Kanalizacja to największa inwestycja gminy Czerwieńsk

Eugeniusz Kurzawa 68 324 88 54 teren@gazetalubuska.pl
Burmistrz Piotr Iwanus uważa, że  udało mu się dobrze zagospodarować trzy obszary: oświatę, służbę zdrowia i infrastrukturę techniczną
Burmistrz Piotr Iwanus uważa, że udało mu się dobrze zagospodarować trzy obszary: oświatę, służbę zdrowia i infrastrukturę techniczną fot. Paweł Janczaruk
Burmistrz Czerwieńska Iwanus uważa, że w minionym okresie udało mu się dobrze zagospodarować trzy obszary: oświatę, służbę zdrowia i infrastrukturę techniczną.

- Weźmy sprawy oświatowe - zaczyna Piotr Iwanus, burmistrz. - Ruszyliśmy w 2006 r. od budowy gmachu dla gimnazjum, co spowodowało przeniesienie 330 gimnazjalistów z podstawówki do nowych pomieszczeń. Dzięki temu polepszyło się uczniom podstawówki, która mieściła się w trzech budynkach. SP została w jednym z nich, w drugim ulokował się Ośrodek Pomocy Społecznej, zaś trzeci przekazaliśmy na mieszkania.

Kolejny krok na oświatowej niwie to była modernizacja szkoły w Nietkowie wraz z budową nowej sali gimnastycznej i boiskiem o sztucznej nawierzchni. Tutaj nawet oponenci z Nietkowa podkreślają, iż sala wraz z boiskiem to jest coś. - Dzieciaki przychodzą, ćwiczą, grają, naprawdę mają dobre warunki - zauważa Jarosław Bryndza. Wyremontowano też podstawówki w Nietkowicach i Czerwieńsku (w tym ostatnim cały blok sportowy z salą gimnastyczną).

- Mamy w gminie trzy prywatne praktyki lekarskie zajmujące się zdrowiem mieszkańców, ale działające w naszych pomieszczeniach - wylicza burmistrz kolejne pole, na którym udało mu się coś zwojować. - Dwa obiekty z nich, ośrodek w Czerwieńsku i ośrodek w Nietkowicach zostały wyremontowane, na ten zabieg czeka jeszcze ośrodek w Nietkowie.

- Na remont w Nietkowie, mamy budżecie 100 tys. zł, ponadto czekamy na dofinansowanie z PFRON-u - tłumaczył nam niedawno Leszek Jędras, przewodniczący rady miejskiej. Na kolejce do remontu jest Leśniów Wielki.

- Podoba mi się po zmianach, zmieniła się kolorystyka wnętrz, gabinety wyglądają przyjemniej, jest po prostu korzystna dla pacjentów atmosfera - uznała Iwona Mielczarek, którą z synkiem Szymonem spotkaliśmy w poczekalni lekarza rodzinnego w Czerwieńsku.

Nie wszyscy są zgodni

W 2007 r. powstał projekt kanalizacji tzw. aglomeracji Czerwieńsk, w skład której weszły wsie Laski, Nietków, Zagórze i jedno z osiedli w Płotach. Uwzględniono też rozbudowę oczyszczalni w mieście. Pieniądz dał marszałek województwa.

- Dostaliśmy pieniądze od marszałka, lecz trzeba wiedzieć, iż wartość projektu wynosiła aż 27 mln złotych, a dofinansowanie było wysokości 57,85 proc. - zauważa burmistrz. - Musieliśmy dołożyć swoją część, wzięliśmy więc kredyt. Wielkość tego zadania można doocenić dopiero wówczas, gdy wie się, że roczny budżet gminy wynosi "tylko" 23 mln zł.

- Z moich kalkulacji wynika, iż korzystnie będzie przyłączyć się do gminnej kanalizacji - powiedziała nam Irena Rudnicka, a jej opinię podzielił zięć, Jerzy Kaczmarski. - Bo jeśli dziś biorą 170 zł za jednorazowy wywóz szamba, to opłata za wodę i ścieki na pewno nie będzie większa.

Lecz nie każdy musi doceniać prace włodarza na rzecz gminy, jeśli przy tym pominięto jego sprawy. Stąd, dla przykładu, trzeba uznać pretensje ze strony sportowców Nietkowa, iż burmistrz nie chce dofinansować ich stadionu. - Poza tym my jesteśmy drugą miejscowością w gminie, mieszka tu 1.300 osób, lecz wiele inwestycji nas omija - sądzi Andrzej Kuczak, a jego żona Marlena potwierdza, iż z jej obserwacji wynika, że w gminie zbytnio faworyzowany jest Czerwieńsk czy Leśniów Wielki, gdzie mieszka P. Iwanus. Kolejni oponenci wytykają burmistrzowi niewypał z Orlikiem w Czerwieńsku, który jako jedyny w regonie nie dostał rządowej dotacji, jak inne większe i mniejsze niedociągnięcia. Jak to w życiu...

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

c
czyścioch

Niech podłączą od razu zielonogórskie posesje z szambami!

G
Gość

Podstawową inwestycją dla prawobrzeżnej części gminy jest skanalizowanie wszystkich wiosek „zaodrza”.Ta inwestycja w dniu udzielania absolutorium Burmistrzowi Czerwieńska ma opóźnienie w jej realizacji sięgające 10-m-cy. Dowodem na taki stan rzeczy jest przeniesienie kwoty 309.592zł z pozycji tej inwestycji w 2009r na lata następne jako środki nie wygasające. Więcej...

A
Alek

Co prawda to prawda, ale też nie można powiedzieć, że nic się nie dzieje.
Przyłączenie do kanalizacji też nie będzie tanie. Przykanaliki do wielu domów wykonano tak aby nie pasowały do wybudowanych domów, tzn. po drugiej stronie wyjścia rury z budynku i nawet inwestor ( Burmistrz ) nie mógł tego zmienić na etapie budowy, Nie będzie tanio. Jeśli trzeba będzie wydać 4-5 tyś za wpięcie do kanalizacji ( 5 lat obsługi przez szambowóz ) to wielu wybierze szambowozy. Kosztują o wiele mniej i nie jednorazowowo, a przy stałej umowie jak będzie konkurencja kanalizacji, cena powinna jeszcze spaść. Jak system nie będzie miał wzięcia sami będą prosić i przerabiać kanalizację aby pasowała klientowi, a to my jesteśmy klientami.

Ale akcja zima,... w Płotach nie było miodu, ale jeździły odśnieżarki i dało się przejechać. Odnoszę wrażenie, że na drogach osiedlowych ( Corrado ) było nawet lepiej niż przez pozostałą część roku. Teraz jest dopiero tragedia, błoto po osie, a jak w nocy zmarznie koleiny po kolana. Nie ma dojścia do przystanku, nie ma ani jednej lampy na całym osiedlu. Ludzie zbieraja podpisy, gmina zbiera podatki, wszystko jest ok., każdy robi swoje.

Ja więc rozumiem Burmistrza, jest dobrym politykiem, może można zrobić więcej, lepiej, szybciej, ale to podobnie jak w sytuacji gdy kibice na boisku krzyczą na piłkarza "ty patałachu",... to proszę wyjść na boisko i pokazać jak to zrobić lepiej, wybory niebawem.

A to działa tak jak już dawno powiedział Winston Churchill:
Dobry polityk musi umieć przepowiedzieć, co będzie się działo jutro, za tydzień, czy za rok i musi umieć wytłumaczyć, dlaczego nie zaszło to, co przepowiedział.
I jeszcze: Tylko straceńcy mówią prawdę. Człowiek, który chce coś osiągnąć powinien prawdę znać, ale broń Boże się z nią nie afiszować.

~zyta~

Samochwała w kącie stała... Obecna kadencja Iwanusa to jego plajta. Przez kilka lat chwalił się publice jaki to wspaniały wniosek przygotował na kanalizację w aglomeracji czerwieńsk, że otrzymał najwięcej punktów we wstępnej ocenie. Teraz wyszło szydło z worka - najgorszy wniosek najniższe dofinansowanie tylko 57,85%. Lepiej przygotowane wnioski otrzymały 70% dofinansowania - więc 3mln zł. straty dla czerwieńska.
Orlik, orlik! - zero dofinansowania i to już jest niegospodarność. Gminy budują po kilka orlików korzystając z rządowego wsparcia. Iwanus wybudował w całości z budżetu gminy - więc następna strata dla czerwieńska 1,5 mln zł.
Projekty "odnowy wsi" -na 96 ocenianych wniosków odrzucono 3 wnioski w tym wszystkie dwa z czerwieńska- no to był pech!
Dofinansowania remontu ośrodków zdrowia w Nietkowie i Leśniowie z PFRON-u też nie będzie.
Remont szkoły w Nietkowicach i brak nadzoru nad jego realizacją - to następne setki tysięcy zł. stracone przez burmistrza czerwieńska.
Propaganda sukcesu mającego niewiele z rzeczywistością.
Redaktora Kurzawę zapraszamy do wyremontowanej szkoły Nietkowicach.

Dodaj ogłoszenie