Jak będziemy jeździć z e-biletem

kaliZaktualizowano 
Dyrektor MZK Barbara Langner odpowiadała na pytania Czyteników
Dyrektor MZK Barbara Langner odpowiadała na pytania Czyteników Paweł Janczaruk
Od 1 marca w komunikacji miejskiej czeka nas rewolucja. Będziemy mogli jeździć z e-biletem i elektroniczną portmonetką. Co to oznacza? Próbowaliśmy to wyjaśnić na wczorajszym czacie. Gośćmi czata były: Barbara Langner, dyrektor Miejskiego Zakładu Komunikacji wraz z pracowniczkami: Anną Chaberską i Małgorzatą Jelińską. Oto fragment zapisu z wczorajszego spotkania

- Kto będzie zwolniony z płacenia za nowe bilety?
- Zwolnione z płacenia za wydanie biletów elektronicznych imiennych są wszystkie osoby, natomiast przy biletach na okaziciela pobierana jest kaucja w wysokości 10 zł.

- - Jestem osobą starszą i troszkę boję się tych wszystkich zmian. Czy naprawdę za każdym razem będę musiał przykładać kartę do czytnika?

- Przy każdym wejściu do autobusu, trzeba będzie zbliżyć - nie przykładać - kartę do kasownika, który odczyta informacje z odległości 7 centymetrów

- - Zakończenie wszystkich linii podmiejskich na pętli przy dworca PKP to w sumie podwyżka kosztów dla dojeżdżających do pracy np. w okolice al. Zjednoczenia.

- Bilet do dworca bez możliwości przesiadki w mieście kosztuje 130 zł, a więc jest tańszy o 10 zł. 140 zł kosztuje (tyle ile dziś) bilet umożliwiający 45 przejazdów na terenie miasta

- - Moja babcia ma 70 lat i ma pewne obawy co do elektronicznego biletu. Teraz jest zwolniona z kupowania biletu, ale czy osoby starsze będą musiały kupić taką kartę?

- Będą musiały złożyć wniosek o jej wydanie (nie kupić!). Dostaną ją bezpłatnie. Wniosek może złożyć np. wnuczek, który przyjdzie z dowodem osobistym babci i jej zdjęciem. Będzie mógł też tę kartę odebrać.

-- Czy system szybko odczytuje dane z naszej karty ? Trwa to dłużej niż skasowanie biletu? Oby nie tworzyły się kolejki przy wchodzeniu d autobusu.

- Będzie dużo kasowników (co już widać w autobusach), a odczytanie trwa krócej niż kasowanie biletu papierowego.

- - Co z osobami, które przyjadą do Zielonej Góry i będą chciały skorzystać z MZK? Co wtedy mają zrobić, jak nie będą miały takiego e-biletu?

- W dalszym ciągu będą funkcjonowały automaty biletowe, sprzedające bilety papierowe.

-- Czy będą one w dalszym ciągu umieszczone w autobusach?

Będą w tych samych miejscach, nic się nie zmieni.
[
-- Czy mieszkańcy będą musieli wyrobić dodatkową legitymację, czy jedna legitymacja wystarczy? Zdjęcie przecież kosztuje.

- Zdjęcie z dotychczasowej legitymacji do biletu okresowego może być zeskanowane i wykorzystane do wyrobienia e-karty. Mieszkańcy nie będą musieli wyrabiać innego dokumentu niż e-karta.

-- Czy doładowania takiego biletu będzie można dokonać za pomocą przelewu bankowego?
- Tak, przez stronę internetową, ale po testach, które będą przeprowadzane po uruchomieniu systemu.
[
-- Czytałam, że ma powstać również możliwość biletu przesiadkowego. Jak należy z niego korzystać oraz jaki koszt będzie takiego biletu?

[
Jeśli w ciągu 20 minut od opuszczenia jednego autobusu będzie kontynuowało się podróż innym (czyli od czasu wylogowania w jednym do czasu zalogowania w drugim nie może minąć więcej niż 20 minut), to ta druga podróż będzie traktowana jakby odbywała się jednym autobusem.

- - Czy będzie jakieś konto do logowania się w internecie ?

- Konto w interenecie będzie i tam będzie można sprawdzić jego stan. Poza tym zrobimy to też w punktach sprzedaży biletów i w każdym kasowniku w autobusie. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcją obsługi.

- - Sytuacja taka: jadę na Wyczółkowskiego z centrum. Mogę wsiąść w 11 i jechać krótszą trasą albo w 5, 13 (przez Zacisze). Wsiadam w ten, który pierwszy przyjedzie. Czy jadąc do tego samego docelowego przystanku trasą okrężną będę płacić więcej?

- Płaci się za ilość przejechanych przystanków niezależnie od trasy

-- Ile kosztuje wyrobienie e-biletu jednorazowego ?

- Wyrobienie e-biletu z elektroniczną portmonetką (imiennego) nic nie kosztuje. Tylko trzeba go załadować kwotą co najmniej 10 zł.

- - Jak długo wyrabia się taki bilet? Kiedy mogę się spodziewać mojego biletu, bo wniosek złożyłem już tydzień temu?

- Jeżeli dotyczy to elektronicznej portmonetki, to na pewno po 1 marca, a jeśli biletu okresowego - w momencie zakupu na kolejny miesiąc.

-- Wszystko pięknie i nowocześnie. Tylko nasuwa mi się jedna, duża wątpliwość. Autobusy są zatłoczone. Czy w takiej sytuacji w godzinach szczyty nie dojdzie do zamieszania jak wszyscy będą zmierzać do kasownika?

- Kasowniki są przy wszystkich drzwiach w autobnusach i dodatkowo jeszcze w środku przy automacie. Przy wchodzeniu zbliżanie karty do czytnika będzie się odbywało płynnie, wszak to tylko moment.

- - Czy do takiego biletu osoby uprawnione do ulgowych biletów muszą dodatkowo nosić dokumenty?

- Nie, jeśli na bilecie imiennym zostanie zapisane prawo do ulgi, pasażer nie musi mieć przy sobie żadnych innych dokumentów.

- A co z opiekunami osób niepełnosprawnych, czy na takich kartach będą miały coś napisane? Czy jak to będzie?

- Osoby uprawnione do przejazdu z opiekunem, będą miały e- bilet, na którym będzie zapisane to prawo.

- - A jeśli kupię bilet miesięczny na nieograniczoną ilość przejazdów, też będę musiał go przykładać do czytnika?

- Zależy nam na tym, by wszystkie osoby korzystające z biletów okresowych logowały się, dlatego że dzięki temu będziemy mogli bardziej dopasować rozkłady jazdy do potrzeb pasażerów.

-- Proszę mi wytłumaczyć, jaki jest sens biletu elektronicznego dla osoby po 70 roku życia. Czy nie wystarczy posiadanie przy sobie dowodu osobistego?

- Dotychczasowy brak informacji dotyczących przejazdów, uniemożliwiał nam lepsze dopasowanie rozkładu jazdy. Teraz dzięki logowaniu się w systemie będzie to możliwe. Dowiemy się, ile osób na jakich trasach korzysta z przejazdów. Oprócz mieszkańców miasta obsługujemy także mieszkańców gminy Zielona Góra i Zabór i władze gminy chciałyby wiedzieć, ilu mieszkańców po 70 roku korzysta z komunikacji miejskiej.

- - Jestem studentem. We wniosku o wyrobienie e-biletu jest taka pozycja jak okres obowiązywania uprawnienia do ulgi. Studenci mają przedłużaną legitymację co pół roku Co należy wpisać w tym polu ? Czy za pół roku nie będzie problemów z tytułu braku ulgi?

- Jeśli za pół roku będzie dalej pan studentem, to trzeba ten fakt zgłosić w punkcie obsługi sprzedaży biletów.

- - Odnośnie biletu przesiadkowego: czy wysiadając na danym przystanku, aby załapać się na bilet przesiadkowy muszę wsiąść w drugi autobus na tym samym przystanku? Czy mogę podróż kontynuować z innego przystanku- tylko w czasie nie przekraczalnym 20 min?

- W każdym punkcie sprzedaży biletów, po uruchomieniu specjalnych terminali (automatów) do sprzedaży biletów, równieżw nich. I ze strony internetowej.

-- Kiedy bedą na ulicy Prostej informacje elektroniczne o przyjazdach autobusów tak jak jest w centrum miasta?

- Jak pojawią się możliwości sfinansowania. Na razie takich nie mamy.

- - Ile będzie nowych autobusów, czy będziecie dokupywać?

- W zeszłym roku kupiliśmy 13. Jeżeli pojawią się możliwości pozyskania środków z Unii Europejskiej, natychmiast będziemy o to zabiegać.

- - Czy myślicie autobusy wyposażyć w cng, żeby były bardziej ekologicznej jak to jest np. w Krakowie?

- Nie, bo ostatnio zakupione autobusy mają silniki emitujące spaliny według normy EURO-5 w standarcie EEV, czyli tak jak autobusy napędzane gazem.

- - Widzę ze braki taborowe macie ogromne, na 8 jeżdżą krótkie wozy, na 19 również o 80 i 0 nie wspominając.
- Na tych liniach jeżdżą przede wszystkim autobusy przegubowe, a w wieczorem, kiedy jest mniejsza ilość pasażerów, to mniejsze.

- - Ja w innej sprawie. Kto wymyslił tak niefortunne (niebezpieczne) usytuowanie nowego przystanku w Ochli?

- Nie wiemy o który przystanek chodzi.
- - O ten na ulicy Zielonogórskiej, w centrum wsi?

- Było to uzgodnione z władzami gminy, zarządcą drogi i policją.

-- Ale w środku dnia pojawia się też krótki wóz i to w godzinach szczytu, ostatnio musiałem się gnieść się...

- Zdarzają się takie sytuacje, najstarsze autobusy przegubowe mają już 20 lat.

-- Czy zamierzacie podwyższać ceny biletów w Zielonej Górze?

- To nie my podwyższamy ceny biletów. Rada miasta uchwałą z dnia 20 grudnia 2011 roku ustaliła ceny, które zaczną obowiązywać od 1 marca.

-- Czy myślicie w przyszłości, żeby każdy kto jeździ autobusem, dostawał informacje na komórkę, od której godzinie jeżdżą autobusy?

- Jest to już możliwe. Wystarczy pobrać odpowiednią aplikację ze strony internetowej MZK.

- - A jaka będzie cena biletu podmiejskiego + nielimitowana ilość przejazdów w mieście?
- 180 złotych.

- Czy autobusy sa bezpieczne w zielonej gorze
- Tak. Jesteśmy po kontroli Inspekcji Transportu Drogowego i nie było żadnych uwag.

- T- o właśnie bilet podmiejski+nielimitowana ilość przejazdów w miescie jest odpowiednikiem obecnego (pomiejski+miasto) więc chyba podwyżka jednak będzie odczuwalna

- Ale pasażer ma w zależności od ilości podróży w mieście do dyspozycji trzy bilety - za 140 zł (45 podróży), 160 zł (90 podróży) i bez limitu 180 zł,.

-- Czy w zależności od potrzeb będzie można ten sam bilet na jeden miesiąc załadować określoną kwotą?

- Bilet okresowy ma okres ważności i ilość przejazdów lub bez limitu przejazdów. Trzeba zadeklarować się, jaki chce się kupić. Zmieniać to będzie można w punkcie sprzedaży biletów. Natomiast elektroniczna portmonetka będzie upoważniała do zapłaty za pojedyncze przejazdy. I oba te kontrakty mogą być zapisane na jednym e-bilecie.

-- Czy środki zgromadzone na e-bilecie mają termin ważności do wykorzystania ? I czy e-bilet wydawany będzie na ustalony okres po którym straci ważność?

- Środki zgromadzone na elektronicznej portmonetce są ważne przez 36 miesięcy i każde doładowanie przedłuża ten okres do 36 miesięcy

- - A ile będzie kosztować przejazd 1 przystanku ?
- 1 zł - przy opłacie z elektronicznej portmonetki. Każda osoba opłacająca przejazd, niezależnie czy ma prawo do ulgi czy nie

polecane: Wybory 2019

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

h
histora

Odnośnie biletu przesiadkowego: czy wysiadając na danym przystanku, aby załapać się na bilet przesiadkowy muszę wsiąść w drugi autobus na tym samym przystanku? Czy mogę podróż kontynuować z innego przystanku- tylko w czasie nie przekraczalnym 20 min?

W każdym punkcie sprzedaży biletów, po uruchomieniu specjalnych terminali (automatów) do sprzedaży biletów, równieżw nich. I ze strony internetowej.

BUHAHAHAHAHAHAHA !!!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3