Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak student szuka mieszkania

Krzysztof Korsak
Szukając mieszkania, warto zwracać uwagę na słupy ogłoszeniowe, gabloty w centrum miasta i przystanki. Do tego sporo ofert znajdziemy w prasie i internecie.
Szukając mieszkania, warto zwracać uwagę na słupy ogłoszeniowe, gabloty w centrum miasta i przystanki. Do tego sporo ofert znajdziemy w prasie i internecie. fot. Kazimierz Ligocki
Początek studiów to często zmiana adresu. Podpowiadamy, jak znaleźć dobre lokum.

Jest kilka sposobów na znalezienie fajnego mieszkania albo stancji. Po pierwsze uczelnie, gdzie w gablotach wywieszane są ogłoszenia. Można także popytać znajomych - może akurat ktoś poszukuje współlokatora. Warto zwracać uwagę także na słupy ogłoszeniowe, gabloty w centrum miasta i przystanki. Do tego sporo ofert znajdziemy w prasie i internecie.

Albo stancja...

Przy szukaniu mieszkania lub pokoju przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na cenę. Do tego ważna jest lokalizacja - zobacz, czy będziesz miał blisko na uczelnię, do przystanku czy sklepu. W mieszkaniu na pewno będziesz spędzał dużo czasu, dlatego warto wynająć je razem ze znajomymi albo dobrze poznać swoich współlokatorów.

Zwróć także uwagę na wyposażenie mieszkania (nie wszędzie jest np. lodówka czy pralka). Dowiedz się także, czy w mieszkaniu będzie internet i kablówka albo czy istnieje możliwość ich podłączenia (pamiętaj jednak, że często firmy oferujące takie usługi zawierają tylko umowy długoterminowe). Dokładnie przyglądnij się całemu mieszkaniu, bo może się okazać, że ma np. grzyb na ścianie albo karaluchy w kuchni.

W poszukiwaniu mieszkania może pomóc także firma pośrednicząca. Ale uwaga: coraz więcej osób zastrzega sobie, że nie chce wynajmować mieszkania studentom. - Ta liczba sięga nawet 70-80 proc. naszych klientów. Studenci często kojarzą się im z rozrabianiem - tłumaczy Marta Rybacka z biura nieruchomości Freyer w Gorzowie.

Biurom nieruchomości płaci się równowartość jednego czynszu. - Studenci najczęściej szukają kawalerek albo mieszkań dwupokojowych i najczęściej nie mają specjalnych wymagań - mówi pani Marta.

..albo akademik

CO W UMOWIE?

Umowa najmu powinna zawierać:
1. Dane studenta i właściciela lokum
2. Opis wynajmowanego mieszkania, np. adres, powierzchnia, liczba pokoi czy wyposażenie.
3. Cena czynszu i termin, do którego trzeba uregulować należność za dany miesiąc. Trzeba też zaznaczyć, w jaki sposób będą rozliczane rachunki za gaz, wodę i prąd. W dniu odbioru kluczy zawsze trzeba spisać stan liczników gazu, wody, prądu.

Oczywiście gros studentów wybiera akademik. - Tam jest dopiero prawdziwe życie studenckie - argumentują. W Gorzowie najpopularniejsze są: Dom Studenta AWF i Desant przy ul. Piłsudskiego. W tym pierwszym znajdziemy pokoje dwu- i trzyosobowe. W zeszłym roku akademickim miejsce na osobę kosztowało tam 275 zł i 260.

W akademiku są 152 miejsca. Studenci mają do dyspozycji m.in. kuchnie, pralnie, bilard, piłkarzyki, kawiarenkę internetową, sale telewizyjne, sześć sal do nauki i schowek na rowery. W Desancie również mamy pokoje dwu- i trzyosobowe. W każdym stół, krzesła, szafki nocne, lodówka i internet.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska