Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zaplanować menu i co jeść by być zdrowym

(oprac. ika)
Prawidłowe odżywianie się to dostarczenie organizmowi niezbędnych składników odżywczych potrzebnych do utrzymania zdrowia i wszystkich funkcji organizmu.
Prawidłowe odżywianie się to dostarczenie organizmowi niezbędnych składników odżywczych potrzebnych do utrzymania zdrowia i wszystkich funkcji organizmu. Fotolia
Dziennie powinniśmy spożywać pięć posiłków - trzy główne i dwa mniejsze. Odstęp między kolejnymi posiłkami nie powinien być krótszy niż 2,5 godziny, ale też nie dłuższy niż 4 godziny.

- Pierwsze śniadanie należy zjeść najpóźniej godzinę po wstaniu z łóżka. Powinno dostarczać około 25 proc. dziennego zapotrzebowania energii. Właściwie skomponowane śniadanie powinno składać się z produktu pełnoziarnistego - pieczywa, bułki, płatków, odpowiedniej porcji białka w postaci wędliny, sera, jogurtu lub mleka. Całość należy uzupełnić owocem lub warzywem - radzi mgr inż. Aneta Tomczak-Gorzelniak, specjalistka do spraw żywienia.

Śniadanie drugie oraz podwieczorek należy traktować jako niewielką przekąskę dostarczającą około 10 proc. dziennego zapotrzebowania na energię - najlepiej zatem jeśli będzie to jogurt z otrębami i owocem, niewielka kanapka, owoc z orzechami, pestkami dyni lub nasionami słonecznika, twarożek z warzywami. Obiad dostarcza najwięcej kcal w ciągu dnia, pokrywa aż 30-35 proc. dziennej racji pokarmowej. Powinien składać się ze źródła białka. Poza mięsem i rybami warto pamiętać również o roślinach strąkowych - soi, cieciorce, soczewicy.

Kolejnym komponentem są węglowodany. Powinny być to jednak węglowodany złożone pochodzące z produktów jak najmniej przetworzonych - można wybrać kaszę gryczaną, ciemny ryż, czy makaron razowy. Produkty te są przede wszystkim źródłem skrobi, błonnika i witamin z grupy B. Nie należy zapominać też o tłuszczach, ale tych "zdrowych", czyli głownie kwasach tłuszczowych jedno i wielonienasyconych.

Ostatni posiłek w ciągu dnia, czyli kolację należy spożyć najpóźniej trzy godziny przed snem. -Na kolację należy wybierać produkty lekkostrawne, nie zalegające długo w żołądku, zatem tłusta pizza czy frytki nie są najlepszym rozwiązaniem. Kolacja powinna dostarczać około 20 proc. dziennej racji pokarmowej - tłumaczy ekspertka. Należy także pamiętać o piciu odpowiedniej ilości wody- jest to jeden z najważniejszych składników organizmu, stanowi około 60 proc. masy ciała dorosłego człowieka. Dorośli powinni wypijać około 2 litry płynów dziennie, a dzieci i młodzież przynajmniej 1,5 litra. Nie leży łączyć posiłków z piciem, gdyż powoduje to rozcieńczanie soków żołądkowych i pokarm trawiony jest wolniej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska