Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zarabiać przez telefon

Rafał Czabrowski, Gazeta Pomorska
Telepraca to szansa na zdobycie ciekawej i nieźle płatnej posady.
Telepraca to szansa na zdobycie ciekawej i nieźle płatnej posady. (Fot. Stock)
Telepraca staje się coraz bardziej popularną formą zatrudnienia.

- Każde rozwiązanie polegające na uelastycznianiu pracy zwłaszcza w okresie kryzysu jest dobrym rozwiązaniem - mówi Piotr Staranowski, sekretarz loży koszalińskiej Business Centre Club. Jego zdaniem, telepraca jest taką właśnie formą. Jest to bowiem prosty sposób zmniejszenia kosztów związanych z wynajmowaniem pomieszczeń biurowych, oszczędnością czasu poświęconego na dojazd do i z pracy, zwiększenia efektywności pracy, daje możliwość zatrudnienia specjalistów za stosunkowo mniejsze pieniądze.

- Telepraca jest to przede wszystkim wymarzony sposób zatrudnienia dla przedstawicieli tzw. wolnych zawodów, np. tłumaczy, programistów czy przedstawicieli handlowych. Odnaleźć się w niej mogą także osoby niepełnosprawne czy młode matki - mówi Piotr Staranowski. - Pracodawcy szukając oszczędności będą coraz bardziej przekonywać się do telepracy.

Wygodny sposób

Firmom, na przykład z Warszawy coraz bardziej będzie się opłacało zatrudnić pracownika z innego rejonu kraju, gdzie płace są niższe. Oszczędności może też szukać na powierzchni biurowej - dodaje sekretarz loży koszalińskiej BCC.

Zaznacza jednak, że firmy wciąż za mało wiedzą o telepracy, aby powszechnie ją stosować. Według niego, kryzys spowoduje wzrost zainteresowania tą formą zatrudnienia. Sami pracodawcy dostrzegają, że telepraca jest tania, bo nie muszą tworzyć nowych stanowisk pracy. Przy takiej formie zatrudnienia pracownik ma więcej czasu dla siebie. Natomiast pracodawca rozlicza go z efektywności, a nie z czasu pracy - mówi nasz rozmówca.

Pracownik z prawami

To, że pracownik świadczy pracę w charakterze telepracownika, nie pozbawia go jednak żadnych uprawnień płynących z przepisów prawa pracy. W dalszym ciągu, mimo iż pracę będzie świadczył przede wszystkim w domu, pozostaje on pełnoprawnym podmiotem wykonującym pracę. Zachowuje więc prawo do wszystkich gwarantowanych prawem przywilejów i świadczeń pracowniczych (np. urlopu wypoczynkowego czy wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych).

Telepracownik nie może być traktowany mniej korzystnie w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych niż inni pracownicy zatrudnieni przy takiej samej lub podobnej pracy. Pracownik taki nie może być oczywiście w jakikolwiek sposób dyskryminowany z powodu podjęcia pracy w tej formie, jak również odmowy podjęcia telepracy. Poza tymi szczególnie podkreślonymi przez ustawodawcę zakazami wobec telepracowników znajdują zastosowanie wszystkie zasady równego traktowania w zatrudnieniu.

Telepraca - pomysł na kryzys - www.gp24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska