MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak zatrudniać osoby przy pracach sezonowych

Oprac. (vp)
Do pracy sezonowej najczęściej poszukiwane są młode, sympatyczne dziewczyny
Do pracy sezonowej najczęściej poszukiwane są młode, sympatyczne dziewczyny
Latem firmy często zatrudniają osoby do prac sezonowych. Osoby do ich wykonywania nie muszą być pełnoletnie.

Zatrudnianie młodocianych

TU ZNAJDZIESZ PRZEPISY

  • art. 22 § 3, art. 25 § 2, art. 251 § 3 pkt 2, art. 33, art. 190, art. 2001 § 1, art. 2373 § 2, art. 3045 § 1 Kodeksu pracy,
  • art. 17, art. 627, art. 734, art. 750 Kodeksu cywilnego.
  • Przy pracach sezonowych przedsiębiorca może zatrudniać nie tylko pełnoletnich, ale również młodocianych czy nawet dzieci. Młodocianymi są osoby w wieku od 16 do 18 lat. Mogą one samodzielnie nawiązać stosunek pracy. Do zawarcia umowy cywilnoprawnej będą jednak potrzebowały zgody przedstawiciela ustawowego, czyli np. rodziców.

    W przypadku zatrudniania dziecka w wieku między 13. a 16. rokiem życia do zawarcia umowy konieczna jest zgoda przedstawiciela ustawowego oraz właściwego inspektora pracy. Obowiązek ten dotyczy nie tylko umów o pracę, lecz również umów cywilnoprawnych.

    Zawarcie umowy cywilnoprawnej przez dziecko w wieku poniżej 13. roku życia może się odbyć jedynie przy udziale przedstawiciela ustawowego.

    Zatrudniając młodocianych i dzieci ważne jest, aby prace, które będą wykonywać, były lekkie, a te, zlecane dzieciom, powinny być związane z działalnością kulturalną, artystyczną, sportową lub reklamową.

    Umowy sezonowe

    Prace sezonowe są zazwyczaj wykonywane przez krótki czas. W związku z tym umowy są zawierane maksymalnie na kilka miesięcy i są to umowy cywilnoprawne. Charakter pracy określony w takiej umowie jako praca sezonowa nie może spełniać warunków właściwych dla umowy o pracę. A więc nie może być:

  • wykonywana w podporządkowaniu,
  • pod kierownictwem przełożonego,
  • w stałych godzinach,
  • w stałym miejscu.

    Pracowników sezonowych można zatrudniać na podstawie umów o pracę oraz umów cywilnoprawnych.

    Zatrudnienie osób do pracy sezonowej na umowę cywilnoprawną jest korzystne dla przedsiębiorcy. Nie mają one bowiem praw pracowniczych, np. urlopu wypoczynkowego, ochrony przed zwolnieniem z pracy itp.

    Z kolei zatrudnieni na podstawie umowy o pracę będą pracownikami. Oznacza to, że będą oni korzystać z wszelkich uprawnień przysługujących takim osobom. Z drugiej jednak strony będą mieli także określone obowiązki, jak np.: stosowanie się do poleceń pracodawcy, dbałość o mienie pracodawcy itp. Zatrudnienie przy pracach sezonowych odbywa się zazwyczaj na podstawie krótkich umów o pracę, tj. umowy na czas wykonywania określonej pracy lub umowy na czas określony.

    Pierwsze rozwiązanie jest możliwe wtedy, gdy praca ma polegać na wykonaniu określonego zadania, np. na zebraniu warzyw z plantacji. Wówczas nie warto zatrudniać ludzi na czas określony, gdyż może się okazać, że okres objęty taką umową jest zbyt krótki lub zbyt długi na wykonanie tej pracy i pracownik, mimo że wykonał należące do niego zadanie, pozostaje dalej zatrudniony i w związku z tym, należy mu wypłacać wynagrodzenie (przestojowe).

    W przypadku umów na czas określony zawieranych na okres nie dłuższy niż sześć miesięcy nie można zawrzeć klauzuli przewidującej wypowiedzenie.

    Z kolei w przypadku umowy zawartej na czas wykonania określonej pracy, okres, na który zostaje zawarta, nie jest określony żadną datą, a umowa kończy się wraz z wykonaniem przez pracownika powierzonej mu pracy.

    System czasu pracy

    Zatrudniając pracowników sezonowych warto pamiętać o wybraniu odpowiedniego systemu czasu pracy. Poza typowym podstawowym czy równoważnym systemem na pisemny wniosek pracownika można bowiem stosować takie systemy, jak skrócony tydzień pracy czy system pracy weekendowej. Jeden i drugi okazuje się bowiem bardzo przydatny w przypadku prac sezonowych. Pracownicy zatrudnieni w systemie skróconego tygodnia wykonują pracę przez mniej niż pięć dni w tygodniu, w dobowym wymiarze nieprzekraczającym 12 godzin.

    Obowiązki pracodawcy

    Pracodawcy zatrudniający pracowników sezonowych powinni mieć świadomość, że wobec nich mają takie same obowiązki jak wobec zwykłych pracowników. Czyli np. powinni zorganizować im szkolenie w zakresie BHP i skierować ich na badania wstępne.


    Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń nr 10 z dnia 25 maja 2008 r. oraz http://kadry.infor.pl
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska