Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak żyć zdrowo?

(tami)
Zdrowie da nam też pogoda ducha
Zdrowie da nam też pogoda ducha DigiTouch
Warto go znać. Zasady są proste, a co najważniejsze każdy może je stosować bez względu na zasobność portfela. Korzyści nie da się przeliczyć na żadne pieniądze.

Europejskie Kodeks Walki z Rakiem stanowi podstawę strategii Programu Prewencji Pierwotnej Nowotworów. Kodeks to nic innego, jak zbiór 11 zasad, jak żyć, by być zdrowym i uniknąć zachorowań na nowotwory. Oto one:

1. Nie pal; jeśli palisz, przestań. Jeśli nie potrafisz przestać, nie pal przy niepalących.
2. Wystrzegaj się otyłości
3. Bądź codziennie aktywny ruchowo, uprawiaj ćwiczenia fizyczne
4. Spożywaj więcej warzyw i owoców: jedz co najmniej 5 porcji dziennie. Ogranicz spożycie produktów zawierających tłuszcze zwierzęce.
5. Jeśli pijesz alkohol, ogranicz jego spożycie - mężczyźni do dwóch porcji dziennie, kobiety do jednej porcji dziennie.
6. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Szczególnie chroń dzieci i młodzież. Osoby mające skłonność do oparzeń słonecznych powinny przez całe życie stosować środki chroniące przed słońcem.
7. Przestrzegaj ściśle przepisów dotyczących ochrony przed narażeniem na znane substancje rakotwórcze. Zawsze stosuj się do instrukcji postępowania z takimi substancjami. Przestrzegaj zaleceń krajowych środków ochrony radiologicznej.
8. Bierz udział w programach szczepień ochronnych przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.
9. Kobiety po 25. roku życia powinny korzystać z profilaktycznych badań w kierunku wczesnego wykrycia raka szyjki macicy.
10. Kobiety po 50. roku życia powinny uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka piersi
11. Kobiety i mężczyźni po 50. roku życia powinni badać się w kierunku raka jelita grubego

Jeśli chcemy dbać o zdrowie, powinniśmy pamiętać o corocznych badaniach kontrolnych. Zróbmy morfologię krwi. To podstawowe badanie, do którego krew pobiera się zazwyczaj z żyły w łokciu. Określa ilość poszczególnych rodzajów krwinek oraz niektórych ich własności, np. zawartość hemoglobiny. Z morfologii możemy się dowiedzieć, czy w organizmie nie ma anemii, podejrzenia o białaczkę, zakażenia. W razie nieprawidłowego wyniku morfologii robi się tzw. rozmaz krwi. Ma on na celu wykluczenie bądź potwierdzenie białaczki.

Kolejnym podstawowym badaniem, o którym musimy pamiętać, jest badanie moczu. Dostarcza nam informacji o pracy nerek, ale i np. wątroby, a także informuje, czy w drogach moczowych nie rozwija się zakażenie.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska