Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Interior zbliża się wielkimi krokami

(zebrał jan)
fot. archiwum UM Nowa Sól
fot. archiwum UM Nowa Sól
Przedstawiliśmy prezydentowi Nowej Soli kolejną porcję Waszych zagadnień, odnośnie budowy Parku Naukowo-Technologicznego „Interior” w naszym mieście. O co tym razem pytaliście Wadima Tyszkiewicza?

Przypomnijmy: dwa tygodnie temu, na łamach „Tygodnika Nowej Soli”, rozpoczęliśmy akcję, dzięki której każdy mieszkaniec mógł zadać prezydentowi pytanie związane z budową parku.

Tydzień temu przedstawiliśmy naszym Czytelnikom pierwszą część pytań i odpowiedzi prezydenta. Dziś prezentujemy część drugą. O co tym razem pytaliście?

Zobacz też: Czytelnicy pytają, prezydent odpowiada, czyli wszystko o Interiorze

- Z jakiego niemieckiego miasta wziął się pomysł budowy parku? Jak to tam wygląda i jak działa?

- Inspiracją do realizacji tego projektu była moja wizyta w Attendorn, siedzibie grupy Gedia. Kilkanaście lat temu powstał tam podmiot o nazwie Leva, który w znaczący sposób przyczynił się do dynamicznego rozwoju gospodarczego tego regionu. Leva zajmuje się przygotowaniem zawodowym przyszłych pracowników do pracy w tamtejszych fabrykach, jednocześnie produkując systemy robotów przemysłowych o bardzo wysokim stopniu zaawansowania technologicznego.

- Dlaczego kryteria postawione w przetargu na budowę parku były tak bardzo wyśrubowane? Większość firm z naszego województwa nie sprostała tym wymaganiom i większą szansę mieli inni, niezwiązani z Lubuskiem.

- Przetarg nie został jeszcze rozstrzygnięty. Mam nadzieję, że lubuskie i nowosolskie firmy wezmą w nim udział i to z sukcesem. Kryteria przetargu zostały w głównej mierze określone przez projektantów. Odpowiadając na dziesiątki pytań, jakie do nas napłynęły, staraliśmy się maksymalnie, na ile to było dopuszczalne prawem, uelastycznić warunki przetargu.

- Co by się stało, gdyby miasto nie otrzymało dofinansowania z LRPO? Istniał jakiś awaryjny plan w takim przypadku?

- Gdyby miasto nie otrzymało dofinansowania z Unii Europejskiej na ten projekt, nie byłby on realizowany ze środków miasta, gdyż po prostu nas na to nie byłoby stać.

- Czy będą jeszcze organizowane jakieś spotkania z mieszkańcami odnośnie budowy Interioru?

- Jeśli określona grupa mieszkańców wyrazi zainteresowanie kolejnym takim spotkaniem, jestem do dyspozycji.

- Czym właściwie ma być Centrum Przetwarzania Danych? Co będzie jego konkretnym zadaniem?

- W Interiorze zostanie stworzone miejsce do ulokowania w nim komputerów-serwerów najnowszej generacji o ogromnej mocy obliczeniowej. Będzie w Data Center możliwość np. archiwizacji danych, świadczenia usług hostingowych, tworzenia Cloud Computing, czyli chmury obliczeniowej itd.

- Czy Interior może dać jakiś realny dochód Nowej Soli? Czy w planie długoletnim planowane są jakieś przychody z tego tytułu do budżetu miasta?

- Nie jest głównym celem Parku Naukowo-Technologicznego osiąganie dochodu. Przychody z kolei, choćby z najmu powierzchni, będą przeznaczone na pokrycie kosztów funkcjonowania PNT. Zakładam, że po zakończeniu inwestycji PNT nie będzie dodatkowo obciążał budżetu miasta i dalej będzie się rozwijał i działał o własnych siłach. Ewentualne dochody będą reinwestowane w rozwój PNT. Głównym celem Interioru, jest stymulowanie rozwoju gospodarczego Nowej Soli skutkującego tworzeniem nowych miejsc pracy opartych na nowych technologiach, co w konsekwencji będzie skutkowało wzrostem płac i bliższym związaniem inwestorów z naszym miastem.

 

Zobacz też: W Nowej Soli powstanie Centrum Przetwarzania Danych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska