Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jechał bez prawka. Grozi mu 15 lat zakazu prowadzenia i więzienie

Piotr Jędzura
Piotr Jędzura
Sąd może orzec wobec 50-latka nawet 15 lat zakazu prowadzenie samochodów.
Sąd może orzec wobec 50-latka nawet 15 lat zakazu prowadzenie samochodów. Piotr Jędzura
Bardzo poważne problemy ma 50-latek, który został zatrzymany do kontroli w Łężycy (dzielnicy Zielonej Góry). Prowadził mimo sądowego zakazu wydanego w 2012 roku.

Zielonogórska drogówka w Łężycy zatrzymała do kontroli kierującego citroenem. Kierowca od razu powiedział policjantom, że nie ma przy sobie prawa jazdy. Nie mógł go mieć. – Podczas sprawdzania okazało się, że prawo jazdy zostało kierowcy odebrane decyzją sądu w 2012 roku – mówi kom. Tomasz Szuda, naczelnik zielonogórskiej drogówki.

Mimo sądowego zakazu 50-latek prowadził. Zgodnie z nowymi przepisami obowiązującymi od 1 czerwca 2017 roku mężczyźnie grożą surowe konsekwencje. Za złamanie sądowego zakazu prowadzenia może trafić do więzienia nawet na 5 lat. Sąd może orzec wobec 50-latka nawet 15 lat zakazu prowadzenie samochodów.

To już czwarty taki przypadek od czasu zaostrzenia przepisów. – Policjanci podczas każdej kontroli sprawdzają dokumenty kierowców – przypomina kom. Szuda.

Zobacz również: Surowsze kary dla piratów drogowych. Co zmieniło się w kodeksie drogowym?
Z początkiem czerwca weszły w życie przepisy, które zaostrzyły kary za przestępstwa w ruchu drogowym. Teraz kierowca w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, który spowoduje śmiertelny wypadek lub ciężkie uszkodzenie ciała, trafi do więzienia na minimum 2 lata, a kara - jak było dotychczas - nie będzie mogła być zawieszona.

źródło: DDTVN

Przeczytaj też:Wypadki z pieszymi. Kto w Lubuskiem częściej jest ich sprawcą?

W 2016 r. w Lubuskiem z udziałem pieszych odnotowano 168 wypadków, w których 18 pieszych poniosło śmierć, a 157 doznało obrażenia ciała.Przypomnijmy, że od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Jednak jak przyznaje policja, pomimo tego przepisu nadal w terenach niezabudowanych ginie zdecydowanie za dużo ofiar. W 2016 roku w 27 wypadkach poza terenem zabudowanym śmierć poniosło 11 pieszych, a 17 doznało obrażeń ciała. Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają  kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.Sprawdziliśmy, do ilu wypadków z udziałem pieszych w Lubuskiem doszło z winy kierujących, a do ilu z winy pieszego. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na kolejnych zdjęciach.Zobacz też wideo: 4-latek potrącony na przejściu dla pieszych w Nowej Soli. Jego stan zdrowia się stabilizujePrzeczytaj też:  Potrącenie na pasach w Kostrzynie. Jedna osoba w szpitalu [ZDJĘCIA]

Wypadki z pieszymi. Kto w Lubuskiem częściej jest ich sprawcą?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska