Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Izba rolnicza chce dopłat do ziarna kukurydzy i skupu interwencyjnego. Opłacalność produkcji w 2023 roku to nieudany żart - mówią rolnicy

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Zbiór z hektara w Wielkopolsce był bardzo zróżnicowany. Wynosił od zaledwie 3 do nawet 17 ton z hektara, podaje Wielkopolska Izba Rolnicza.
Zbiór z hektara w Wielkopolsce był bardzo zróżnicowany. Wynosił od zaledwie 3 do nawet 17 ton z hektara, podaje Wielkopolska Izba Rolnicza. unsplash.com/Karl Wiggers
Zbiory kukurydzy, a przede wszystkim proponowana za nie cena budzą rozgoryczenie wśród rolników. Żniwa kukurydzy zbieranej na ziarno dobiegają końca, a rolnicy nie wiedzą, co robić z plonem. Wstępne podsumowanie przygotowała Wielkopolska Izba Rolnicza. Samorząd rolniczy wystąpił z apelem do ministra rolnictwa o uruchomienie skupu interwencyjnego kukurydzy oraz dopłat do sprzedanego przez rolników ziarna.

Spis treści

Cena kukurydzy mokrej jesienią 2023 o połowę niższa

Czy dosuszanie mokrego ziarna ma sens, jeśli już teraz cena nie daje szans na zwrot kosztów, o zysku nie mówiąc? Rolnicy stoją przed dylematem. Średnia cena za kukurydzę „suchą” w Polsce według danych ministerstwa rolnictwa (ZSRIR) 817 zł/t. Cena tego zboża była o 42 proc. niższa niż przed rokiem. Stawka skupu kukurydzy „mokrej” wyniosła 453 zł/t i była o 50 proc. niższa od tej przed rokiem.

Zaglądamy do notowań ośrodków doradztwa rolniczego:
Łódzki ODR - ceny na targowiskach

  • Bełchatów 130 zł/dt (20.11)
  • Łyszkowice 120 zł/dt (20.11)
  • Żychlin 60 zł/dt (16.11)
  • Tuszyn 100 zł/dt (14.11)
Ceny kukurydzy na targowiskach
Ceny kukurydzy na targowiskach Małopolski ODR

Małopolski ODR, ceny na targowiskach: 100-150 zł/dt (13-19.11.2023)

Kujawsko-Pomorski ODR, ceny w skupach:

  • kukurydza sucha od 670 do 750 zł/t (15-17.11.2023)
  • kukurydza mokra od 420 do 470 zł/dt (16-23.11.2023)
Ceny kukurydzy mokrej
Ceny kukurydzy mokrej KPODR

Z rozeznań przeprowadzonych przez kierowników biur powiatowych Wielkopolskiej Izby Rolniczej wynika, że ceny w skupach wahają się w granicach od 390 do 450 zł/t i są one niższe od zeszłorocznych o blisko 60 proc.

Problemy z kukurydzą, która zaniża stawki innych zbóż paszowych

Kukurydza uprawiana w Polsce na ziarno zajmowała ok. 1 milion hektarów. Jednym z województw, w którym kukurydzy uprawia się najwięcej, jest Wielkopolskie. Tutejszy samorząd rolniczy podaje, że na jego terenie w 2023 r. uprawiano kukurydzę na areale 326 965 ha, co stanowi aż 1/5 areału gruntów rolnych w tym województwie. Jednocześnie powierzchnia uprawy kukurydzy w Wielkopolsce stanowi 17,5 proc. areału uprawy kukurydzy w Polsce.

Tegoroczna sytuacja rolników zasadniczo odbiega jednak od poprzednich lat. Niekontrolowany napływ zbóż z Ukrainy doprowadził do destabilizacji rynku zbożowego w Polsce oraz drastycznego spadku cen zbóż, co szczególnie uwidacznia się w okresie tzw. „żniw kukurydzianych”.

Jak wskazuje WIR, niskie ceny skupu kukurydzy determinują również niskie ceny skupu pozostałych zbóż paszowych. O opłacalności w tym sezonie wielu rolników może jedynie pomarzyć.

Rolnicy mówią wprost, że aktualna cena nie jest w stanie pokryć nawet kosztów produkcji, nie mówiąc o jakimkolwiek zarobku dla rolnika.

Według naszych listopadowych kalkulacji wynika, że koszt uprawy 1 ha kukurydzy sięgają blisko 10.000 zł (przy założeniu średniego plonu 8t/ha to rolnik otrzyma zaledwie 3600 zł). Wielu rolników w tej sytuacji wstrzymuje się ze sprzedażą, czekając na lepszą ceną. Zdaniem ekspertów rynkowych w bliższej perspektywie czasowej nie widać czynników, które mogłyby spowodować gwałtowne ruchy cenowe.

W związku z trudną sytuacją Wielkopolska Izba Rolnicza 7 listopada wystosowała pismo do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Roberta Telusa z apelem o uruchomienie skupu interwencyjnego kukurydzy oraz dopłat do sprzedanego przez rolników ziarna kukurydzy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Izba rolnicza chce dopłat do ziarna kukurydzy i skupu interwencyjnego. Opłacalność produkcji w 2023 roku to nieudany żart - mówią rolnicy - Strefa Agro

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska