Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wsparcie dla służb ratunkowych to inwestycja we wspólne bezpieczeństwo

EDUKACJA EKOLOGICZNA
Klęski żywiołowe, katastrofy ekologiczne oraz potężne skażenia chemiczne na wysoką skalę nie należą do rzadkich zdarzeń we współczesnym świecie. Z tego powodu służby ratownicze nie mogą narzekać na brak pracy. Walka z takimi zagrożeniami i przeciwdziałanie ich negatywnym skutkom nie byłyby jednak możliwe bez profesjonalnego sprzętu i nowoczesnego wyposażenia.

Walczą nie tylko z pożarami
Strażacy zawodowi oraz ochotnicy od dawna nie skupiają się tylko na walce z ogniem. Pożary stanowią bowiem zaledwie kilkanaście procent interwencji. Reszta to zagrożenia miejscowe, czyli wypadki komunikacyjne, katastrofy budowlane czy klęski żywiołowe. W ostatnich latach przybywa również działań związanych z ratownictwem chemicznym i ekologicznym. Powtarzające się niebezpieczne zjawiska pogodowe, a przede wszystkim katastrofy ekologiczne oraz skażenia chemiczne nie pozostają bez wpływu na środowisko. Dlatego w finansowe wspieranie straży pożarnej wyjątkowo aktywnie zaangażowane są wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Dzięki oferowanym przez nie dofinansowaniom straż pożarna może stale się rozwijać i unowocześniać, a tym samym lepiej dbać o bezpieczeństwo mieszkańców.

Duży Strażak, czyli wozy dla strażaków
Szerokie wsparcie dla strażaków umożliwia między innymi Ogólnopolski Program Finansowania Służb Ratowniczych, w ramach którego udzielane są dofinansowania do zakupu samochodów dla strażaków z jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Tylko w ubiegłym roku na terenie województwa lubuskiego - w ramach współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze - Państwowa Straż Pożarna zrealizowała kilkanaście zadań dotyczących zakupów pojazdów, sprzętu i wyposażenia. Zakupiono między innymi średnie samochody ratowniczo-gaśnicze z systemem piany sprężonej, ciężkie wozy bojowe oraz pojazdy specjalne do logistycznego zabezpieczenia działań z zakresu ratownictwa chemiczno-ekologicznego. Dofinansowano również zakup sprzętu i wyposażenia samochodów w pompy szlamowe, motopompy, kamery termowizyjne, sonary oraz aparaty powietrzne.

Z Małego Strażaka robią duże zakupy
Strażackie wozy mają kluczowe znaczenie w akcjach jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, ale prowadzenie działań nie byłoby możliwe także bez profesjonalnego sprzętu. A im lepszym wyposażeniem dysponują druhowie tym skuteczniej mogą nieść pomoc. Tu ze wsparciem przychodzi program "Mały Strażak", który umożliwia doposażenie jednostek w sprzęt niezbędny nie tylko do gaszenia pożarów, ale także do zapobiegania i likwidacji skutków katastrof naturalnych, ekstremalnych zjawisk atmosferycznych i skażeń środowiska niebezpiecznymi substancjami.

Kupią sprzęt i strażackie ubrania
W ramach programu strażacy mogą kupić między innymi radiotelefony oraz sprzęty uzbrojenia i techniki specjalnej, a więc między innymi drabiny, agregaty prądotwórcze, motopompy pożarnicze, węże strażackie, prądownice, kurtyny wodne czy urządzenia hydrauliczne. Ale kiedy pomagają innym, ważne jest także ich własne bezpieczeństwo. Dlatego pieniądze z dotacji mogą przeznaczyć również na specjalistyczne ubrania, buty, hełmy, rękawice i kominiarki. W tym roku
finansowy zastrzyk na wymianę wysłużonego wyposażenia otrzymało ponad trzysta jednostek w regionie.

To są pieniądze na zakup sprzętu ochrony osobistej, a więc ubrań czy hełmów, ale też sprzętu technicznego lub urządzeń łączności. Mimo, że strażacy systematycznie korzystają z tego wsparcia, to potrzeby wciąż są duże, bo ten sprzęt się zużywa, dlatego co roku ten program powtarzamy - mówi Mariusz Herbut, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze.

W ostatnim czasie Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Zielonej Górze realizuje także specjalny program dedykowany jednostkom straży pożarnej, które brały udział w akcji gaszenia pożaru składowiska w Przylepie. Otrzymają one dotacje na zakup sprzętu i umundurowania, które zostały zniszczone lub zużyty podczas działań. Na ten cel przeznaczono milion złotych, a skorzystać z tego wsparcia mogą zarówno jednostki państwowe jak i ochotnicze straże pożarne.

Drony w służbie leśników
Ale z finansowego wsparcia korzystają nie tylko strażacy. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze ogłosił także program adresowany do lubuskich nadleśnictw. Chce im pomóc w zakupie nowoczesnych dronów, które nie tylko pomogą leśnikom w sprawnej i precyzyjnej ocenie stanu lasów, ale sprawdzą się również w kryzysowych sytuacjach.

Celem programu jest sfinansowanie systemów ostrzegania, patrolowania, prewencji i ograniczenia nadzwyczajnych zagrożeń środowiska, a więc na przykład suszy oraz pożarów. Wyposażenie ma służyć zapobieganiu degradacjom ekologicznym, interwencjom kryzysowym związanym między innymi z anomaliami pogodowymi oraz nadzorowaniu stanu środowiska i jego ochronie. Pomoc w formie dotacji przeznaczona jest na zakup dronów z kamerami termowizyjnymi, niezbędnego oprogramowania do analizy zebranych danych oraz szkolenia specjalistyczne z obsługi sprzętu - mówi Mariusz Herbut, prezes Wojewódzkiego
Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze.

Na zakup nowych dronów dla leśników lubuski fundusz przeznaczył 150 tysięcy złotych.

Wsparcie dla służb ratunkowych to inwestycja we wspólne bezpieczeństwo

Artykuł ukazał się w papierowym wydaniu "Gazety Lubuskiej" w dniu 28.09.2023 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska