Jacek Czaplewski
Wejście Jakuba Modera na końcówkę Nottingham - Brighton
Wejście Jakuba Modera na końcówkę Nottingham - Brighton Viaplay
Liga angielska. Jakub Moder rozegrał pierwszy mecz dla Brighton w Premier League po 602 dniach od feralnego zerwania więzadła w kolanie. Reprezentant Polski wszedł w końcówce wyjazdowego spotkania z Nottingham. Jego zespół wygrał 3:2, choć grał w dziesiątkę z powodu czerwonej kartki.

Jakub Moder wreszcie zagrał dla Brighton w Premier League

Moder miał zagrać już przed przerwą na mecze reprezentacji, czyli 12 listopada. Wówczas na przeszkodzie stanęły jednak niespodziewane okoliczności. W drugiej połowie z Sheffield United (1:1) czerwoną kartkę obejrzał jego kolega Mahmoud Dahoud, a chwilę po nim samobójczego gola strzelił Adam Webster.

Trener Brighton Roberto De Zerbi obiecał jednak wczoraj, że Moder wróci do gry już z Nottingham. I słowa dotrzymał, chociaż znowu mecz wymknął się spod kontroli po przerwie. Przy prowadzeniu 3:1 sędzia odgwizdał jedenastkę dla rywali, po czym wyrzucił z boiska Lewisa Dunka. Zespół naszego rodaka kończył więc w dziesiątkę przy minimalnym prowadzeniu, bo straty zmniejszył Morgan Gibbs-White.

Moder wszedł na boisko w 77 minucie, gdy na boisku aż wrzało. Na nogi założył ochraniacze ze swoimi zdjęciami - w tym koszulce Lecha Poznań, z którego ruszył w wielki świat. Zastąpił nastolatka Evana Fergusona, autora gola na 1:1.

Brzmi to nieprawdopodobnie, ale na kolejny występ Modera w Premier League rzeczywiście czekaliśmy od 2 kwietnia 2022 roku, czyli 602 dni co z kolei stanowi 1 rok, 7 miesięcy i 23 dni.

Przez grę w osłabieniu Moder ograniczył się wyłącznie do bronienia wyniku. Jego zespół utrzymał prowadzenie i tym samym przerwał serię sześciu meczów bez wygranej w Premier League.

Jakub Moder - ocena jego gry w meczu Nottingham - Brighton

Nottingham - Brighton 2:3 (1:1)
Bramki: Elanga 3', Gibbs-White 76' (k.) - Ferguson 26', Joao Pedro 45', 58'
Czerwona kartka: Dunk 73' (za dwie żółte kartki)
Żółte kartki: Toffollo - Adingra, Dunk, Ferguson, Verbruggen, Buonanotte

Jakub Moder. Reprezentacja Polski czeka jak na wybawiciela

Powrót Modera do gry w Brighton to znakomita wiadomość dla reprezentacji Polski przed marcowymi barażami o Euro 2024. Jeśli pomocnik zbuduje formę to selekcjoner Michał Probierz na pewno znajdzie dla niego miejsce w drugiej linii, cierpiącej właśnie z powodu braku klasowego piłkarza do współpracy z Piotrem Zielińskim, Sebastianem Szymańskim i przede wszystkim ustawionym w ataku Robertem Lewandowskim.

W kwietniu Moder skończył 24 lata. To bohater najdroższego transferu wychodzącego z PKO Ekstraklasy (11 mln euro). Z reprezentacją zagrał na Euro 2020. W 20 występach zdobył dla niej 2 bramki. W Brighton jego bilans to 2 gole i 4 asysty we wszystkich 46 występach.