Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak na drożdżach

LESZEK KALINOWSKI
W ub.r. pracownicy Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze wydali 102 książki, to znacznie więcej niż w poprzednich latach. Uczelnia zachęca naukowców, by ich publikacje ukazywały się w renomowanych wydawnictwach.

Książki wydają głównie humaniści, ścisłowcy publikują artykuły. W ub.r. na tzw. liście filadelfijskiej, która stanowi jedno z kryteriów sporządzania rankingów uczelni, znalazły się 32 artykuły naukowców WSP.
- Obserwujemy, że liczba ta z roku na rok wzrasta. Tak samo jest z książkami. W roku akademickim 1999/2000 nasi pracownicy wydali 73 pozycje. Kiedy weźmiemy pod uwagę cały rok 2000 to liczba ta wyniesie 102 mówi prorektor ds. nauki, prof. dr hab. Marian Nowak. W tym podręczników i monografii jest 71 (wśród monografii jest sześć rozpraw habilitacyjnych), prac zbiorowych 27, dwa albumy artystyczne i dwie publikacje utworów muzycznych.
Trzy książki w ub.r. ukazały się w Wydawnictwie PWN: Stanisław Borawski ,,Wprowadzenie do historii języka polskiego", Anna Wojciechowska ,,Magdaleny z Kossaków Samozwaniec widzenie świata" i Zbigniew Izdebski ,,Wiedza, przekonania o HIV/AIDS w społeczeństwie polskim. Zachowania seksualne".
W Wydawnictwie Uczelnianym WSPTK ukazało się 35 pozycji, w Lubuskim Towarzystwie Naukowym 6.
- Nakłanialiśmy naszych pracowników, by publikowali w renomowanych wydawnictwach krajowych i zagranicznych, które zapewnią szeroki odbiór publikacji podkreśla prof. Nowak. Uczelnia finansowała wydawanie książek na zewnątrz. Wydaliśmy na to około 70 tys. zł.
Środki na publikacje innych pochodziły z różnych źródeł, m.in. z fundacji.
Poza Zieloną Górą książki zielonogórskich naukowców wydawały np. wydawnictwa krakowskie: Impuls, Aureus, Secesja, Universitas, poznańskie Wydawnictwo UAM, Ars Nowa, Humaniora, warszawskie Wydawnictwo Naukowe Scholar, Wydawnictwo Sejmowe czy wrocławska Fundacja na rzecz Nauki Polskiej.
- Jeśli chodzi o publikacje w językach kongresowych nadal nie jest najlepiej, bo tylko pięć pozycji ukazało się w języku angielskim i niemieckim zauważa prorektor.
Książki powstałe w Zielonej Górze, prezentowane na targach wydawniczych, znajdą się na różnych półkach bibliotek i czytelni. Są wśród nich bowiem prace z literatury (np. monografia Czesława P. Dutki ,,Literatura badacz krytyk") pedagogiki (np. monografia Zdzisławy Janiszewskiej-Nieścioruk ,,Znaczenie samooceny w społecznej integracji dzieci niepełnosprawnych intelektualnie"), filozofii (np. Jan Kurowicki ,,Piękno jako wyraz dystansu), matematyki (np. Włodzimierz Odyniec, Marek Wójtowicz ,,Lozanovskys Note-books, Part I, problems 4-609"), historii (np. Czesław Osękowski ,,Referendum 30 czerwca 1946 roku w Polsce") czy logopedii (np. Ewa Skorek ,,Z logopedią na ty. Podręczny słownik logopedyczny").
Dzięki współpracy WSP z Wyższą Szkołą Zawodową w Wałbrzychu, w której rektorem jest prof. dr hab. Czesław P. Dutka, niektóre publikacje ukazały się w tamtejszym wydawnictwie. Choć współpraca trwa od dawna, w ubiegłym miesiącu nastąpiło formalne podpisanie umowy mówi prof. Nowak. Nasza uczelnia przyjęła patronat naukowy nad wałbrzyską szkołą. Dotyczy to kadry jak i możliwości kontynuowania studiów, bo absolwenci WSZ zdobywają tytuł licencjata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska