Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie obowiązki ma pracodawca w czasie upałów

Magdalena Bożko [email protected]
Tam, gdzie temperatura jest wyższa niż 28 stopni pracodawca musi zapewnić pracownikom chłodne napoje, np. wodę mineralną (fot. sxc.hu)
Tam, gdzie temperatura jest wyższa niż 28 stopni pracodawca musi zapewnić pracownikom chłodne napoje, np. wodę mineralną (fot. sxc.hu)
Nagrzane mury, palące słońce, które wpada przez otwarte okno, a do tego służbowy strój, w którym ciężko oddychać. Ci, którzy nie mają urlopu przeklinają tropikalne upały.

– Zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy to jeden z podstawowych obowiązków pracodawcy – zaznacza Krzysztof Sudoł, z-ca okręgowego inspektora prac w Lublinie. – Jest to ważne szczególnie latem, gdy temperatura niebezpiecznie idzie w górę.

Czytaj też: Upały w aucie - podpowiadamy, jak je przetrwać

Gdy chce się pić

Z rozporządzenia w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów wynika, iż przy pracach na otwartej przestrzeni, gdzie temperatura przekracza 25 stopni oraz w tym pomieszczeniach, gdzie temperatura jest wyższa niż 28 stopni pracodawca musi zapewnić pracownikom chłodne napoje, np. wodę mineralną. Powinny być one dostępne całą zmianę roboczą i to w ilości zaspokajającej potrzeby pracowników.

Pracodawcy powinni również zadbać o stan techniczny okien i świetlików. Muszą być one zaopatrzone w żaluzje i rolety, które uchronią pracowników przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Inspekcja pracy zaznacza: Odpowiednie warunki pracy powinny być zapewnione osobom wykonującym prace szczególnie niebezpieczne i wymagające wysokiej sprawności psychofizycznej, a także kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Ważny jest także zakaz pracy pracowników młodocianych w pomieszczeniach, w których temperatura powietrza przekracza 30 stopni, a wilgotność względna powietrza 65 proc.

Czytaj też: Szef funduje ci wczasy. Co za przyjemność!

Można skrócić pracę

– Ponieważ przepisy o czasie pracy wyznaczają jedynie maksymalne dopuszczalne normy, nie ma przeszkód prawnych, by pracodawcy w przypadku wysokich temperatur skrócili czas pracy, zwłaszcza osób, których wymiar przekracza 8 godzin – dodaje Sudoł. – Może to przejawiać się w umożliwieniu pracownikom wcześniejszego niż zwykle opuszczenia stanowisk pracy, bądź wprowadzeniu przerw regeneracyjnych, zwłaszcza w godzinach największego wzrostu temperatury i największego nasłonecznienia. Nie może to jednak powodować obniżenia wynagrodzenia za pracę.

A co z ubraniami?

Gorące temperatury kuszą, by do pracy ubierać się w jak najlżejsze stroje. Ale wewnętrzne regulaminy firm czy urzędów mogą zobowiązywać pracowników do noszenia stroju korporacyjnego. – Może być także opracowany tzw. dress code, czyli kodeks standardów garderoby służbowej i wtedy nawet, gdy upał nie do zniesienia trzeba pracować w marynarce i krawacie – podkreśla Sudoł.

 

Czytaj też: Jakie wynagrodzenie przysługuje nam podczas urlopu?

 

żródło: Upalne lato w pracy, czyli o co musi zadbać nasz szef

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska