Jesienne menu kulturalne w Lubuskiem. Jubileusz Orkiestry Dętej Zastal, Bachanalia Fantastyczne, Izeryn, mnóstwo nowych wystaw, dzieje się

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W sobotę 24.09 o godz. 16 w Centrum Nauki Keplera-Planetarium Wenus koncert galowy z okazji swojego 75-lecia zagra Orkiestra Dęta „Zastal”. To najstarsza, działająca nieprzerwalnie od 1947 roku amatorska orkiestra w Zielonej Górze, aktualnie licząca ponad 30 osób i skupiająca trzy pokolenia muzyków, którzy raz w tygodniu spotykają się na terenie dawnego Zastalu, aby pielęgnować swoje hobby. W programie m.in. „Karnawał wenecki”, „Dixieland concerto”, muzyka z bajki „Alladyn”, wiązanka polskich melodii filmowych, suita z oscarowego filmu „Życie jest piękna”.
W sobotę 24.09 o godz. 16 w Centrum Nauki Keplera-Planetarium Wenus koncert galowy z okazji swojego 75-lecia zagra Orkiestra Dęta „Zastal”. To najstarsza, działająca nieprzerwalnie od 1947 roku amatorska orkiestra w Zielonej Górze, aktualnie licząca ponad 30 osób i skupiająca trzy pokolenia muzyków, którzy raz w tygodniu spotykają się na terenie dawnego Zastalu, aby pielęgnować swoje hobby. W programie m.in. „Karnawał wenecki”, „Dixieland concerto”, muzyka z bajki „Alladyn”, wiązanka polskich melodii filmowych, suita z oscarowego filmu „Życie jest piękna”. Jacek Katos
Niepostrzeżenie przybyła do nas jesień. Nawet pogoda przez ostatnie dni lata była naprawdę łaskawa, dużo słońca i wyższe temperatury. Atmosfera w lubuskiej kulturze także nie stygnie i naprawdę wiele ciekawych wydarzeń czeka na Państwa w ten weekend oraz w nadchodzącym tygodniu. Zobaczmy kilka wybranych ofert.

KARGOWA

W piątek, 30 września o godz. 13, w Mediatece Światowid - Biblioteki Publicznej w Kargowej, będzie miało miejsce uroczyste podsumowanie XXIII. Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Eugeniusza Paukszty „Mała ojczyzna-pogranicza kultur”. Konkurs cieszy się od lat bardzo dużą popularnością, a prace napływają nie tylko z Polski, ale też i z zagranicy. Gazeta Lubuska objęła wydarzenie swoim patronatem. Paukszta był przede wszystkim autorem powieści współczesnych i historycznych, a także wielu opowiadań czy powieści dla młodzieży. Poruszał problematykę Ziem Północnych i Zachodnich, opisując skomplikowaną integrację kulturową powojennej ludności napływowej pochodzącej z różnych regionów oraz młode pokolenie tamtych czasów. Znane są jego powieści „Trud nowej ziemi”, „Pogranicze”, opowiadania „Kartki z Ziemi Lubuskiej” czy „Czarownica z Zielonej Góry”. Jest patronem biblioteki w Kargowej.

Ciekawostką jest to, że tworzył i wypoczywał nad znajdującym się w pobliżu - jeziorem Linie. Znajduje się tam izba pamięci i „Leśniczówka Pracy Twórczej” jego imienia. Był także członkiem Polskiego Związku Zachodniego, pełnił również funkcję prezesa poznańskiego oddziału Związku Literatów Polskich. W tym roku na konkurs wpłynęły 74 prace, także z zagranicy. Jedną z laureatek konkursu poprzednich edycji była Zofia Mąkosa, obecnie coraz bardziej znana pisarka. Dzieła, które wygrywają konkurs są umieszczane na stronie kargowskiej biblioteki oraz w lubuskim piśmie literacko-kulturalnym „Pro Libris”. Wstęp wolny.

KOSTRZYN NAD ODRĄ

W piątek, 30 września o godz. 20, w Kostrzyńskim Centrum Kultury odbędzie się koncert grupy „Izeryn” pełen piosenek o tematyce górskiej, także z tekstami lidera zespołu - Andrzeja Stanisława Góreckiego. To mieszkaniec Kostrzyna nad Odrą, a prywatnie wielki miłośnik Gór Izerskich. Sporo swojej twórczości zawdzięcza pobytom na Hali Izerskiej w kultowej już „Chatce Górzystów”. Podczas występu towarzyszyć mu będą jego muzyczni (i zapewne także górscy) przyjaciele - Emil Madaliński - gitara, harmonika oraz Tomasz Zatorski ,,Migdał" - instrumenty perkusyjne. Artyści wydali płytę pt. „Izerska noc” pełną poezji śpiewanej wychwalającej góry. Jak sami o niej piszą: „W klimacie tej muzyki można się oddalić od codzienności i gdy to możliwe, rozpalić ognisko, które dodatkowo pobudzi naszą wyobraźnię”. Sporo nagrań zespołu znajduje się także w internecie. Wstęp płatny.

KROSNO ODRZAŃSKIE

W sobotę, 24.09 o godz. 19 w sferycznej kopule, dokładnie na 515-tym kilometrze rzeki Odry odbędzie się „Jam Session nad Odrą” czyli, jak podają organizatorzy, improwizowana muzyka w otoczeniu nadodrzańskiej przyrody. W części koncertowej zagrają: Monika Wojciechowicz - saksofon altowy i tenorowy, Aleksander Bohatkiewicz - gitara basowa i Szymon Patrzykąt - gitara elektryczna. Każdy może przyjść ze swoim instrumentem i dołączyć do muzykowania. Formuła jam session wywodzi się z USA i została spopularyzowana zwłaszcza przez czarnoskórych muzyków jazzowych. Polega na improwizacji, ma otwarty charakter i zazwyczaj dostarcza znakomitej zabawy uczestnikom. Wstęp wolny. Wcześniej można także odwiedzić znajdujący się w pobliżu Zamek Piastowski (w sobotę i niedzielę czynne od 12, ostatni wstęp o 16, wstęp płatny). Do Krosna Odrzańskiego w weekendy, z Zielonej Góry kursują również pociągi.

GORZÓW WIELKOPOLSKI

Biblioteka im. Z. Herberta
W środę 28.09, w filii nr 2 (ul. Mieszka I 50) WiMBP im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp. odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Moniki Kleist z cyklu „Podróże to moja pasja”. Zobaczymy prace autorki będące jej fotograficznymi wspomnieniami z kobiecych podróży na wyspę Kubę – do jej stolicy – Hawany w 2017 roku na warsztaty podróżniczo- fotograficzne, do Gambii i Senegalu w 2018 roku, a także do marokańskiego Marrakeszu w 2019. Wstęp wolny.

W czwartek, 29.09 o godz. 16 z cyklu „Kuźnia talentów – w dwie godziny dokoła świata” w filii nr 3 (ul. Boh. Westerplatte 10) WiMBP w Gorzowie Wlkp. odbędą się zajęcia interdyscyplinarne dla dzieci, którego celem jest zapoznanie ich z ciekawostkami z różnych zakątków świata. Wstęp wolny, ale obowiązują zapisy.

Filharmonia Gorzowska

W Gorzowie Wielkopolskim, orkiestra FG zainauguruje swój sezon artystyczny uwerturą koncertową „Coriolan” op. 62 skomponowaną w 1807 r. Utwór powstał jako muzyczna ilustracja dramatu austriackiego poety Heinricha von Collina z 1804 r. Tematem dramatu i uwertury jest tragedia człowieka oraz walka jego zranionej dumy z miłością do ojczyzny. Kolejnym prezentowanym dziełem będzie składający się z czterech części - I. koncert fortepianowy Es-dur Ferenca Liszta, który został ukończony w 1849 r. Wykona go Paweł Wakarecy – młody polski pianista i pedagog, finalista XVI Konkursu Chopinowskiego w 2010 roku. Na „deser” orkiestra wykona słynną piątą symfonię c-moll op. 67 - L.v. Beethovena. Nazywana „symfonią przeznaczenia lub losu” z uwagi na charakterystyczny temat początkowy pierwszej części. Motyw ten często pojawia się w kulturze popularnej, od wersji disco, rock and rolla, po zastosowania w filmie i telewizji. Symfonia powstała w latach 1804-1808, a pierwsze jej wykonanie miało miejsce 22 grudnia 1808 r. w Theater an der Wien. Beethoven był w tym czasie po trzydziestce, a jego życie osobiste zdominowała narastająca głuchota, będąca dla kompozytora wielką tragedią. Dzieło szybko zdobyło sobie wielką popularność zza oceanem. Została zagrana na koncertach inauguracyjnych Filharmonii Nowojorskiej w 1842 roku, znalazła się na złotej płycie, zawierającej obrazy, dźwięki, języki i fragmenty muzyki z planety Ziemia, wysłanych w przestrzeń kosmiczną na pokładzie Voyager w 1977 roku. Orkiestrę FG poprowadzi Przemysław Fiugajski. Wstępy płatne.

MCK Gorzów Wielkopolski

W niedzielę 25.09 o godz. 18 w Miejskim Centrum Kultury (Klub MCK Jedynka) w Gorzowie Wlkp., odbędzie się wernisaż wystawy Urszuli Juzysyn-Prusak „Ścieżki różnorodności”. Wystawa jest przekrojem czterech lat intensywnej pracy autorki. Jej różnorodność jest egzemplifikacją różnych kierunków poszukiwania indywidualnej drogi i własnych środków wyrazu. Wstęp wolny.

ZIELONA GÓRA

Filharmonia Zielonogórska

W piątek (23.09) o godz. 19, orkiestra symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej wykona utwory klasyków wiedeńskich. W pierwszej części zielonogórskiego koncertu usłyszymy uwerturę do opery „Czarodziejski flet” W.A. Mozarta oraz „Poemat na skrzypce i orkiestrę” francuskiego kompozytora Ernesta Chaussona, który żył i tworzył w II poł. XIX wieku. Partię solową w tym utworze wykona skrzypek Tomasz Tomaszewski - solista i kameralista, który przez 35 lat był koncertmistrzem Orkiestry Deutsche Oper Berlin. Po przerwie zabrzmi II. Symfonia D-dur L.v. Beethovena. Orkiestrą FZ zadyryguje tego wieczoru Szymon Makowski. To absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu (dyrygentura symfoniczna i operowa oraz skrzypce). Swoją edukację muzyczną uzupełniał na kursach mistrzowskich, ukończył ponadto kurs dyrygencki w Accademia Chigiana we włoskiej Sienie. Jest też dyrektorem i przewodniczącym Jury Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Beethovena, który od 2015 odbywa się co dwa lata w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Całość słowem okrasi Sławomir Kozłowski.

Teatr Muzyczny Droskhkoov Theatre
W Zielonej Górze, w The Droshkoov Theatre, w sobotę 24.09 od godz. 20, odbędzie się „One Night In The Droshkoov Theatre - Blackday Party - Ogólnopolski Zlot Fanów Depeche Mode”. Na tę nocy przygotowano moc atrakcji oraz okazjonalny wystrój teatru. Ja zapewniają organizatorzy wydarzenia: „Nie zabraknie okolicznościowych konkursów, świetnego nagłośnienia, specjalnych dekoracji oraz koncertowych wizualizacji”. Całonocne „depeszowe dźwięki” zagrają: Dj Szymon, Dj Klakson, Dj Sing. Historycznie pierwszy zlot fanów Depeche Mode w Polsce odbył się w Szczecinie w pierwszej połowie lat 80 XX wieku i był zorganizowany przez fanklub „Sattelite” Depeche Mode to słynna brytyjska grupa muzyczna z kręgu muzyki elektronicznej i alternatywnego rocka, która powstała w 1980 w Basildon w Wielkiej Brytanii. Aktualnie stałymi członkami zespołu są Dave Gahan (wokal) i Martin Gore (klawisze, gitara elektryczna i wokal). Nazwa grupy powstała na podstawie inspiracji francuskim magazynem mody. W 2020 roku Depeche Mode wprowadzono do Rock and Roll Hall of Fame. Wstęp płatny.

W tym samym miejscu, lecz 29 i 30.09 o 19, odbędą się pokazy filmowe w ramach 19. Międzynarodowego Festiwalu Kina i Sztuki „Quest Europe 2022”. W czwartek widzowie obejrzą amerykański film biograficzny „Szalone noce z Emily”, zaś w piątek – polski, dokumentalno-historyczny „Ukraina – narodziny narodu”. Wstęp wolny.

Biblioteka Norwida
w piątek 30.09 o godz. 18, w holu Biblioteki Norwida w Zielonej Górze odbędzie się finisaż wystawy XXIV Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny „Praca zdalna”. W tegorocznym konkursie udział wzięło 146 satyryków z 19 krajów. Łącznie nadesłano 329 prac. Te wyróżnione przez jurorów pod przewodnictwem Tomasza Brody - polskiego artysty plastyka, karykaturzysty, adiunkta na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Wstęp wolny.

Jubileusz 75-lecia Orkiestry Dętej Zastal
W sobotę 24.09 o godz. 16 w Centrum Nauki Keplera-Planetarium Wenus koncert galowy z okazji swojego 75-lecia zagra Orkiestra Dęta „Zastal”. To najstarsza, działająca nieprzerwalnie od 1947 roku amatorska orkiestra w Zielonej Górze, aktualnie licząca ponad 30 osób i skupiająca trzy pokolenia muzyków, którzy raz w tygodniu spotykają się na terenie dawnego Zastalu, aby pielęgnować swoje hobby. W programie m.in. „Karnawał wenecki”, „Dixieland concerto”, muzyka z bajki „Alladyn”, wiązanka polskich melodii filmowych, suita z oscarowego filmu „Życie jest piękna”. Wstęp wolny, choć ilość miejsc jest ograniczona. Słuchacze koncertu otrzymają pamiątkowe jubileuszowe monografie.

Bachanalia Fantastyczne
W sobotę i niedzielę, 24-25 września, odbywać się będą różne wydarzenia w ramach „Bachanaliów Fantastycznych” organizowanych przez Zielonogórski Klub Fantastyki Ad Astra, który w tym roku świętuje 40-lecie swojego istnienia. Organizatorzy przez lata przyzwyczaili nas, że ostatnie słowo należy zawsze do nich, szykujmy się więc na różne niespodzianki. To świetna zabawa dla miłośników gier planszowych i elektronicznych, wielbicieli literatury fantastycznej, fabularnych gier narracyjnych, amatorów naukowych nowinek, komiksów oraz popkultury. Bachanalia rozpoczęły się już w czwartek, ale to właśnie na weekend przewidziano szereg wykładów, pokazów, spotkań czy warsztatów. Festiwal tradycyjnie podzielony jest na bloki tematyczne. W tym roku są to m.in. RPG - poświęcony grom fabularnym, podczas którego będzie można pograć w wielu różnych systemach, tych bardziej popularnych, jak i niszowych - autorskich.

=W bloku naukowym uczestnicy będą dyskutować o zagrożeniach klimatycznych, rozwoju pojazdów elektrycznych, eksploracji kosmosu, a także o wielu innych ciekawych tematach ze świata nauki. W bloku Mistrzostwa Polski Flames of War, który jest osadzony jest w realiach II wojny światowej, będzie można spróbować swoich sił jako dowódca wojsk. Blok pt. „Manga i anime” zanurzy nas w kulturze japońskiej, których właśnie mangi i anime są jednym z kulturalnych ambasadorów. Nie zabraknie turniejów i konkursów, w których nagrodą będzie konwentowa waluta „Bachel”, za którą będzie można kupić sobie nowe gry, książki czy gadżety. Nieodłącznym elementem Bachanaliów jest klub konwentowy, w którym muzyka, niczym podczas wesela, będzie grać do białego rana. W sobotę będzie można wysłuchać prelekcji „CV bohatera literackiego”, „Krew i przemoc w popkulturze”, „Europa wschodnia w zwierciadle anglojęzycznej fantastyki”, paneli dyskusyjnych „Fantastyka ukraińska”, „Na co komu klasyka fantastyki”, „40 lat polskiej fantastyki – blaski, cienie, przemiany” oraz wykładów naukowych „Kepler – pierwszy człowiek na księżycu” czy „Od astrogórnictwa po produkcję i budownictwo – surowce kosmiczne w nauce i fantastyce”. W niedzielę natomiast ciekawymi mogą okazać się prelekcje pt. „Historia alternatywna a fikcja historyczna”, „Ale głupi ci Rzymianie-czyli o Celtach i druidyzmie” czy „Świat wyłowiony, czyli o kosmologii słowiańskiej”. W tym roku całość odbywa się na campusie B (przy al. Wojska Polskiego 69) Uniwersytetu Zielonogórskiego, a udział w tegorocznych Bachanaliach Fantastycznych jest płatny. Informacje o biletach oraz bardzo szczegółowy program można znaleźć na stronie internetowej wydarzenia (www.bachanaliafantastyczne.pl).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie