Do końca roku bytomski port i nadodrzańska skarpa zmienią się nie do poznania. Zbudowane będą nowe alejki spacerowe i belwedery z fontannami. Powstanie specjalne oświetlenie parkowe w trzech poziomach i promenada.

28 kwietnia odbędzie się przetarg, który wyłoni wykonawcę przebudowy portu, nadodrzańskiej skarpy i okolicznych ulic. Na tę inwestycję Bytom dostał 5,5 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej. Wykonawca będzie musiał skończyć wszystkie prace w ciągu siedmiu miesięcy od dnia przetargu.

Zobacz też: Port i stare miasto to nasze inwestycyjne priorytety

- Nie będzie w Polsce ładniejszego miejsca nad rzeką - obiecuje Jacek Sauter, burmistrz Bytomia.

- Jeśli chodzi o sam port, to ograniczymy się tylko do dwóch inwestycji. Zamontujemy wodę i kanalizację na nabrzeżu. Dzięki temu przypływający do portu będą mogli pobrać wodę i zrzucić ścieki - tłumaczy. - Kolejna rzecz to wciągarka do łodzi, przy drodze schodzącej do rzeki. Umożliwi wyciągniecie łodzi, podniesienie jej i załadowanie na samochodowa przyczepę. Mam nadzieję, że dzięki temu udogodnieniu nasz port stanie się popularnym przystankiem na odrzańskim szlaku.

Największe zmiany czekają jednak schodząca stromo w kierunku portu skarpę. Na początek do wycięcia pójdzie tam kilkanaście drzew. Jednak nie zostanie po nich pusta przestrzeń. W projekcie przewidziano nasadzenia roślin na kwotę kilkuset tysięcy złotych. Mają kwitnąć od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

Na górze skarpy powstaną dwa tzw. belwedery, czyli naziemne punkty obserwacyjne. Będzie tam można usiąść i z wysokości oglądać rzekę. Między nimi, w kierunku Odry przespacerujemy się nowymi parkowymi alejkami. Wybudowane mają zostać nowe fontanny.

Czytaj też: Port w Bytomiu przyciągnie turystów

- Na pewno bardzo efektownie skarpa prezentować się będzie po zmierzchu - wyjaśnia burmistrz. - Zmusiłem projektanta do tego, że ma być u nas oświetlenie parkowe w trzech poziomach, widoczne z poziomu rzeki. Pierwszy poziom podświetli ławki, które zamontujemy na samym dole. Drugi, ścieżki biegnące z dołu skarpy na górę. Trzeci, najwyższą część porośniętą drzewami.

Dodatkową atrakcją ma być promenada do Odry. Powstanie jako przedłużenie ul. Mostowej, która uzyska granitową nawierzchnię. Do budowy promenady wykorzystane zostaną przęsła ze starego, zburzonego w czasie wojny mostu.