MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jest nowa decyzja w sprawie targowiska w Nowej Soli. Czy zostanie szybko otwarte? W Kożuchowie handlowcy są zadowoleni

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Zdjęcia ilustracyjne
Zdjęcia ilustracyjne Urząd miejski w Nowej Soli
Czy targowisko w Nowej soli powinno być czynne? Prezydent Jacek Milewski podjął decyzje o jego zamknięciu. Miejsca pracy przedsiębiorców i rolników oraz zaopatrywania w żywność bronił poseł Jerzy Materna. Kiedy można liczyć na ponowne otwarcie targu?

Temat zamknięcia targowiska w Nowej Soli wywołał wiele komentarzy mieszkańców. Na profilu Nowa Sól Nasze Miasto na Facebooku pojawiły się głosy za i przeciw decyzji prezydenta Nowej Soli.

– Decyzja o zamknięciu targowiska była bezzasadna. Przecież wiadomo, że robienie zakupów na wolnym powietrzu jest bezpieczniejsze niż w prywatnym 30-metrowym sklepiku, a i odstępy ludziom łatwiej byłoby zachować – zauważył pan Leszek.

Sprawę opisaliśmy, kiedy zapadła decyzja i kiedy w obronie miejsc pracy i miejsca zaopatrywania w żywność bronił poseł PiS Jerzy Materna.

Poseł złożył skargę do wojewody lubuskiego i do rady miejskiej w Nowej Soli. – Uznać należy, że takie poczynania godzą w podstawowe prawa mieszkańców. Dlatego wnoszę o pilne działania w celu natychmiastowego otwarcia targowiska – przyznał Jerzy Materna.

Podzielone opinie mieszkańców na temat zamykania targowiska

– To niech ten poseł rozda wszystkim handlującym na targu terminale kart, bo gotówką przenosi wirusa, a seniorom karty przedpłacone, żeby mogli płacić bezgotówkowo – zaproponował pan Paweł.

Ludzie przychodzą dotykają towarów, których nie kupują. Jak zdezynfekować ten cały towar? A pan poseł to gdzie robi zakupy? Na targu czy w sklepiku?

– Jest tyle sklepów warzywnych – zauważył pan Ryszard. – Niech lepiej pan poseł zadba o starszych ludzi, żeby mieli lepszą opiekę, a nie uprawiał politykę.

Będę bronił tej decyzji jak niepodległości.

Tego samego dnia, kiedy odbyła się konferencja prasowa posła przy zamkniętym targowisku (20 marca) późnym po południem głos zabrał prezydent Nowej Soli, który w oficjalnym komunikacie zapowiedział, że będzie tej decyzji bronił jak niepodległości. – Od wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego przyświeca mi cel minimalizacji zagrożenia. I tego będę się trzymał. Rozporządzenie ministra zdrowia o wprowadzeniu na terenie Naszego Kraju stanu zagrożenia epidemicznego zakazuje organizacji zgromadzeń powyżej 50 osób. Wypisz wymaluj sytuacja na naszym targowisku. Zdecydowana większość kupujących to seniorzy, a więc osoby z grupy podwyższonego ryzyka. Oczywiście rozumiem interes osób prowadzących działalność gospodarczą (sam przez wiele lat taką działalność prowadziłem), ale aby minimalizować ryzyko zakażenia podjąłem tę trudną decyzję – wyjaśnił prezydent.
We wtorek, 24 marca, kiedy wpłynęła do urzędu oficjalna skarga złożona przez posła Maternę, prezydent przyznał, że liczył na opamiętanie i powrót zdrowego rozsądku. „Szanowny Panie Pośle. Informuję Pana uprzejmie, że nie zmienię swojej decyzji i Targowisko Miejskie pozostanie zamknięte do czasu zakończenia walki Naszego Kraju z epidemią koronawirusa. Dla mnie zdrowie i życie Naszych Mieszkańców jest najważniejsze” – napisał na Facebooku (pisownia oryginalna).

Głos w tej sprawie zabrał też senator Wadim Tyszkiewicz, zauważając, że „premier wprowadza ostre regulacje co do zgromadzeń i poruszania się (maksymalnie dwie osoby), a Prawo i Sprawiedliwość wspierany przez posła Maternę z PiS walczy ostro z prezydentem miasta, który w tej trudnej sytuacji zamknął targowisko miejskie, które gromadziło setki ludzi, głównie starszych. Jak się ma jedno do drugiego?” – zapytał senator Tyszkiewicz na Facebooku.

Nowa decyzja dla handlujących na targowisku w Nowej Soli

Prezydent Milewski w rozmowie z Gazetą Lubuską potwierdził, że zdania w sprawie zamknięcia targowiska nie zmieni. Ale zapadła nowa ważna decyzja dla przedsiębiorców i rolników. – Podjęliśmy decyzję, że opłaty za marzec dla kupców prowadzących działalność handlową na Targowisku Miejskim będą proporcjonalnie zmniejszone o 60 proc. za okres zamknięcia targowiska oraz zostanie wydłużony termin płatności z 15 kwietnia do 30 czerwca – poinformował prezydent i podkreślił, że targowisko miejskie zostanie uruchomione natychmiast po ustaniu zagrożenia wynikającego z epidemii koronawirusa.

W imieniu kilku handlujących dziękuję za przywrócenie działalności targowiska w Kożuchowie.

– Zacznijcie słuchać mądrych ludzi, którzy myślą o waszym dobru, a nie mącicieli – zaapelowała pani Jolanta. Czytelnicy „GL” zauważyli, że Włosi chodzili do barów, restauracji, szkół itp. A Polacy chodzą dziś do marketów spożywczych.

– Współczuję panu prezydentowi, jaką by nie podjął decyzję w sprawie targowiska, to zawsze będzie zła – stwierdził pan Waldemar.

Tymczasem w Kożuchowie burmistrz Paweł Jagasek po konsultacjach z przedsiębiorcami zmienił decyzje. Handel na targowisku wrócił na soboty, w godz. 7.00-12.00. Podczas sesji w czwartek, 26 marca radny Adrian Pikulski w imieniu kilku handlujących dziękował burmistrzowi za przywrócenie działalności targowiska. – „Spożywka” sprzedawana była jak w sklepach – przyznał.

ZOBACZ TEŻ:
Jak nie marnować jedzenia podczas kwarantanny?

WIDEO: Objawy zakażenia koronawirusem, zasady higieny i zachowania. Poradnik Ministerstwa Zdrowia

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Lubuskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska