MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielka przebudowa stadionu miejskiego w Gubinie coraz bliżej. Wpłynęły trzy oferty od wykonawców. Inwestycja za 20 mln zł!

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Wideo
od 12 lat
W tym tygodniu doszło do otwarcia ofert dotyczących pierwszego etapu przebudowy stadionu miejskiego w Gubinie. Trzech wykonawców złożyło oferty. Potężna inwestycja będzie kosztować 20 mln zł.

O przebudowie stadionu miejskiego w Gubinie mówi się od dawna. To przestarzały obiekt, którego elementy co jakiś czas są naprawiane, ale nigdy nie zrealizowano kompletnej modernizacji stadionu (choć powstał on w 1934 roku), ze względu na wysokie koszty takiego przedsięwzięcia.

Już w 2022 roku urząd miasta w Gubinie pozyskał 15 mln zł z drugiego naboru do Polskiego Ładu na zadanie pn. "Budowa wojewódzkiego centrum szkoleniowego lekkoatletyczno-piłkarskiego w Gubinie — I etap". W normalnym trybie stadion już pewnie zostałby zmodernizowany, ale pojawiły się opóźnienia, w tym m.in. śmierć projektanta.

Jak informują pracownicy urzędu miasta w Gubinie, nowy, lekko zmodyfikowany projekt, zakłada sporo prac rozbiórkowych. Mowa o betonowych trybunach na skarpie od strony wschodniej i zachodniej terenu, nasypach, skarpach i wałach ziemnych, betonowych schodach, wiatach stadionowych oraz krawężnikach.

Stadion w Gubinie na miarę piłkarskiej II ligi

Sama arena sportowa będzie składała się z części piłkarskiej i lekkoatletycznej. W przypadku tej pierwszej powstanie boisko z trawy naturalnej z rolki wraz z wyposażeniem. Obiekt będzie spełniał wymogi II ligi PZPN.

Ponadto zamontowane zostaną nowe wiaty stadionowe:

  • dwie szesnastoosobowe dla zawodników rezerwowych,
  • jedna czteroosobowa dla noszowych oraz
  • jedna trzyosobowa dla sędziów.

Stworzone zostaną również nowe trybuny z 974 miejscami siedzącymi. Pojawi się także sektor dla osób niepełnosprawnych, budynek dowodzenia oraz przeszklona wiata dla sędziego, spikera oraz tablica wyników.

Jak będzie wyglądać część lekkoatkletyczna?

Arena lekkoatletyczna ma składać się przede wszystkim z pełnowymiarowej, czterotorowej bieżni okrężnej o długości 400 m wraz z sześciotorową bieżnią do biegów sprinterskich na 100 m i 110 m przez płotki.

Poza tym wybudowane zostaną skocznie: do skoku w dal, trójskoku, wzwyż oraz o tyczce; rzutnie do rzutów: oszczepem, kulą, dyskiem i młotem (wraz z klatką zabezpieczającą); a także rów z wodą do biegów z przeszkodami.

W ramach modernizacji na terenie stadionu wykonane zostaną także nowe nasadzenia, parkingi, chodniki, ciągi pieszo-jezdne, schody, ogrodzenia i cała niezbędna infrastruktura techniczna wraz z nagłośnieniem.

Inwestycja za 20 mln zł

Oferty na pierwszy etap przebudowy stadionu miejskiego w Gubinie złożyły trzy firmy:

  • TAMEX Obiekty Sportowe S.A. (Warszawa) - 19 948 475,33 zł
  • Konsorcjum: COMMERCIAL NETWORKS SERVICE (Zielona Góra) oraz Mizar (Kożuchów) - 19 874 622,27 zł
  • MATEJKO DEVELOPMENT SP. Z O.O. (Czapury koło Poznania) - 21 396 403,50 zł

Należy pamiętać, że to tylko pierwszy etap przebudowy. W drugim etapie gubiński samorząd zamierza złożyć wniosek o dofinansowanie budowy i remontów szatni, budynków klubowych — całego zaplecza socjalnego.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
W Gubinie wyremontują kilkanaście ulic za ponad 40 mln zł! | WIDEO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska