdują i ile osób jest jeszcze przed nimi.
Ponieważ pacjent ma prawo leczyć się wszędzie, dobrze jest wiedzieć, czy przypadkiem w innym szpitalu czy poradni czas oczekiwania nie jest krótszy.

Niekoniecznie najbliżej

Jednak szukanie na własną rękę dla wielu z nas mogłoby być zbyt uciążliwe. Dlatego lubuski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia postanowił na swojej stronie internetowej umieścić informacje, które mogą pomóc w znalezieniu miejsca, gdzie na potrzebną nam usługę zdrowotną czeka się najkrócej.
Powiedzmy, że chcemy dostać się do alergologa lub kardiologa i nie upieramy się, żeby to było w poradni, która jest najbliżej miejsca, gdzie mieszkamy. Na stronie internetowej lubuskiego oddziału NFZ znajdziemy wykaz wszystkich miejsc w województwie, gdzie potrzebni nam specjaliści przyjmują w ramach Funduszu.

Raz w miesiącu

Nie trzeba przeglądać długiej listy, bo poradnie pogrupowane są według specjalności. Na stronie znajdziemy ich adresy, telefony, liczbę oczekujących w kolejce i średni czas oczekiwania. To samo dotyczy szpitalnych oddziałów. Podobnie ośrodków dziennej rehabilitacji, terapii uzależnień, hospicjów domowych itp.. Ale też wszelkiego rodzaju usług stomatologicznych.
Raz w miesiącu lubuski rejestr oczekujących jest aktualizowany.
Mniej więcej na przełomie stycznia i lutego powstanie też centralny rejestr oczekujacych. Będzie można wtedy sprawdzić, jak długo czeka się na badanie czy operację w różnych regionach kraju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska