Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inna woda do ogrodu

Eugeniusz Kurzawa
- Ponieważ koszt wodomierza dla niektórych osób może być rzeczywiście spory, dlatego przed podjęciem decyzji warto przeanalizować: potrzebę podlewania, koszty związane z instalacją wodomierza oraz możliwe korzyści w najbliższych latach - sugeruje Jan Drążkiewicz, kierownik wydziału wodociągów i kanalizacji
- Ponieważ koszt wodomierza dla niektórych osób może być rzeczywiście spory, dlatego przed podjęciem decyzji warto przeanalizować: potrzebę podlewania, koszty związane z instalacją wodomierza oraz możliwe korzyści w najbliższych latach - sugeruje Jan Drążkiewicz, kierownik wydziału wodociągów i kanalizacji fot. Bartłomiej Kudowicz
Miejscowe wodociągi niedawno były unowocześniane. Teraz wprowadzają usługę korzystania z tzw. wody bezpowrotnie zużytej - do podlewania ogródków.

- Mimo przeszło stu lat istnienia wodociągów opinia o naszej wodzie jest dobra - uważa Marek Lelito, prezes Supekomu, gminnej firmy komunalnej, której podlega wydział wodociągów i kanalizacji.

Dodaje, że aby osiągnąć tę opinię wykonano w ostatnich latach szereg prac modernizacyjnych w WWiK. W 2005 r. pojawił się nowy zbiornik pompowni drugiego stopnia na 900 m sześc. wody, a także przepompownia drugiego stopnia.

Jednocześnie unowocześniano stację uzdatniania wody w mieście. - Dziś uzdatnianie odbywa się w sposób nowoczesny, za pomocą napowietrzania i filtracji pospiesznej - wyjaśnia prezes.

Sześć ujęć

Obrazowo rzecz można ująć w ten sposób, że 18-tysięczny Sulechów mógłby się spokojnie rozrastać dwukrotnie, do 36 tys. obywateli, a wody nadal by wszystkim wystarczyło.
Miasto jest bowiem w całości zwodociągowane. Wiadomo, że łącznie pod ziemią są 142 km rur.

- Mamy sześć ujęć wodnych w gminie - wylicza M. Lelito. - Największe w Sulechowie, potem w Górkach Małych, Kijach, Brzeziu koło Pomorska, Karczynie, Klępsku.

W związku z wiosną i zbliżającym się latem, wielu mieszkańców zainteresowanych jest możliwością podlewania swoich ogródków. Ale niekoniecznie w cenie wody z kranu. - Staramy się temu wyjść na przeciw - przekazuje M. Lelito.

Zebrali opinie

Ile za wodomierz ogródkowy?

- Cena instalacji do pomiaru "wody bezpowrotnie zużytej" wykonanej na wewnętrznej instalacji wodociągowej wynosi 150zł (to: koszt wydania wytycznych wykonania instalacji, sprawdzenia jej, zaplombowania wodomierza, koszt dwukrotnego dojazdu; wskazanie miejsca oraz zaplombowanie wodomierza).
- Podatek VAT. Cena wodomierza zawiera 22-proc. podatek VAT.

Oto już od początku 2006 r. każdy domek jednorodzinny lub wspólnota mieszkaniowa, mająca umowę z Supekomem na dostawę wody, może zwrócić się o zainstalowanie dodatkowego wodomierza do rozliczania tzw. wody bezpowrotnie zużytej, czyli "ogródkowej".

Czy wychodzi taniej? Opinie są różne.

- Oczywiście pojawiają się polemiki odnośnie zasadności pobierania opłaty za dodatkowy wodomierz - tłumaczy Jan Drążkiewicz, kierownik WWiK. - Zanim jednak wprowadziliśmy opłatę, analizowaliśmy przepisy oraz przeprowadziliśmy konsultacje w Izbie Gospodarczej Wodociągi Polskie oraz na szkoleniach i dopiero na tej podstawie dokonaliśmy kalkulacji cenowej. Prawnicy nie widzą przeciwwskazań do obciążania kosztami osoby wnoszącej o zainstalowanie dodatkowego wodomierza.

Dotąd pracownicy Supekomu zainstalowali 209 wodomierzy w gminie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska