Jedzenie to nasz styl życia - nieodłączny element lifestyle’u.
Sposób, w jaki się odżywiamy, wpływa na nasze samopoczucie, kondycję oraz na poziom produktywności w trakcie dnia pracy. Niestety, często nie mamy czasu na gotowanie lub nie przywiązujemy dużej wagi do codziennych posiłków.
Z tego powodu firma SmartLunch prowadzi kampanię edukacyjną zatytułowaną „Jak jesz, to pracujesz”. Jest ona skierowana do pracodawców oraz pracowników i ma na celu promocję zdrowych nawyków żywieniowych w miejscu pracy.
Przerwa na posiłek w pracy powinna służyć regeneracji
Celem akcji jest budowanie świadomości na temat odżywiania oraz podkreślanie wpływu i korzyści wynikających z przygotowywania, dostarczania i spożywania posiłków w godzinach pracy.
- Naszym celem jest sprawienie, by spożywanie posiłków w firmie kojarzyło się z pyszną przerwą, która regeneruje, dodaje energii, a także kreuje dobre i zdrowe nawyki, a także buduje relacje i team spirit w zespole. Chcemy udowodnić, że organizacja posiłków dla pracowników może być prosta, skuteczna oraz efektywna pod względem kosztowym i w tym celu wspiera nas technologia. Dofinansowanie kosztów posiłku jest postrzegane jako benefit. Naszym marzeniem jest, by stało się standardem i czymś oczywistym, jak dobra kawa czy herbata w miejscu pracy – komentuje Mateusz Tałpasz, CEO SmartLunch.
Poprawa odżywiania to poprawa jakości pracy
Przyjęło się mówić, że jesteś tym, co jesz. Można jednak pójść o krok dalej, przenosząc to powiedzenie na grunt pracowniczy i powiedzieć - "jak jesz, tak pracujesz". Sposób, w jaki się odżywiamy, wpływa na jakość naszej pracy bardziej niż mogłoby się nam wydawać. Determinuje to, czy będziemy produktywni, skupimy się na powierzonych zadaniach, w jakim będziemy nastroju oraz czy skończymy realizację naszych obowiązków z poczuciem spełnienia i zadowolenia.
To wszystko zależy w dużej mierze od tego, w jakich warunkach zjemy posiłek w ciągu pracy i co znajdzie się na naszym talerzu. Jest to o tyle istotne, ponieważ nasz mózg, mimo że jest małym organem, zużywa aż 20 proc. dziennej dawki energii dostarczanej z naszych posiłków – wyjaśnia Justyna Świetlicka, autorka bloga Owsiana.pl, ambasadorka kampanii „Jak jesz, to pracujesz”.
Jedzenie - coraz popularniejszy benefit pracowniczy
Systemowa organizacja jedzenia w pracy może być atutem firmy na tle innych organizacji. Benefity pozapłacowe to obszar, który interesuje zarówno pracodawców, jak i pracowników, a także kandydatów. Może bowiem determinować wybór przez nich przyszłego miejsca zatrudnienia.
Mimo że trendy wskazują, iż firmy prześcigają się w zapewnianiu coraz to bardziej wymyślnych dodatków pozapłacowych, to ostatnie lata dobitnie pokazały, że ludzie wcale nie potrzebują zjeżdżalni w biurze czy cotygodniowych wizyt joginów. Powróciliśmy do zaspokajania podstawowych potrzeb takich jak na przykład potrzeby żywieniowe naszych pracowników – komentuje Urszula Zając-Pałdyna, specjalistka ds. HR oraz ambasadorka kampanii.
Ułatwienie pracownikom dostępu do zamawiania posiłków z kilku restauracji to jeden z celów kampanii. Nie trzeba tego robić ad hoc, tuż przed przerwą, mając nadzieję, że posiłek na pewno dotrze do miejsca pracy o odpowiedniej porze. Rozwiązaniem może być wykorzystanie technologii oraz wcześniejsze planowanie jadłospisu, by mieć stuprocentową pewność, że zjemy zamówione danie w trakcie naszej przerwy.
Posiłki w pracy - nowe technologie wspierają inicjatywy pracodawców
Z danych SmartLunch wynika, że pracownicy korzystający z tej aplikacji najchętniej planują menu w weekendy, robiąc to na cały tydzień z góry. Mają wtedy czas na zastanowienie się oraz ułożenie zróżnicowanej diety.
- Jeśli zaproponujemy pracownikom możliwość dofinansowania posiłków bez dodatkowego wsparcia, na przykład w postaci organizacji jedzenia, świadczenie to może nie spotkać się z większym entuzjazmem i nie będzie robiło na nich wrażenia. Jeśli jednak zaoferujemy nie tylko dofinansowanie, ale także sprawdzone miejsca, z których będą mogli zamawiać swoje ulubione potrawy za pomocą wygodnej aplikacji, sprawa wygląda zupełnie inaczej – przekonuje Urszula Zając-Pałdyna.
W ramach kampanii „Jak jesz, to pracujesz” do współpracy merytorycznej zaproszono dietetyczkę Justynę Świetlicką, autorkę bloga na temat zdrowego odżywiania Owsiana.pl oraz Urszulę Zając-Pałdynę, specjalistkę ds. HR oraz autorkę bloga hrnaobcasach.pl. Cała inicjatywa potrwa od lutego do kwietnia 2022 roku.
Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?