Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie było 25 lat samorządu? Udane!

(jm)
Jednym z punktów obchodów była debata o samorządzie.
Jednym z punktów obchodów była debata o samorządzie. Jarosław Miłkowski
- Gdy spojrzymy na to, jak Gorzów wyglądał 15, 20 lat temu lub dawniej, a jak wygląda teraz, to wszystkie pozytywne zmiany są zasługą samorządu - mówił w bibliotece wojewódzkiej prof. Krystian Ziemski. Skąd okazja do podsumowań? 25 lat samorządu.

- 25 lat samorządu oceniam pozytywnie. On w 100 proc. się sprawdził i widać to w Gorzowie w przedszkolach i szkołach czy w komunikacji - mówił prof. Krystian Ziemski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W środę, 29 kwietnia w bibliotece wojewódzkiej uroczystość ćwierćwiecza samorządu terytorialnego odbyła się w bibliotece wojewódzkiej. Zjechali na nią samorządowcy z całego województwa. - W samorządzie powinno być jak najmniej polityki. Samorząd powinien przecież zaspokajać podstawowe potrzeby mieszkańców - mówił Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli. Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa, twierdził, że zadaniem szefów gmin jest zachęcanie do działalności w samorządach. On sam został tak w Deszcznie zarażony przez przewodniczącego rady gminy. - Gdy, mając 21 lat, po raz pierwszy zostałem radnym, zobaczyłem, że mam wpływ na to, co się dzieje dookoła mnie. Nasze zadanie to zarażać samorządem - mówił. Uczestnikiem debaty była też wójt Kłodawy Anna Mołodciak: - Swoim pracownikom mówię: jeśli nam, coś nie wyjdzie, próbujmy raz jeszcze - opowiadała.

Gościem specjalnym jubileuszowego spotkania był prof. Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego: - W 1990 r. musieliśmy sobie postawić pytanie - co to jest państwo? Spośród tych wszystkich reform, które były wtedy prowadzone to reforma samorządowa była od początku do końca przygotowana i wdrożona przez obóz Solidarności. Idea przywrócenia samorządu terytorialnego zrodziła się na pierwszy zjeździe Solidarności w Gdańsku. Dzięki prof. Regulskiemu zajęły się tym tzw. elity warszawskie związane z Konserwatorium "Doświadczenie i Przyszłość". Przez całe lata 80-te trwały prace przygotowawcze. Dopiero Okrągły Stół spowodował, że te wszystkie środowiska, które myślały o decentralizacji znalazły się w jednym miejscu. Osobom, które kwestionują zasadę dialogu przy Okrągłym Stole zawsze powtarzam, nie mielibyśmy samorządu bez Okrągłego Stołu i wyborów z 4 czerwca - mówił w wystąpieniu.

"Gazeta Lubuska" była patronem medialnym obchodów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska