Jubileusz 70 lat I Liceum Ogólnokształcącego w Zielonej Górze. Historia, tańce i... dym [ZDJĘCIA]

mk, kali
Jubileusz 70-lecia I LO w Zielonej Górze oraz 50-lecie siedziby przy ul. Kilińskiego - aula UZ - Zielona Góra - 26 października 2018
Jubileusz 70-lecia I LO w Zielonej Górze oraz 50-lecie siedziby przy ul. Kilińskiego - aula UZ - Zielona Góra - 26 października 2018 Mariusz Kapała / GL
Udostępnij:
I LO w Zielonej Górze świętuje 70-lecie istnienia i 50-lecie siedziby przy ul. Kilińskiego. Z tej okazji wspomnieniom nie ma końca. Także znanych z ekranu jak Urszula Dudziak, Tomasz Lis, Grzegorz Łapanowski, Michał Malitowski, Bartek Jędrzejak absolwentów... Stąd gala, bal, tańce, śpiewy, filmy, monografia, nagrody i wiele niespodzianek.

Cóż to była za wzruszająca uroczystość. Nic dziwnego, że dyrektor Ewa Habich nawet na mównicę wyszła z chusteczkami w ręku. Gości witali nauczyciele i uczniowie. Odprowadzali do auli, wręczając zapakowane cukierki i monografię szkoły.

Były wspomnienia, archiwalne filmy, zdjęcia. I burzliwe oklaski, gdy na ekranie pojawiały się kultowe postacie szkoły. Bo jak mówiła wicekurator oświaty Katarzyna Pernal – Wyderkiewicz, trudno sobie wyobrazić Jedynkę bez pani Basi z sekretariatu.

Barbara Uścinowicz nie kryła wzruszenia, obok dyrektor Ewy Habich i wyróżnionych nauczycieli odbierała z rąk prezydenta miasta Janusza Kubickiego Złoty Medal za Rozwój Miasta. Nagród było więcej, m.in. od minister edukacji nagrodę wręczyła K. Pernal – Wyderkiewicz – polonistce dr Bożenie Sicińskiej.

Młodzież także dziękowała nauczycielom gromkimi brawami. Słowo dziękuję kilkakrotnie padło też z ust dziennikarza Tomasza Lisa, który był jednym z gości uroczystości. Wspominał czasy, kiedy chodził do tej szkoły, nazywanej zielonogórskim Harwardem.

- Nigdy tak ciężko nie pracowałem jak w Jedynce – przyznał. Dodał, że do dziś śni mu się jeden z nauczycieli… Podkreślał jednak, że z perspektywy czasu docenia się to, co dała mu tak szkoła, pedagodzy. I choć nie dostał się na studia (rodzice kazali mu iść na medycynę, bo w tych niepewnych czasach miał pewny zawód), to jednak nie byłby dziś tu, gdzie jest. Radził młodym, by w wyborach kierowali się raczej sercem, pasjami niż rozumem. I chciałby być zaproszony za 30 lat na 100-lecie szkoły.

- To najlepsza szkoła. Mój syn także wybrał tę szkołę – przyznał gospodarz Winnego Grodu.
- Jestem mamą absolwenta tej szkoły, wiem jak wiele jej zawdzięcza – podkreślała wicekurator.
Jak mówi dyrektor Ewa Habich od początku - zgodnie z misją szkoły - stawiamy na to, by uczniowie mieli i mogli rozwijać swoje pasje. By nauka im w tym nie przeszkodziła. Stąd też uczęszczali i uczęszczają do nas tancerze, muzycy, śpiewacy, czy trenujący różne dyscypliny sportowe. Jeśli jest potrzeba, proponujemy im indywidualne podejście. Najważniejsze, by uczniowie byli po prostu szczęśliwi...

Jubileusz 70-lecia I LO w Zielonej Górze oraz 50-lecie siedziby przy ul. Kilińskiego - aula UZ - Zielona Góra - 26 października 2018

Jubileusz 70 lat I Liceum Ogólnokształcącego w Zielonej Górz...

Jakie mają talenty uczniowie można się było przekonać podczas piątkowej gali, gdy na scenie podziwialiśmy balet, taniec standardowy, teatr, śpiew… O tym, jakie pasje mają dawni uczniowie, można się było przekonać z kolejnej prezentacji, dotyczącej absolwentów.

Na filmach i zdjęciach przypomniano ich z lat szkolnych i z obecnej działalności. Nie mogło więc zabraknąć Urszuli Dudziak, Tomasza Lisa, Pawła Pudłowskiego, Michała Malitowskiego o Iwony Golczak, Patrycji Kosiarkiewicz, Grzegorza Łapanowskiego, Sylwii Dekiert, Bartłomieja Jędrzejaka, Łukasza L.U.C. Rostkowskiego, Damiana Michałowskiego, Mieszka Sibilskiego, Adama Urbaniaka i wielu innych.

Ileż było wspomnień związanych ze szkołą i Olimpem. Skąd ta nazwa, którą z pokolenia na pokolenie posługuje się młodzież. Do dziś nie wiadomo, czy z powodu wielu olimpijczyków, którymi może poszczycić się szkoła. Czy może z powodu dymu, który unosi się nad górką, zwłaszcza podczas przerw.

Zobacz wideo: Kultuira na haku. Zapowiedzi imprez

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie