Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kartka, która może uratować życie. Warto ją mieć w swoim samochodzie

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Strażacy zachęcają kierowców do umieszczania w autach kart ratowniczych.
Strażacy zachęcają kierowców do umieszczania w autach kart ratowniczych. KW PSP w Gorzowie
Lubuscy strażacy zachęcają kierowców do umieszczania w swoich autach tak zwanych kart ratowniczych. To wydrukowany schemat samochodu z zaznaczonymi kluczowymi elementami jego konstrukcji. Taka informacja pozwala skrócić czas akcji ratowników, gdy trzeba wyciągać pasażerów z rozbitego pojazdu - przekonują strażacy.

Gdy trwa walka z czasem


Co roku na polskich drogach prowadzone są tysiące akcji ratowniczych spowodowanych wypadkami drogowymi, w których niekiedy, aby uratować życie pasażerów liczy się każda sekunda. Gdy zdarza się poważna kraksa i w roztrzaskanym aucie na ratunek czekają uwięzieni pasażerowie - czas ma kluczowe znaczenie. Najlepiej wiedzą o tym strażacy.

Konstrukcja, wzmocnienia i systemy bezpieczeństwa pojazdów zawsze stanowią wyzwanie dla grupy ratowniczej. Na drogach są setki modeli samochodów i każdy jest inaczej skonstruowany. Karoserie posiadają wzmocnienia, które są bardzo różnie umiejscowione. Znalezienie i odłączanie akumulatorów też wbrew pozorom nie jest łatwe. Podobnie ma się sprawa z poduszkami powietrznymi czy gazowymi napinaczami pasów - mówi Dariusz Szymura, rzecznik prasowy lubuskiego komendanta wojewódzkiego PSP w Gorzowie.

Apel do kierowców: Karta ratownicza w pojeździe
Karta ratownicza to wydrukowany schemat samochodu z zaznaczonymi kluczowymi elementami wyposażenia. KW PSP w Gorzowie

Pracę strażakom mogą ułatwić karty ratownicze, które zawierają schemat samochodu z zaznaczonymi najważniejszymi elementami jego wyposażenia. To niby tylko zwykłe kawałki papieru, ale jak przekonują strażacy, właśnie one mogą przyspieszyć akcję ratowniczą o kilka decydujących minut.

Taka karta jest schematem postępowania dla służb ratowniczych. Dzięki niej wiadomo, gdzie możemy ciąć pojazd, aby nie zaszkodzić osobie poszkodowanej oraz samym ratownikom. To często pozwala skrócić czas akcji ratowniczej nawet o kilkadziesiąt procent. I uratować życie poszkodowanym - dodaje Dariusz Szymura.

Wystarczy nalepka na szybie

Kartę ratowniczą pojazdu może posiadać każdy. Jest dołączona do nowych samochodów. Jeżeli kierowca ma starszy samochód może ją wydrukować lub otrzymać w serwisie. Aby służby ratownicze wiedziały, że w samochodzie znajduje się taka karta, należy też nakleić na szybie specjalną naklejkę informacyjną. Odpowiednią dla danego modelu auta kartę trzeba złożyć na pół i umieścić w osłonie przeciwsłonecznej po stronie kierowcy. Nalepkę informacyjną powinniśmy natomiast przykleić od wnętrza pojazdu w lewym dolnym rogu szyby.

Zobacz też:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska